Hrubá má druhý olympijský bronz

úterý 26. srpna 2014
V Nankingu zakončily atletický program při druhé mládežnické olympiádě štafety, v nichž svou druhou medaili získala Michaela Hrubá. Celkovému pořadí v atletice vládla domácí Čína.

620 mladých atletů v 67 smíšených týmech na 8x100 metrů, mezi nimi i kompletní šestice českých dorostenek, obsadilo ulici Yanshan v Nankingu. Nešlo jen o mix chlapců a dívek, ale i národností, kontinentů a také disciplín. Takový byl i vítězný tým s číselným označením 034, jenž ve finále složit čas1:40.50:  Sešel se v něm sprinter z Austrálie s německým koulařem, mílař z afrických Komor s ruskou trojskokankou, thajský čtvrtkař překážkář s půlkařkou z Britských Panenských ostrovů a rumunská sprinterka s venezuelskou čtvrtkařkou.

O více než 3 vteřiny zpět (1:43.60) absolvovala na třetím místě trať podobně pestrá osmička, která mezi nejlepších devět postoupila až z osmého místa, dokázala však oproti ostatním ve finále o půlvteřinu zrychlit. V této sestavě nechyběla výškařka Michaela Hrubá, která po individuálním bronzu získala druhý kov stejné barvy.

Ani ostatní české reprezentantky se se svými štafetami neztratily, sprinterka Veronika Paličková spolu s kolegy a kolegyněmi uzavírala druhou desítku, koulařka Lada Cermanová a čtvrtkařka Tereza Vokálová následují hned za sebou na 24. a 25 místě, tým kladivářky Lucie Staňkové byl 28., tyčkařky Zuzany Pražáková 32.

Těžko říct, jak se budou tyto mezinárodní štafety započítávat do medailového hodnocení, nicméně pořadí na čele po individuálních disciplínách bylo následující: pořadatelská Čína byla nejúspěšnější díky šesti zlatým, k nimž přidala jeden bronz. Nejvíce cenných kovů získala Etiopie, celkem devět (4-3-2). Další čtyři výpravy měly ve svém středu tři šampiony, Ukrajina (3-2-1), Rusko (3-2-0), Francie (3-1-1), Jamajka (3-1-0).  Zlaté medaile vybojovalo celkem 18 zemí, mezi 44, které mají na svém kontě alespoň nějaký kov, je díky výškařce Hrubé i Česko.

Michal Procházka, foto: E. Erben