přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Hvězdy se těší na souboje o diamanty

U příležitosti pobytu největších světových hvězd kvůli vyhlášení ankety IAAF o nejlepšího atleta roku, byla v Monte Carlu odprezentována také Diamantová liga, nástupkyně Golden League.

Usain Bolt, Tyson Gay a Asafa Powell –  tři největší hvězdy světového sprintu kývli na nabídku a stali se ambasadory nového seriálu. Všechny tři dohromady je sice vidíme jen na několika mítincích ze 14, z nichž se liga skládá (mluví se o 2-3), na druhou stranu by mělo být zajištěno, že se všude objeví alespoň někdo z hvězdného tria. Bolt plánuje start na sedmi mítincích, přičemž bude kombinovat závody na 100 a 200 m. Stejný přístup zvolil Gay, Powell se oproti tomu soustředí tradičně výhradně na stovku.

My tři jsme spolu dosud příliš nezávodili, takže nás určitě čeká vzrušující rok,“ věří bývalý rekordman, podle něhož se tak naplnilo přání mnohých, kteří chtěli vidět co nejvíce jejich vzájemných soubojů. S tím souhlasí i staronový světový „atlet roku“ Usain Bolt: „Bude to skvělé pro lidi a pomůže to i našim výkonům.“

Zkušenost mu dává za pravdu. Bolt vloni absolvoval v rámci mítinků Světové atletické tour pouze dva duely s Powellem a s Gayem neběžel vůbec. Utkali se až na mistrovství světa v Berlíně, kde z toho byla fascinující podívaná ozdobená nejlepším časem historie stometrové trati.

Powell s Gayem si vzájemných duelů užili více. „Vyzkoušeli jsem si, že to funguje a že to může být velká show,“ přidal se americký rekordman Gay, po boltovi druhý nejrychlejší muž historie.

Diamantová liga bude hlavním kolbištěm pro atlety v nadcházející sezóně, v níž se nekoná mistrovství světa ani olympijské hry. Vedle elitních sprinterů se k účasti nejméně na sedmi ze čtrnácti mítinků zavázali také vytrvalec Kenenisa Bekele, tyčkařská rekordmanka Jelena Isinbajevová, její kolega z disciplíny Steven Hooker, čtvrtkařka Sanya Richardsová, oštěpař Andreas Thorkildsen a výškařka Blanka Vlašićová.

První mítink Diamantové ligy, jejíž celková dotace činí 6,63 miliónu dolarů (přes 115 miliónů korun), se uskuteční 14. května 2010 v katarském Dauhá. Seriál se uzavře 27. srpna v Bruselu. Na rozdíl od Zlaté ligy nebude ve hře jackpot pro vybranou skupinu disciplín, bojovat se bude odděleně v každé disciplíně, vyjma kladiva, chůze a vícebojů, kteří mají vlastní soutěže. Atleti budou za umístění získávat body a na konci sezóny obdrží ti nejlepší diamantovou trofej.

Program Diamantové ligy: 
14. května: Dauhá, 23. května: Šanghaj, 4. června: Oslo, 10. června: Řím, 12. června: New York, 3. července: Eugene, 8. července: Lausanne, 10. července: Gateshead, 16. července: Paříž, 22. července: Monako, 6. srpna: Stockholm, 13./14. srpna: Londýn, 19. srpna: Curych, 27. srpna: Brusel.

Adam Pražák

Vytisknout