přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Hvězdy Zlaté tretry na tiskové konferenci

Den před slavnostním zahájením 45. ročníku Zlaté tretry a jen pár hodin před soutěží kladivářů se uskutečnila tisková konference.

V úvodu organizátoři oznámili, že stadion je plně připraven a že všichni oznámení zahraniční atleti jsou již ubytováni v hotelu Atom, nebo na cestě do Ostravy. Atleti, přítomní na tiskové konferenci, převzali startovní čísla. Ta mají na Zlaté tretře podobu jména, nikoliv čísla. „Očekáváme deset rekordů mítinku a pět výkonů roku,“ řekl sportovní manažer mítinku Alfonz Juck.

Jako první přišly na tiskovou konferenci Melisa a Mikele Barberové. Sympatické sprinterky z USA, označovaná někdy za nejrychlejší dvojčata na světě. Jejich osobní rekordy na trati 100 m mají hodnotu 11.61 (Melisa) a 11.04 (Mikele). Obě si převzaly startovní čísla „Lisa“ (Melisa) a „Miki“ (Mikele).
„Mnoho lidí si nás plete, ale hodně ani neví, že jsme sestry,“ řekla Melisa s úsměvem na závod. Ráda by zítra běžela pod 11 sekund. Pro její sestru „Miki“ je Zlatá tretra prvním evropským mítinkem, ale ráda by také čas stlačila pod 11 sekund. Obě sestry se pak mimo jiné vyznaly, že za nejrychlejšího sprintera současnosti považují jasně Justina Gatlina.

Dvojnásobný halový mistr světa na překážkách Terrence Trammell z USA drží letos zatím nejrychlejší čas na 110 m překážek (13.22). „Na Zlaté tretře jsem podruhé a opět se budu snažit zaběhnout co nejlepší čas,“ slíbil Trammell. „Pokud podmínky a počasí dovolí, zaběhnu čas pod 13.05 s.“

Jamajský sprinter Usain Bolt je v Ostravě poprvé. „Troufám si na čas pod 20 vteřin,“ řekl ke spokojenosti organizátorů. Tak rychle se totiž na českém území ještě neběželo. Stošestadevadesát centimetrů vysoký sprinter má letos zaběhnuto 20.08, ale ve svých 19 (!) letech už umí i 19.93 s. Od příští sezony navíc chystá přechod na dvojnásobnou trať.

Jako další se na tiskové konferenci ukázali půlkař Wilfred Bungei z Keni a Tariku Bekele, mladší bratr slavného Kenenisa Bekeleho. „Zatím si na časy svého bratra netroufám pomýšlet,“ řekl Tariku skromně. „Trénujeme spolu, ale zatím jsem ho neporazil.“ Mladý Tariku má přesto zaběhnuté kvalitnější časy, než v jeho věku Kenenisa.

Ze zástupců technických disciplín byla přítomna polská tyčkařka Anna Rogowská a oštěpaři Jan Železný a Sergej Makarov. „Je pro mě motivací rekord mítinku 4.83,“ nechala se slyšet devítinásobná polská rekordmanka s osobním maximem právě 4.83 metrů.

Sergej Makarov a Jan Železný nechtěli předjímat, kdo z nich bude zítra v lepší formě. „Letos jsem ještě nezávodil,“ řekl Makarov. „Pro to jsem v dobré kondici, ale nedokáži odhadnout svůj výkon.“ Jan Železný se pro změnu obával počasí, které zatím v Ostravě vypadá všelijak. Oba oštěpaři se nicméně shodli na tom, že jsou spolu opět rádi na společném mítinku.

David Klempíř

Vytisknout