Hvězdy Tretry zářily

Hvězdy Tretry zářily
Aktuality
čtvrtek 27. června 2013
52. ročník největšího domácího mítinku ozdobily skvělé výkony, cenné trofeje si odnesli i Hejnová s Veselým.

Oštěpař Vítězslav Veselý potvrdil před domácími fanoušky, kterých do zrekonstruovaného vítkovického stadionu dorazilo podle oficiálních údajů 14628, svou světovou extratřídu. A to nejen svým letošním maximem 87.58 m hned z 1. série (jen dva cm od Pitkämäkiho světového výkonu), ale také vyrovnaností vysoce kvalitních hodů: Všechny měřené vměstnal do 3.2 metru. "Trošku mi před závodem zatrnunlo, že jsem to včera před závodem přehnal v posilovně, takže jsem byl překvapený, že to létá tak daleko. Akorát pak byla škoda, že jsem si po prvním pokusu začal říkat, že by to mohla být i ta devadesátka a už jsem to s těma "mrtvýma nohama" v té rychlosti přestal zvládat. Ke konci už mi pak docházela energie. Uvidíme, třeba to vyjde jindy," shrnul své dojmy svěřenec Jana Železného, jemuž se nejblíže dostal s 84.39 m Kubánec Guillermo Martínez, třetí byl Polák Lukasz Grzeszczuk, který též jako poslední přehodil osmdesátku (81.27). Zbylí Češi obsadili pátou (Petr Frydrych - 72.44), sedmou (Jan Kubeš - 71.22) a osmou příčku (Jakub Vadlejch - 67.42).

Neporazitelnost Zuzany Hejnové v letošní sezoně na trati 400 m př. bude pokračovat i po Zlaté tretře. Na největším tuzemském mítinku se bronzová medailistka z olympijského Londýna a suverénní vládkyně dosavadního průběhu letošního ročníku Diamantové ligy blýskla vynikajícím výkonem, při němž jen o 3 setiny zaostala za vlastním národním rekordem z roku 2011. Zároveň je čas 53.32 rekordem mítinku a byl vyhlášen jako nejlepší ženský výkon při dnešním klání . "Jsem hrozně ráda, že padl. Myslím, že to ještě není všechno, co ve mně je. Nová dráha je skvělá, hlavně je ale skvělé publikum, díky moc všem. Jen mě trochu mrzí, že ten český rekord nepadl už tady, ale věřím, že si to schovávám. Přeci jen je to můj druhý nejlepší čas, navíc v závodě, kde jsem neměla konkurenci," řekla svěřenkyně Dalibora Kupky s odkazem na to, že Denisa Rosolová, která doběhla druhá, měla na svou bývalou kolegyni ze skupiny Rychlý holky ztrátu bezmála dvou vteřin. Ta také nebyla ze svého výkonu 55.12 nadšená. "Umístění je super, čas je špatný. Chladnější počasí mi nevadilo, pokazila jsem druhou zatáčku, to mě stálo setiny. Teď mě vzali do Paříže, tak se musím odvděčit a běžet tam rychleji," slíbila si svěřenkyně Martiny Blažkové.

Jelena Isinbajevová dostála roli největší hvězdy mítinku po odřeknutí Usaina Bolta a vyhrála soutěž tyčkařek, v níž nechyběla i vládkyně letošních tabulek, Kubánka Yarisley Silvaová. Isinbajevová se s velkou rezervou přenesla přes 472 i 478 cm, na další postupnou výšku však už nestačila. "S výkonem jsem spokojená, na rozdíl od své předchozí účasti zde se mi podařilo skočit základní výšku, a to je velmi důležité. Atmosféra byla velmi vřelá, bylo mi potěšením tady závodit," prohlásila bývalá neotřesitelná vládkyně tyčky. Její konkurentka Silvaová skončila se 472 cm druhá, třetí příčku vybojovala česká mistryně Evropy, Jiřina Svobodová, a to díky letošnímu maximu 462 cm. "Konečně jsem si užila závod. Technicky i běžecky mi to vyšlo. Ale nejsem úplně zdravotně fit. Až se doléčím, věřím si i na lepší výkony,"  prohlásila svěřenkyně trenérů Ptáčníka a Lubenského.

Zatímco v paralelní soutěži tyčkařek rekord mítinku (483) ustál šest útoků dvou skokanek, mezi muži stačil jediný závodník - největší favorit a teď už také staronový rekordman Renaud Lavillenie a jeho jediný pokus na 592, aby se posouvala ve statistikách značka "MR". Poté se francouzský šampion pokoušel o šestimetrový zápis, ale neuspěl. Další "medailové" pořadí kopírovalo olympijské finále - Otto 572, Holzdeppe 562, jen k druhému z Němců přibyli se stejným zápisem Brazilec de Oliveiro a domácí Jan Kudlička. "Prali jsme se trošku s větrem, skoky byly krátké. Umístění hodnotím velice pozitivně výkon už tolik ne," uvedl po závodě svěřenec Boleslava Patery.

Sen pořadatelů o překonání letitého rekordu mítinku na trati 100 m př. nedokázala naplnit ani olympijská vítězka Sally Pearsonová. Sympatická Australanka, která se v Ostravě vrátila k závodění po vynucené 11měsíční zdravotní pauze, běžela 12.67 a za vytyčenou metou zaostala o dvě setiny. Velmi dobře se s ní po většinu závodu držela Lucie Škrobáková, jež nakonec dokončila na druhém místě v čase 13.02. "S umístěním jsem maximálně spokojená, čas jsem čekala rychlejší. Možná je to tím větším mmnožstvím závodů v poslední době, také není úplně teplo. Musíme zřejmě přitrénovat. Na startu jsem od Sally asi dostala strašně, je to paní sprinterka. I tím co tu předvedla po zranění," ocenila svěřenkyně Jakuba Uhra, která o setinu porazila Jamajčanku Andreu Blissovou.

Relativně hladkou cestu Jaroslava Báby výškařskou soutěží zastavila výška 228 cm, přes kterou se už nepřenesl, a v zápisu mu tak zůstane o 3 cm méně. Stačilo to na druhou příčku, jediným přemožitelem svěřence Jana Janků byl s 228 cm Ukrajinec Bohdan Bondarenko"S výkonem nemůžu být úplně spokojen, přijel jsem sem s tím, že skočím 230," přiznal Bába. "Nejely mi tolik kotníky, jsem celý bolavý. Myslím, že před mistrovstvím světa absolvuji asi už jen jeden závod," zamýšlel se bronzový z letošního HME. 

Alberto Juantorena už není rekordmanem ostravského mítinku na trati 400 m. Z rekordní listiny ho vymazal olympijský vítěz Kirani James z Grenady, jenž ovál zvládl za 44.49, tedy o 21 setin rychleji než před 37 lety legendární Kubánec. Kiraniho čas byl navíc vyhlášen nejlepším mužským výkonem mítinku. Třetí místo za Jihoafričanem Waydem Van Niekerkem obsadil ve svém "letošňáku" 45.22 český mistr Evropy Pavel Maslák"Byl to dobrý závod. Jsem rád za zlepšení, i když jsem chtěl víc. Zřejmě jsem první dvoustovku přepálil, navíc na ní foukalo proti, což nám moc nepomohlo. Celou dobu jsem koukal na Kiraniho, ale byl daleko," uznal svěřenec Dalibora Kupky.

Senzační sérii předvedla přilehlé nové tribuně koulařská suverénka Valerie Adamsová. Dvojnásobná olympijská šampionka z Nového Zélandu se ve všech pěti měřených pokusech dostala za 20 metrů a hned třikrát přitom překonala vlastní světový výkon roku. Vůbec nejdelší pokus si nechala na závěr soutěže a zůstala s ním 12 cm od 21 m. Při předávání křišťálové trofeje pak obdržela od legendy své disciplíny Heleny Fibingerové jako bonus osobní dar v podobě skleniček na šampaňské a koláčků z její pekárny. Své soupeřky Adamsová deklasovala relativně nejblíže jí byla Chilanka Ducóvá (SB 18.18). Jana Kárníková byla sedmá s 16.31.

O rekord mítinku i světový výkon roku se na desítce postarala Tiruneš Dibabaová z Etiopie časem 30:26.69. "Doufám, že mi tenhle čas postačí, abych se dostala do etiopského týmu pro MS," prohlásila úřadující olympijská vítězka na této trati, která rozhodla o svém triumfu v závěrečném okruhu, když se oddělila od trojice konkurentek. Pod 30 a půl minuty se dostala v osobním rekordu také Keňanka Gladys Cheronová, méně než pět vteřin ztratila na vítězku další Etiopanka Oljiraová. Závod přinesl radost i Petře Kubešové, která se výkonem 36:20.56 nominovala na ME do 22 let, jež se uskuteční v červenci ve finském Tampere. Požadované hranici vyhověla o téměř deset vteřin. 

Půlku si podmanil Etiopan Mohamed Aman, který po výkonu 1:43.78 jen těsně nepokořil nejlepší světový výkon ani rekord mítinku. České fanoušky potěšil i osmý Jan Kubista, který nakročil do národní sestavy pro moskevský šampionát. Svým výkonem 1:46.16 vyhověl limitu ČAS o 4 setiny. "Zdálo se mi to rychle rozeběhlé, na šestistovce jsem myslel, že to snad ani nedoběhnu, ale říkal jsem si, že musím tahat do konce," prohlásil svěřenec Josefa Vedry. Halový vicemistr světa z loňského roku, Jakub Holuša, za ním zaostal o půldruhé vteřiny. 

Mílařka Tereza Čapková je dalším novým přírůstkem do kádru pro světový šampionát v Moskvě. Závod na 1500 m dokončila v čase 4:08.78 a o 22 setin tak pokořila mírnější z limitů pro vrchol sezony. "Byl to takový plynulý závod a běželo se mi docela dobře, i když jsem se cítila trochu zatuhlá jako robot. Asi je trochu znát cestování, které moc nemám ráda, a to, že se na ME družstev v Dublinu běželo na finiš," prohlásila svěřenkyně Jana Pernici, která v závodě obsadila desátou příčku. Zvítězila za Nizozemsko závodící Sifan Hassanová, která byla v cíli za 4:04.02.

Světový výkon roku v ženském stýplu nepadl, rekord mítinku však již ano. Stalo se tak zásluhou Keňanky Milcah Chemosové a jejího výkonu 9:17.92. V dobrém světle se předvedla i česká závodnice Eva Krchová, která doběhla na osmém místě v osobním rekordu 9:52.69, jímž zaostala o necelých pět vteřin za limitem pro MS.  

Roli favorita mužského stýplu splnil keňský mladík Conseslus Kipruto na výbornou, útok na světový juniorský rekord mu však zdaleka nevyšel, když se v cíli objevil po 8:11.27. Svému nejbližšímu soupeři Etiopanu Robovi nadělil takřka čtvrt minuty, z vyrovnaného souboje o třetí místo vyšel nejlépe Uganďan Toroitich. V závodě si vylepšil osobák na 8:53.64 Lukáš Olejníček.

Kuriozní peripetii měl jeden z nejsledovanějších závodů večera, stovka mužů s Asafem Powellem. Bývalý světový rekordman také proběhl cílem jako první v čase 9.97, pak se však dozvěděl, že se závod bude muset opakovat kvůli předčasnému startu Kemara Hymana z Kajmanských ostrovů. Nicméně i repete o cca 20 minut později dokázal Powell ovládnout, byť jeho čas byl o 9 setin pomalejší. Druhý byl nestárnoucí mistr světa z roku 2003, Kim Collins z ostrova Svatý Kryštof a Nevis. Powellovi podlehl v závěru o dvě setiny.
B běh na 100 m vyhrál Brit Harry Aikines-Aryeetey v čase 10.28. Národní juniorský rekordman, Zdeněk Stromšík, doběhl na sedmém místě. 

Finále 52. ročníku Zlaté tretry obstarala na dráze pětka s trojnásobným olympijským vítězem Kenenisou Bekelem, kterému však závod příliš nevyšel, když v posledním kole nestačil Etiopan hned na tři své africké soupeře. Vítězství vybojoval Bekeleho krajan, juniorský mistr světa 2012 Edris Muktar a přestože ani on nezdolal 13 minut, čas 13:03.69 je pro něj osobním rekordem. S menší ztrátou za ním finišovali Keňané Choge a Lalang, Bekele ztratil na čtvrtém místě na vítěze čtyři vteřiny.

Hlavní část mítinku odstartoval slavnostní ceremoniál, při němž pořadatelé připomněli legendy olympiády v Mexiku 1968, dálkaře Boba Beamona a gymnastku Věru Čáslavskou. A nejen je: důstojnou rozlučku uchystali také desetibojařskému šampionovi a rekordmanovi Romanu Šebrlemu, jenž minulý pátek oficiálně ukončil atletickou kariéru a vydal se zdolávat golfové fairwaye, greeny a jamky.

Z předprogramu aneb co ještě neviděli televizní diváci

Národní program ukázal, že nový povrch neztratil proti tomu bývalému nic na své kvalitě, viz celou řadu osobních rekordů. Upozorněme například na dvoustovku, kterou vyhrál Barbora Procházková za 23.82, půlku, kde dorostenec Filip Sasínek, rovněž v osobáku 1:52.76, podlehl pouze Slováku Timoranskému. Na čtvrtce byl nejrychlejší Daniel Němeček, který letos běžel jen o 11 setin lépe než dnešních 46.71, patnáctistovku ovládl Petr Vitner za 3:47.30 a pouze 1.65 od OR, když po odstoupení vodiče druhou polovinu absolvoval sám.

Také půlkařské "béčko" se běželo ve vysokém tempu a ovládl jej Maročan Belhanbel za 1:47.24, z domácích borců se nejlépe vedlo Miroslavu Burianovi, který si na pátém místě vylepšil svůj letošní čas 1:48.77.

Krásnou podívanou ukázali publiku finalisté Čokoládové tretry, jejíž kola probíhala od 13.5. do 25.6. v osmi moravských městech. Mladí adepti atletiky běhali tratě od 60 do 300 metrů a nebyla nouze o zajimavé bitvy.

Výsledky

Michal Procházka, Adam Pražák; foto: graf.cz