přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. listopadu 2011, 15:17

IAAF obnovilo partnerství s EBU

Kontrakt s Evropskou vysílací unií je uzavřen pro období let 2014-2017 a týká se všech akcí Světové atletické série, včetně šampionátů v Pekingu a Londýně.

EBU byla partnerem IAAF od historicky prvního mistrovství světa, které se uskutečnilo v roce 1983 v Helsinkách, až do roku 2009, kdy došlo ze strany Mezinárodní asociace atletických federací ke změně strategie a obchodování s televizními právy se ujala společnost IEC in Sports. Tento krok však ve výsledku vedl k tomu, že se cena za práva televizím výrazně zvedla a řada z nich si nedokázala vyjednat takovou úpravu podmínek, aby si mohla dovolit odvysílat třeba šampionáty v Dauhá či Tegu. 

To patrně přispělo IAAF k rozhodnutí, obnovit po vypršení kontraktu s IEC partnerství s EBU. „Dohoda zajišťuje nejen finanční jistotu pro atletické hnutí až do konce roku 2017, ale zajišťuje i maximální pokrytí vrcholných akcí v klíčových teritoriích,“ pochvaluje si v oficiální tiskové zprávě prezident IAAF Lamine Diack.

Dohodu kvitoval i šéf Evropské atletiky, Hansjörg Wirz. „Je to pro nás dobrá zpráva, neboť EBU nabízí největší platformu k propagaci atletiky na neplacených kanálech po celé Evropě. Mělo by to přispět k dalšímu nárůstu popularity našeho sportu,“ nechal se slyšet.

Sama EA je s EBU v partnerství již od roku 1981, přičemž dlouhodobý kontrakt by měl vydržet ještě minimálně čtyři roky. V tomto období by tak měl mít evropský atletický fanoušek usnadněný přístup mj. k hlavním šampionátům v Helsinkách 2012 a Curychu 2014, všem ME družstev a vedle HME v Göteborgu 2013 i ke kontinentálnímu halovému šampionátu, které se uskuteční o dva roky později, a jehož pořadatel bude teprve určen. Mezi uchazeči je přitom i Praha s O2 Arenou.   

------------------------------------------------------------------------------------------

EBU je největší asociací vysílatelů na světě a mezi jejími 74 členy, působícími v 56 zemích Evropy, Severní Ameriky a Středního východu, najdeme i Českou televizi. Prostřednictvím více než 200 televizních kanálů, šesti stovek rádií a osmi set webových stránek oslovuje EBU okolo 650 milionů diváků.

Adam Pražák

Vytisknout