Hvězdy daly „zlatu“ lesk

sobota 3. srpna 2013
Při Velké ceně města Chebu, která se díky novému stadionu mohla po 18 letech vrátit do titulárního města, se špičkoví atleti zdárně popasovali s neobvyklými vzdálenostmi. Většina rekordů závodu s 33letou minulostí vzala za své.

Aktuální světová jednička na 400 m př., Zuzana Hejnová, potvrdila své kvality i na trati o čtvrtinu kratší.  Na nové chebské dráze zbarvené netradičně do žluta, čímž má připomínat zlato, zaběhla svěřenkyně Dalibora Kupky třístovku s překážkami za 38.16, čímž o více než půl vteřiny vylepšila svůj květnový čas z mítinku v Sušici, který byl považován za historicky nejlepší. Za ní si pro už „čistokrevný“ národní rekord své kategorie doběhla dorostenka Jana Reissová. Čas Nikoly Řehounkové z roku 2009 vylepšila úspěšná účastnice nedávného dorosteneckého  MS výkonem 41.99 o více než čtyři desetiny.

Hejnová se podílela i na dalším výborném závodě sobotního podvečera, jímž se de facto znovu otvíral chebský stadion. V silně obsazené stopadesátce doběhla na druhém místě v novém osobním rekordu 17.66 a o 13 setin porazila svoji reprezentační kolegyni z disciplíny Denisu Rosolovou.  V osobáku 17.49 (0.0) vyhrála Kateřina Čechová, která předtím kralovala i na šedesátce (7.44) před Ivetou Mazáčovou 7.58. V obou případech šlo přitom o rekordy mítinku.

Ty podle očekávání padly na těchto tratích i v mužské kategorii, a to zásluhou hvězdného Kima Collinse z ostrova Svatý Kryštof a Nevis. Mistr světa z Paříže 2003 a stále jeden z nejlepších sprinterů světa, který na nadcházejím šampionátu v Moskvě nepoběží jen kvůli neshodám s národní federací, proťal cíl v časech 6.59 a 15.35.

Nový údaj v rekordní listině mítinku bude i na mužské třístovce, a to díky Jamajčanovi Josefu Robertsonovi (33.01), jemuž nejlépe sekundoval Michal Brož (34.22). V ženské kategorii chybělo Denise Rosolové po výkonu 37.30 k překonání maxima Hany Benešové z roku 2000 dvanáct setin.

Doplňme ještě pětistovku, kde zaběhl  Pavel Maslák nejlepší český výkon 1:00.35, když mu zdatně konkuroval kolega z Dukly Daniel Němeček (1:00.49)a pak také stodesítku překážek, jíž zvládl Martin Mazáč v půlmetrovém protivětru za 13.68.