přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. května 2011, 08:42

Hvězdy jdou do boje. Na silnici i na dráze

Začátek Diamantové ligy, vícebojařské a kladivářské Challenge, domácí extraligy. Národní šampionát maratonců a zámořské mítinky World Challenge. Prodloužený víkend je nabitý atletickými událostmi.

Začíná hon na diamanty
Už dnes startuje prestižní seriál 14 elitních mítinků zvaný Diamantová liga. Stejně jako v loňské premiéře se v něm bude bojovat o trofeje ve všech 32 disciplínách, které jsou do seriálu zařazeny, nově budou navíc oceněni i nejlepší muž a žena letošního ročníku, jak je určí hlasování členů mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS). Úvodní závod v katarském Dauhá začíná v 17:15 našeho času a ve společnosti dalších hvězd světové atletiky se na něm představí i čeští oštěpaři Petr Frydrych a Vítězslav Veselý. Startovky (a po skončení disciplín i výsledky) naleznete zde:

Do bloků i vícebojaři, do kruhů kladiváři
Další z dlouhodobých soutěží pod hlavičkou IAAF se otvírá už v sobotu, kdy se mítinkem v italském Desenzanu rozjíždí IAAF vícebojařská Challenge. Vzhledem k absenci velkých jmen v soupiskách deseti- i sedmiboje však těžko čekat kdovíjaký uragán význačných výkonů, více pod tímto odkazem.

A startu své soutěže se dočkají i kladiváři (zatím jen muži), kteří se poprvé utkají v japonském Kawasaki, v rámci jednoho ze dvou  víkendových mítinků IAAF světové Challenge, více zde.
Ten druhý se uskuteční o den dříve v jamajském Kingstonu - podrobnosti zde).

Maratonci i extraliga
Nabito bude i na domácí scéně, přičemž to hlavní dění se koncentruje do neděle. Ulice hlavního města zaplní běžci v rámci Volkswagen maratonu Praha, který se honosí zlatou plaketou podle klasifikace IAAF pro silniční běhy a je i domácím šampionátem na domácí trati.
Zkrátka nepřijdou ani  elitní atleti disciplín na dráze, v Olomouci na čeká tamní Velká cena, první ze šesti mítinků, na nichž lze sbírat body do Česká spořitelna extraligy. Více o tom v článku V neděli se roztočí kola reformované extraligy zde.

Adam Pražák

Vytisknout