přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Hvězdami atletického šampionátu jsou čtyři olympijští vítězové

Čtyři olympijští vítězové ozdobí svou účastí halové mistrovství atletů, které začne v pátek v Madridu.

Největší očekávání vzbuzuje start ruské tyčkařky Jeleny Isinbajevové, která v zimní sezoně třikrát zlepšila světové maximum pod střechou. Při absenci své velké rivalky Světlany Feofanovové je jasnou favoritkou. Zlaté medaile z Atén mají i švédský výškař Stefan Holm a vícebojaři Roman Šebrle s Carolinou Klüftovou.
Blonďatá Švédka sice suverénně vévodí letošním tabulkám v dálce, ale v Madridu se soustředí jen na pětiboj. Zatímco další olympijští šampioni z Atén trojskokan Olsson, běžci Holmesová a Borzakovskij či koulař Bělonog na šampionátu kvůli zranění nebo jiným důvodům chybějí, Klüftová už se nemohla dočkat.
"Ta atmosféra velkých akcí mi chyběla. Vždycky se bavím, ráda znovu potkávám známé atlety," uvedla švédská hvězda, která získala před třemi lety ve Vídni evropský bronz. "Uvidíme, jak dopadnu tady. Bude to sranda," těšila se dvaadvacetiletá závodnice, která má jednoznačně nejlepší osobní rekord ve startovním poli.

Její krajan Stefan Holm bojoval se zraněním a v letošních tabulkách jsou před ním Jaroslavové Rybakov a Bába. "Moje forma kolísá a nevím, jak jsem na tom technicky právě teď. Sice jsem toho vyhrál už dost, ale titul z halové Evropy nemám. Rád bych ho získal, a proto tu jsem," prohlásil suverén loňské sezony.

Evropským rekordem v běhu na 60 běhů na sebe v průběhu halové sezony upozornil Francouz Ronald Pognon, ale zvláštní tlak před mistrovstvím necítí. "Zlepšoval jsem se postupně. Chtěl jsem národní rekord, evropský jsem očekával až příští rok. Tady je dráha velmi rychlá, jak jsem zjistil ráno na tréninku. Soustředím se na každé kolo rozběhů a uvidíme," uvedl sprinter, který s časem 6,45 sekundy vede světové tabulky i před Američany. V Madridu ho čeká souboj s mistrem světa a evropským šampionem Britem Jasonem Gardenerem, kterého připravil o kontinentální rekord.

Šampionát bude hostit Palác sportů, zrekonstruovaný po požáru v roce 2001, který má být jednou ze silných zbraní madridské kandidatury na pořádání olympijských her 2012. Vstupenky na třídenní klání byly pár dní před mistrovstvím téměř vyprodány, takže v hale s kapacitou pro šest tisíc lidí by měla panovat hlavně při startech domácích atletů bouřlivá atmosféra. Španělé jsou přitom druhou nejpočetnější výpravou na mistrovství.

                                                                                             ČTK