Hříšník Gatlin si troufá

Olympijský vítěz a mistr světa Justin Gatlin, kterému letos vyprší čtyřletý trest za doping, si věří, že bude schopen porážet i současné vládce sprintu Usaina Bolta a Tysona Gaye.

"Byl jsem je schopen porazit předtím, tak nevidím důvod, proč bych s nimi nemohl běžet vyrovnaný závod nyní," vzkázal Gatlin pře agenturu Reuters z floridského centra Naples, kde se nyní připravuje. "Mám k jejich výkonům respekt, běhají rychlé časy, ale cítím, že na to budu mít také. Když může jeden člověk běhat tak rychle, proč by tak rychle nemohl běhat i někdo jiný," doplnil atlet, jemuž bude letos v únoru 28 let.

Justin Gatlin v  dobách své slávy

Dosavadní vrcholy své kariéry Gatlin zažíval na olympijských hrách 2004 v Aténách, kde získal kompletní medailovou sbírku, a o rok později, když na světovém šampionátu v Helsinkách ovládl stovku i dvounásobnou trať. Zkraje následující sezony, 12. května 2006, pak dokonce zastavil časomíru na výkonu 9.77, čímž vyrovnal tehdejší světový rekord Asafy Powella. Jenže to byl poslední záchvěv slávy. Pak přišel prudký pád poté, co přišel pozitivní nález z dopingové zkoušky, kterou Gatlin absolvoval po dubnovém štafetovém závodě v Kansas City.

Obtisk Gatlinových dlaní pře stadionem v Bruselu, původně čestná výsada získala po jeho skandálu poněkud jiné asociace, foto: www.graf.cz

Pro Gatlina to byl již jeho druhý prohřešek, neboť již v roce 2001 si odpykával trest za užití amfetaminu. Původně dvouletý distanc byl zkrácen na roční, neboť zakázanou látku obsahoval lék, který Gatlin užíval 10 let.  K plné sazbě arbitři nesáhli ani tentokrát. Nevyměřili mu doživotní, ale "jen" osmiletý trest, který byl následně ještě o polovinu zkrácen, takže od letošního 25. července bude Gatlin moci závodit. Jaké se mu však naskytnou příležitosti, není úplně jisté. Mezi organizátory velkých mítinků se totiž šíří dohoda, že nebudou na soutěže zvát atlety s dopingem pošramocenou minulostí.