přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. srpna 2008, 21:59

Hvězdné duo úřadujících světových šampionů odletělo s rozporuplnými pocity

Zatímco česká rekordmanka Špotáková cestuje do Pekingu ve formě, "majitel všech možných zlat" Šebrle není zcela fit.

Většina české výpravy už je sice v místě konání, dvě česká esa však spolu se zbývajícími atlety, odcestovala na OH teprve dnes odpoledne. Oštěpařská mistryně světa chce korunovat možná životní sezónu, desetibojařský matador věří především ve své závodnické srdce.

Aktuální mistryně světa v hodu oštěpem Barbora Špotáková odletěla na olympijské hry do Pekingu ve skvělé náladě a s vědomím, že je na vrchol sezony výborně připravena. Podle vlastních slov má ještě lepší formu než před rokem, kdy v Ósace vybojovala světové zlato. "Myslím si, že je to ještě lepší než loni, tak doufám, že to proměním. Zdravá jsem, to je to hlavní, a natrénovala jsem celkem dost. Z tohoto pohledu se nemám čeho bát," řekla dnes novinářům česká atletka. Závěr přípravy strávila v Nymburku, kde pracovala především na technice. Zatím to nebylo úplně ideální, ale to podle ní vyplynulo především z únavy. "S tím, jak se vyladí forma a odpočinu si, by měla přijít i ta technika," doufala Špotáková.

Na konci května v Zaragoze výkonem 69.15 metru vytvořila český rekord a její výkon je zároveň zatím nejdelším hodem aktuální sezony na světě. V Pekingu by Špotáková ráda hodila dál; jakoby symbolicky na olympiádu odjela s taškou s číslem sedmdesát. "Úplně náhoda, že mě z nějakých 237 čísel potkalo zrovna číslo sedmdesát. To jsem se toho docela zalekla, i když samozřejmě taky příjemně," řekla sedmadvacetiletá závodnice, která na republikovém šampionátu v Táboře těsně přešlápla hod za sedmdesátimetrovou hranici. Po nedávných návštěvách rodiny a přátel je už v pohodě, ale před dvěma týdny neměla dobrou náladu. "Ty poslední tréninkové dny před olympiádou jsou hrozně dlouhé a už vás to ani netěší. Vidíte, že už tam všichni jsou, a vy pořád trénujete tady doma, tak je to takové složitější," svěřila se.

Sledovala úspěchy českých reprezentantů v Pekingu, kde střelci Kateřina Emmons a David Kostelecký během víkendu vybojovali zlaté medaile. "Je to senzační. Ale já mám takové pořekadlo 'Hlavně nepřepálit začátek' a říkám si, jestli tohle není takový přepálený začátek. Doufám že ne," komentovala Špotáková triumfy svých krajanů. Navíc je ráda, že se nebude čekat na zlatý úspěch až na samý závěr olympijského programu, kdy by se mohla ocitnout v pozici poslední naděje. "Kdyby se čekalo až někdy na konec, tak by ta nervozita v týmu byla určitě větší. Střelci odvedli skvělou práci a doufám, že ostatní sportovci na to navážou," uvedla.

Na olympiádě ji bude povzbuzovat přítel Lukáš, který bude bydlet v jednom z pekingských hotelů. "Možná to bude z tohoto pohledu složitější, ale zase to bude odvádět pozornost od mého závodění. Když člověk pořád myslí jenom na závody, tak se pak vyzávodí dopředu. Je perfektní, že se nám to podařilo zorganizovat," pochvalovala si Špotáková. Vedle hledání nejlepší cesty do přítelova hotelu se bude v prvních dnech věnovat také tomu, aby si vyzvedla zlaté tretry od sponzora, v kterých by měla na olympiádě závodit.

Desetibojař Roman Šebrle byl na poslední olympiádě v Aténách jediným českým zlatým medailistou, ale do Pekingu se na cestu za obhajobou nevydal v roli favorita. Týden ho trápí kašel a navíc ani neví, jestli jsou jeho svaly v optimální kondici. Během sezony si dvakrát natrhl stehenní sval a nedávno ho trápily křeče. Ty už sice pominuly, ale kvůli obavám z možného dalšího zranění zatím stále netrénoval naplno. Na to se chystá až v Pekingu. "Těsně před závodem půjdu naplno dva hodně ostré tréninky a tam se to ukáže," řekl světový rekordman novinářům před dnešním odletem z Prahy. Jeho letošním maximem je pouhých 8076 bodů z červnového mítinku v Kladně, ale Šebrle to považuje za logické, protože v tu dobu měl za sebou jen polovinu tréninku. "Já to přirovnávám k tomu, že ze tří kroků se taky osm metrů do dálky skočit nedá. Stejně tak se nedá v půlce přípravy udělat výrazně přes 8000 bodů," prohlásil.

Očekává zajímavý závod, jehož favoritem je Američan Bryan Clay, který na národní kvalifikaci nasbíral 8832 bodů. "Jsem na něho zvědavý, jestli si udržel tu formu z kvalifikace, o níž už před sezonou signalizoval, že se na ni bude soustředit a půjde ji v plné formě," uvedl Šebrle. Nechtěl spekulovat, jak vysoko bude viset olympijská medaile. "Když by tam pršelo jako dneska, tak může stačit třeba 8000 bodů. Bude tam vedro, bude to úplně jiný závod, to si fakt netroufnu odhadnout. Myslím si, že dost," poznamenal. Nemusí podle něj přitom rozhodovat jen to, kdo bude nejlépe připravený. "Ten závod bude taky o srdíčku, o hlavě a o závodnickém štěstí. Stát se může všechno," dodal úřadující mistr světa.

Se svými zavazadly nabrali směr Peking také čtyřicetiletý olympijský novic Bílek, dvě třetiny elitnícho výškařského tria Dubnova a Straková, půlkařský talent a juniorský mistr Evropy (ačkoli ve stýplu) Holuša a Špotákové kolegyně z disciplíny a mládežnickými tituly ověnčená Klimešová.

čtk, mip