přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. srpna 2010, 10:58

I po vrcholu se závodí

Přestože hlavní tahák sezony, evropský šampionát, máme už za sebou, kolotoč atletických soutěží se zdaleka ještě nezastavil. Jaké jsou hlavní akce následujícího víkendu?

Již dnes večer je na programu jedenáctý díl Diamantové ligy, prestižní seriál se přesunul do švédského Stockholmu. Na startu budou i dva čeští reprezentanti – Petr Frydrych má v oštěpu šanci poměřit síly s kompletním medailovým triem evropského šampionátu, to samé se dá říci o Jiřině Ptáčníkové, konkurenci v tyčce však ještě přitvrdí druhá žena letošních tabulek Fabiana Murerová z Brazílie.

Hlavní atrakcí mítinku bude souboj Usaina Bolta a Tysona Gaye na stovce a podle prohlášení obou by mělo být na co se těšit. Američan Gay slibuje osobní, a tedy i americký, rekord nebo alespoň velmi kvalitní čas, bleskurychlý Jamajčan zase za žádnou cenu nechce ztratit svoji neporazitelnost. Pokud oba postoupí ze svých rozběhů (což se předpokládá, ale znáte to...), utkají se v přímém duelu těsně před 21. hodinou.

Kvalitní souboj lze čekat samozřejmě i jinde, vždyť seriál jde do finále a první diamant už zná svého majitele. Je jím letos nepřemožitelný koulař Christian Cantwell, který po Dauhá, Oslo, Římě a Eugene vyhrál i předsunutá závod ve švédské metropoli, navíc v rekordu mítinku 22.09 m. Jeho největší soupeř, olympijský vítěz Tomasz Majewski, poslal sedmikilové náčiní o více než metr blíže.  Také mezi ženami potvrdila rekordem mítinku 20.63 svoji současnou dominanci milovnice rychlé jízdy Naděžda Ostapčuková z Běloruska, její soutěž však tentokráte nebyla součástí seriálu.

Z programu, který nás teprve čeká, upozorněme ještě třeba na ženskou dálku, kde se medailistky z Barcelony utkají s domácí Klüftovou a také Američankami Reesovou a Loweovou, ano tou, která by se měla objevit i ve výškařském sektoru v duelu s Vlašičovou. Začátky obou disciplín přitom dělí 35 minut. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se s tím popasuje. V dálce by přitom neměla být jen na ozdobu, její osobní rekord je 690 cm.
Webové stránky mítinku

Vedle DL se ještě dnes koná i tyčkařská exhibice v italském městě Schlanders, kde by se měli Jan Kudlička s Michalem Balnerem utkat mj. se silnými Němci.

Ze sobotního programu jmenujme dvě akce. Jednak republikový šampionát v běhu do vrchu, o němž jsme již psali zde, jednak Velkou Cenu Tábora. I zde by se mělo představit několik českých reprezentantů. V oštěpu je přihlášeno duo Veselý, Vadlejch, mezi ženami pak Klimešová, v dálce Martina Šestáková, v tyčce trio Balner, Kudlička, Ptáček ad.
Kompletní startovka VC Tábora

V neděli by pak na mítinku EA ve švýcarském Lucernu měli závodit třeba Petr Svoboda, Josef Prorok či Lucie Škrobáková.
Webové stránky mítinku

Adam Pražák

Vytisknout