přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Hvězdy velmocí se poprvé představovaly v hale

Také ve světě se rozbíhá nová sezóna. Reese Hoffa nebo Jurij Borzakovskij ale i další ji zahájili na domácích územích vítězně.

O víkendu se konaly dva větší mítinky v Rusku. Půlkařský démon Jurij Borzakovskij přidal v Moskvě k výhře ve "své" disciplíně (1:47.80), také vavřín na poloviční trati (47.06). Slabší výkony viděli diváci na dvoustovce - vyhrál Roman Smirnov za 21.12, a překážkách - 60 m zvládl nejlépe Sergej Molčanov (7.90). Ve výškařském sektoru si skokem 228 připsal první větší výhru Eduard Marčenko, syn bývalého ruského rekordmana Sergeje. Zanechal za sebou - byť na pokusy - Jaroslava Rybakova, ještě o dva cm méně zvládli další borci - Voronin s Fomenkem. Ženám vládla za solidních 198 cm po zraněních se vracející Taťána Kivimjaginová.


Strhující finiš osmistovky na MS v Ósace. Borzakovskij druhý zleva
Foto: graf.cz

S tyčí a laťkou si nejlépe rozuměli Julia Golubčikovová (465 cm) a Sergej Kočerjanu (570 cm). Trojskok opanoval Jevgenij Plotnir (16.88 m), kouli Alexandr Grekov (19.03). Jevgenija Poljakovová předvedla letošní ruské maximum na 60 m - 7.17. Těsný souboj svedly na dvoustovce Olesija Zykovová a Anastasija Kapačinská - prvně jmenované stačilo 23.38 na výhru o dvě setinky. Kapačinská prohrála i na dvojnásobné distanci - časem 52.51 se nevyrovnala Nataliji Nazarovové (52.20). Triumfy zaznamenaly Jelena Sobolevová na půlce (2:01.61) a Jekatěrina Martynová na patnáctce (4:06.37).
Mítink ve Vogogradě byl trochu skromnější, konal se jen v neděli (moskevský po oba víkendové dny), výkonostně však tolik nezaostal. Zde jsou některé výsledky: Oksana Forševová (dříve Krasnomovecová) vyhrála čtvrtku - 52.26. Anna Geflichová si připsala výhru na poloviční trati - 23.42. Nejkratší sprint - šedesátku pro sebe získala Laris Kruglovová - 7.32, s překážkami pak za 8.03 Taťána Děkťarevová. Jelena Šlesarenková ve výšce "prohrála" na dálku o 1 cm s Kivimjaginovou a "remizovala" s Lalákovou. A na závěr další srovnání s českým atletem - 60 s překážkami přeběhl Jevgenij Borisov o setinku pomaleji než Petr Svoboda.

Přesuňme se na druhou stranu zeměkoule, kde v kalifornském Fresno proběhlo měření sil pro změnu s účastí zejména Američanů. S metrovou rezervou zde vyhrál za 21.06 kouli Reese Hoffa. V jeho skupině se nyní objevil Koji Murofuši, což podle IAAF Hoffa komentoval: "Přidává nový prvek do mého tréninku tady v Georgii." Do třetice výška - Amy Acuffová se přenesla přes 195 cm a zkoušela i americký rekord. "Před závodem jsem vůbec netušila, jak se mi bude skákat," sdělila Acuffová. 60 yardů (cca 55 metrů) získala těsně Carmelita Jeterová (6.84), s překážkami je zvládl Allen Johnson za 7.13.
Diváci viděli také netradičních 600 m, ženám vládla Ysanne Williamsová, zdolala Lashindu Demusovou, v čase 1:21.75; mezi muži pak jinak půlkař Khadevis Robinson (1:09.97) ukázal záda čtvrtkařům Michaelu Blackwoodovi a Bershawnu Jacksonovi. Druhý jmenovaný se chce ovšem dvojnásobné trati v olympijské sezóně věnovat.

Michal Procházka

Vytisknout