přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Hvězdy pro Tretru hlásí nástup

Kladivářským prologem dnes odstartuje 48. ročník Zlaté tretry Ostrava. Všechny hlavní hvězdy jsou již na místě.

„Jsme připraveni,“ pronesl za organizátory ředitel mítinku Jan Železný a prezentoval  stručnou, ale výstižnou statistiku: „máme tu 11 olympijských vítězů, z toho osm těch aktuálních z Pekingu, k tomu 15 mistrů světa.“ S Tretrou je spojeno také devět aktuálních světových rekordmanů, přičemž šest z nich (Šebrle, Špotáková, Bolt, Robles, Tuneová a Galkinová) bude závodit, další dva jsou pozváni coby čestní hosté (Kratochvílová a Kipketer) a ten zbývající? Ano, již zmíněný Železný.

Ředitel mítinku a jeho hvězdy - všechna foto Aleš Gräf, www.graf.cz

ZT09_0008-1.jpgZT09_0056-1.jpgZT09_0107-1.jpg

Právě legenda světového oštěpu se dnes také dočkala dárku ke svým 43. narozeninám. Jeho kolegyně z disciplíny i z čela dlouhodobých tabulek Barbora Špotáková mu za prozpěvování popěvku Happy Birthday To You donesla „jiskřivý“ dort s bílou polevou, z něhož vyšlehovaly  plameny bengálského ohně. Vedle toho mu přislíbila, že se ho pokusí potěšit svým středečním výkonem. „Když by to  bylo daleko, byl by to dobrý dárek k narozeninám,“ zamýšlela se olympijská vítězka, která i bez toho cítí před Tretrou zvýšenou  motivaci, ale i nervozitu. „Už kvůli divákům, kteří jsou vždy skvělí a určitě zase dorazí ve velkém počtu. Také jsou pozvány ty nejlepší soupeřky,“ připomněla zbývající medailistky z Pekingu Marii Abakumovovou a Christinu Obergföllovou, a také stálici oštěpařských soutěží Steffi Neriusovou, která se letos chystá ukončit kariéru.  Na svém kontě prý má takřka neuvěřitelných 126 závodů, v nichž hodila přes 60 m.
Špotáková má za sebou krátké soustředění v Nymburku.  „Bylo dobré, i když jsem musela něco trochu omezit, protože mám pořád problémy s achilovkou. Ale nijak to neřeším, když je forma, tak většinou něco trápí. Měla jsem v tréninku i několik docela dlouhých hodů, takže myslím, že by vše mělo být v pořádku,“ řekla Špotáková, která si i tentokrát přivezla s sebou své oštěpy značky Németh. A to jak ten starší model, s nímž hodila světový rekord, tak také ten zcela nový, který byl vyroben speciálně pro ni. „Ale v závodě se kouknu i na oštěpy od Němek, ty mají vždycky dobré. Každopádně jich chci vyzkoušet víc,“ plánuje Špotáková.

ZT09_0075-1.jpgZT09_0090-1.jpgZT09_0082-1.jpg

To dřívější suverénka a stále patrně největší hvězda skoku do výšky Blanka Vlašičová začala svou přípravu na závod opravdu netradičně. Zašla si vyspravit zlomený nehet. „Nežertujte o tom, je to důležité,“ kárala dotazující se novináře s úsměvem a s lehkou nadsázkou zařadila vyspravenou manikúru mezi nezbytné věci, které potřebuje, aby se cítila v pohodě. „Pak je to asi ještě dobrá postel a sojové mléko,“ doplnila vytáhlá a opálená Chorvatka.
Psychická pohoda je přitom pro ni teď asi ještě důležitější než dříve. V neděli utrpěla další z nepříjemných porážek, když ji na úvodním mítinku Zlaté ligy v Berlíně porazila domácí Ariane Friedrichová a podruhé v řadě za sebou ji tak připravila o možnost podílet se na jackpotu. Jak to Vlašičová hodnotí? „Nevidím důvod, proč bych měla být nespokojená, i když samozřejmě nikdo není rád, když prohraje. Udělala jsem dobrý výsledek, a nemohu si myslet, že budu pořád  vítězit. Mám za sebou kvalitní a tvrdý trénink a ty výsledky by měly ještě přijít. Musím být trpělivá,“ říká. Ztráta pozice jasné jedničky ji nerozhodila. „Když jsem začala dělat výšku, tak jsem věděla, že to nebude lehké. Není to poprvé, co mám silnou soupeřku. Dříve to byla Slesarenková, Bergqvistová, Hellebautová. Beru to jako další periodu a já jsem ráda, že si udržuji vysokou výkonnost. Mám vlastní cestu a každým rokem se posouvám kupředu,“ říká Vlašićová.

ZT09_0024-1.jpgZT09_0049-1.jpgZT09_0027-1.jpg

Kdyby totéž platilo u překážkáře Dayrona Roblese, popíjelo by se v Ostravě ve čtvrtek ráno stejně jako vloni šampaňské s jahodami. Znamenalo by to totiž, že Kubánec s brejličkami opět posunul hranici světového maxima na trati 110 m př. „Je to moje přání, ale rekordy se nedělají tak, že vstanete a řeknete si: dneska ho překonám. Musí se sejít spousta podmínek, vše na 100 %,“ prohlásil Robles.
Zatím mu však k absolutoriu něco chybí. A není to jen výkonnost, kterou dosud neoslňoval. Problémy mu dělají nevhodné tretry, které mu způsobují bolest. Projevilo se to i na času 13.30, který běžel při své letošní premiéře na mítinku EAA v Soluni. „Cítil jsem se skvěle, byl jsem ve formě, ale bál jsem se běžet naplno, abych si něco neudělal,“  vysvětloval s tím, že do začátku Tretry by mu měly přiletět boty nové. A kdyby se to nestihlo? „Tak poběžím prostě v těch starých, i tak by z toho mohl být čas 13 vteřin a lepší,“ věří si.

ZT09_0126-1.jpgZT09_0108-1.jpgZT09_0130-1.jpg

Zda se jeho prognóza naplní, se budeme moci přesvědčit již zítra. Hlavní program mítinku začíná v 17,45 hod, již od 16,20 hod však odstartuje běh na 20000 m žen, jediný oficiálně ohlášený pokus o světový rekord. 
 
Událost večera
Usain Bolt na 100 metrů

Pokus o světový rekord 
Etiopanka Tuneová v hodinovce a na 20 000 metrů

Souboj mítinku 
Keňské hvězdy Koech a Kemboi ve stýplu
Český zájem Špotáková v oštěpu a Novotný v dálce

Možné překvapení 
800 metrů mužů

Nový Bolt 
Jamajčan Asmeade na 200 m

Stálice v akci 
Chorvatka Vlašičová ve výšce žen

Návrat světového rekordmana 
Kubánec Robles na 110 m překážek

Rehabilitace mistryně světa 
Američanka Perryová na 100 m překážek za předloňskou diskvalifikaci

Adam Pražák

Vytisknout