Hvězdné překážky ve Stromovce

sobota 3. února 2007
Petr Svoboda obsadil druhé místo za vítězným Andy Turnerem v novém osobním maximu 7.66 s! Závody Grand Prix Olymp nenabídly limit pro Birmingham, ale rozhodně bylo na co se dívat.

Finále běhu na 60 m překážek vyhrál Andy Turner z Velké Británie v čase 7.63, čímž se posunul na třetí místo v letošních evropských tabulkách. Druhé místo získal v ostře sledovaném závodu Petr Svoboda. Překážkář, který má již účast na halovém mistrovství Evropy zajistěno, proběhl cílem v novém osobním rekordu 7.66 s. Znamená to posun na 4. místo českých historických tabulek a zároveň nový rekord haly Otakara Jandery a nový rekord mítinku. Stanislav Sajdok doběhl třetí, když těsně po únavné cestě z Jihoafrické republiky zaběhl 7.93 (v rozběhu 7.91).

Petr Svoboda neskrýval po skončení závodu své nadšení: "Když jsem před týdnem prohlašoval, že mohu běžet čas 7.65, netušil jsem, že již dnes poběžím jednu setinu za svým plánem. Teď však již doufám v 7.60 sekund!" Bez náročných cílů by prý překážkář pražského Olympu nemohl atletiku dělat. "Vždycky se musím vyhecovat sám. A když veřejně prohlásím své cíle, žene mě to pak vpřed." Podle již jistého účastníka HME byl dnešní závod rozhodně vydařený: "Myslím, že trenér nebude spokojený s technikou na 100%, ale byla tam síla a rychlost."

Splnění limitu mnozí očekávali od Stanislava Sajdoka, který se vrátil z čtyřtýdenního soustředění v Jihoafrické republice. Náročná a zdlouhavá cesta do republiky však byla na Sajdokovi znát. "Tušil jsem, že to nebude osobák," komentoval svůj výkon Sajdok. "Přesto jsem se cítil v rozběhu dobře. Ve finále mi ale chyběla patřičná jiskra. Ani jsem se nestačil vyhecovat a už jsem klečel v blocích. Určitě chci ale takhle veřejně vyseknout poklonu Petrovi (Svobodovi). Klobouk dolů, byl to jednoduše řečeno nářez!" Na Sajdokův výkon může mít vliv i změna v technice, která přišla s novým trenérem: "To je jistě možné. Změnil jsem náběh na 7 kroků z původních osmi. Startuji tak z druhé nohy. Chce to mít dlouhé nohy a hodně síly."

O útok na limity pro HME se snažila dvojice tyčkařů Adam PtáčekŠtěpán Janáček. Oba si sice vylepšili letošní maximum o tři centimetry na 5.45, ale na výšce 5.60 neuspěli. "Mám úplně nové tyče, nešel jsem na nich ani trénink," hledal důvody Ptáček. Štěpán Janáček řekl, že se mu zkrátka nevedlo: "Poprvé jsem šel z osmnácti kroků, vydařily se mi jen některé rozběhy. Zkrátka se mi dnes nepodařilo, ale byl to výborný test techniky." Na oba tyčkaře čeká další možnost splnění limitu 9. února v Polsku, nebo o tři dny později opět ve Stromovce na Pražské tyčce.

Ani tyčkařkám z tréninkové skupiny Boleslava Patery se dnes příliš nevedlo, obě však již mají limit splněný. Pavla Rybová má v zápise z dnešního mítinku uvedeno NM, Kateřina Baďurová 4.35 m. "Cítila jsem se silná, možná na český rekord," uvedla Rybová na závodě. "Šla jsem prvně z plného rozběhu a bylo by pro mě zklamání, kdybych z těchto parametrů neměla v sezoně nic skočit." Kateřině Baďurové se vedlo lépe, obsadila druhé místo. Po překonání 435 cm vynechala následnou výšku 4.48 a pokoušela se o osobní maximum 4.53, ale marně.

Ve startovní listině běhu na 800 metrů byla také mistryně světa Ludmila Formanová, ta ovšem ve třetím kole závodu pro svalové zranění odstoupila. "Myslím si, že problém bude pocházet od plotýnky. Táhne mě to směrem od zad do stehna," uvedla poté zklamaná svěřenkyně Jarmily Kratochvílové. "Problémy jsem začala mít již při soustředění na Kanárských ostrovech, proto jsem také zrušila start minulý týden ve Vídni a teď ve Stuttgartu a chtěla jsem to zkusit ve Stromovce," vysvětlila a dodala: "Jsem z toho opravdu otrávená, protože mám za sebou půl roku kvalitní přípravy. Půjdu za fyzioterapeutem Standou Táborem a uvidíme, co se s tím dá dál dělat. Jak to bude dál s halovou sezonou, to teď opravdu netuším."

Oštěpařka Barbora Špotáková, která byla přihlášena na 60 metrů překážek a na vrh koulí, se omluvila.

Kompletní výsledky naleznete v sekci Výsledky.

Z výsledků:

60 m (běh A): 1. Chinedu Oriala (Nig.) 6.65, 2. Morné Nagel (JAR) 6.66, 3. Rikki Fifton (Brit.) 6.72
60 m (běh B): 1. Michal Bielczyk (Pol.) 6.79, 2. Ondřej Kozlovský (USKPR) 6.89, 3. Leszek Dyja (Pol.) 6.91
200 m: 1. Jiří Vojtík (OLYPR) 21.14, 2. Morné Nagel (JAR) 21.23, 3. Marcin Jedrusinski (Pol.) 21.31
400 m (běh A): 1. Piotr Kedzia (Pol.) 47.91
400 m (běh B): 1. Michal Uhlík (ASK Slavia Praha) 48.70
400 m (běh C): 1. Mattias Claesson (Švéd.) 48.11
400 m (běh D): 1. Thomas Nikitin (Švéd.) 48.46
800 m (finále A): 1. Albin Johansson (Švéd.) 1:51.24, 2. Rafal Snochowski (Pol.) 1:51.56, 3. Petr Ondroušek (VSK Univ. Brno) 1:51.65
3000 m:
60 m př.: 1. Andy Turner (Brit.) 7.63, 2. Petr Svoboda (OLYPR) 7.66, 3. Stanislav Sajdok (DUKPR) 7.93
dálka: 1. Marcin Starzak (Pol.) 7.71, 2. Petr Lampart (KROME) 7.66, 3. Morten Jensen (Dán.) 7.65
tyč: 1. Adam Kolasa (Pol.) 5.55, 2. Štěpán Janáček (DUKPR) 5.45, 3. Adam Ptáček (DUKPR) 5.45
koule:

60 m (běh A): 1. Daria Onysko (Pol.) 7.39, 2. Iwona Dorobisz (Pol.) 7.52, 3. Iwona Brzezinska (Pol.) 7.52
60 m (běh B): 1. Tereza Trčková (USKPR) 7.65, 2. Klára Kolomazníková (TJ LIAZ Jabl.) 7.69, 3. Marcela Vondřejcová (HVEPA) 7.72
400 m:
800 m: 1. Petra Lochmanová (USKPR) 2:05.07, 2. Sylwia Ejdys (Pol.) 2:06.10, 3. Marcila Lustigová (USKPR) 2:06.80
3000 m:
60 m př.: 1. Lucie Martincová (USKPR) 8.38, 2. Petra Seidlová (USKPR) 8.41, 3. Michaela Hejnová (USKPR) 8.42
dálka: 1. Denisa Ščerbová (VITKO) 6.36, 2. Martina Darmovzalová (BRECL) 6.24, 3. Natalya Sorokina (Ukr.) 6.12
výška: 1. Markéta Jozová (OLYPR) 1.74, 2. Petra Šindeláře (JICIN) 1.68, 3. Věra Zedníková (DUKPR) 1.68
tyč: 1. Róza Kasprzak (Pol.) 4.35, 2. Kateřina Baďurová (DUKPR) 4.35, 3. Ellie Spain (Brit.) 4.25
koule: 1. Magdalena Sobieszek (Pol.) 17.54, 2. Jana Kárníková (HVEPA) 15.92, 3. Andrea Valešová (STBOL) 15.01