přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. května 2006, 14:14

Hvězdný Götzis už zítra

V rakouském městečku nedaleko Bodensee se vše schyluje k hvězdně obsazenému vícebojařskému mítinku.

Götzis je v atletické geografii pojem. Taková vícebojařská Mekka, dalo by se říct. Ve skutečnosti má stěží víc jak tisíc obyvatel. A místní stadion? Ani to není žádný gigant. Šestidráha, krytá tribunka s necelými deseti řadami na sezení a zatravněný ochoz okolo, kde se o víkendu nahustí zbytek diváků, o mnoho víc tu není.
Přesto Götzis nechybí v kalendáři žádné z vícebojařských hvězd. Proč? "Je to první závod v sezoně. Všichni chtějí předvést, jak mají natrénováno," říká Roman Šebrle. "Lidé tu víceboji rozumějí," přidává další z důvodů fenomenální Švédka Carolina Klüftová. "Časák je výborně postavený, soutěž trvá přesně tak dlouho, jak má," doplňuje Tomáš Dvořák. A tak by se dalo pokračovat. Na Götzis mají všichni stejný názor. Jedním slovem: super.

Vše nasvědčuje tomu, že stejně skvělé by to tu mělo být i o nastávajícím víkendu. Na místě je s několika málo výjimkami kompletní světová špička: Šebrle, Clay, Karpov, Dvořák, Klüftová, Blonská..., ti všichni jsou připraveni závodit. Kde hledat favorty?  "Clay vypadá dobře. Zdá se, že je na tom rychlostně i skočně skvěle," hodnotí zkušeným okem formu loňského mistra světa český reprezentant Tomáš Dvořák. A co na to samotný Clay? "Přijel jsem vyhrát," potvrzuje a vypočítává výkony z poslední doby: těsně pod sedmdesát oštěp, 4.85 tyč, 13.60 stovka s překážkami... Trochu kontrastně vypadá rozpoložení Romana Šebrleho. "Měl jsem problémy se svalem a kvůli tomu jsem musel vynechat důležitou část přípravy. Forma neměla kdy růst. Teď už mě sice nic nebolí, ale zase cítím, že nemám sladěnu koordinaci pohybů. Nejsem to úplně já, nicméně bojovat samozřejmě budu", říká neradostně světový rekordman, který svůj zápis do historie vytvořil právě na stadionu Mösle.

Zdá se, že zítra, na stejném místě přesně pět let poté, bude historické maximum opět v ohrožení. Zraky však tentokrát nejsou upřeny ani tolik k Šebrlemu, jako spíše ke Clayovi  "Rekordy jsou tu od toho, aby se překonávaly a Bryan na něj určitě má. Jestli se mu to ale povede už o tomto víkendu? To by mu muselo všechno ideálně sednout," myslí si Šebrle. Obdobně uvažuje i Clay. "O rekord se nedá usilovat, ten musí přijít. Určitě bych ho chtěl překonat, ale v plánu to mám až na mistrovství světa v Ósace, protože cítím, že ještě potřebuji nějaký čas poctivé přípravy. Když ale přijde dřív...," nechává si otevřená zadní vrátka sympatický Havajec.

Mezi ženami je jasnou favoritkou Carolina Klüftová. V kolonce osobních rekordů ční ten její nad ostatními o propastných 500 bodů. Nicméně i ona přijela nažhavená. "Mám za sebou dlouhé období trénování a opravdu hodně moc už chci závodit. Jsem zvědavá, jak na tom budu a jestli se se zase třeba o kousek zlepším," vyznala se.    

Jak to všechno dopadne? Definitivu budeme znát v neděli večer, dílčí kameny se do mozaiky začnou vkládat od zítřka 11 hod. Dění na mítinku v Götzisu můžete sledovat on-line na našich stránkách.


       
 
 

Adam Pražák

Vytisknout