přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. července 2003, 13:33

Horké léto výškaře Báby

Titul mistra republiky, první zkušenost v Golden League a boj o medaile na ME juniorů, to jsou červencová témata hvězdy české výšky Jaroslava Báby.

V sobotu v Olomouci osmnáctiletý vítkovický závodník vybojoval svůj první seniorský titul mistra české republiky pod otevřeným nebem. Pouhých osm hodin před svým startem na domácím šampionátu přitom odlétal z Říma, kde se v pátek zúčastnil svého premiérového závodu ve Zlaté lize. „Jsem unaven, oba závody byly vyčerpávající,“

Foto: Česká atletika, s.r.o.


uvedl Bába ke svému náročnému víkendu. „Dal jsem si kafe, abych se probudil,“ popsal své chvíle před závodem. Prvním pokusem Bába v Olomouci překonal 227 cm, což mu zajistilo mistrovský titul. Svůj výkon ze závodu s elitní světovou konkurencí v Římě tak překonal o 2 centimetry. „V Olomouci byla lepší atmosféra než v Římě,“ pochvaloval si Bába. „Tady mi lidi fandili, kdežto na Golden League je zajímají největší hvězdy.“   

Do hanácké metropole přijel Bába autem se svým největším domácím soupeřem Tomášem Janků, který taktéž startoval v Římě. „Měli jsme stejné podmínky,“ konstatoval Bába, „v letadle jsme usnul a v autě potom taky.“ Dva přední světoví výškaři se blíže poznali teprve v letošní halové sezoně, kdy Bába zaznamenal rapidní vzestup výkonnosti a důrazně vstoupil do světa velkých závodů. „V Římě jsme spolu byli na pokoji. Tam jsme se víc poznali,“ říká český juniorský rekordman. „Tomáš je super kluk, ale občas si do mě rýpne,“ hovoří Bába o proslulém recesistovi. Tomáš Janků s Jaroslavem Bábou se navzájem hecují, přejí si dobré výkony, což může oběma pomoci při vrcholných atletických soutěžích.

Bilance vzájemných soubojů Bába – Janků v této letní sezoně vyznívá příznivěji pro vítkovického výškaře. Bába se díky uplynulému víkendu dostal do vedení 4:2, osobní maximum mají oba borci shodné – 230 cm. V sobotu 26. července čeká Jaroslava Bábu boj o medaile na evropském šampionátu juniorů ve finském Tampere, kam odlétá přesně za týden. „Mistrovství Evropy juniorů je pro mě letos hlavní prioritou,“ sdělil Bába, který o měsíc později odlétá také na MS do Paříže. „Mezi juniory startuji poslední sezonu, mistrovství světa se ještě budu mít možnost zúčastnit,“ zdůvodnil jeden z favoritů ME juniorů. O tom, že je pro Bábu úspěch v Tampere mimořádně důležitý, svědčí fakt, že sleduje své největší soupeře: „Výborný je Alexej Dmitrik, vysoko skočil také Švéd Thörnblad.“ Před dvěma týdny však k této dvojici, která se v této sezoně přiblížila magické hranici 230 cm, přibyl další silný konkurent českého juniorského rekordmana. Polák Michal Bienek dokonce vyrovnal Bábovo maximum v letní sezoně 230 cm. Mistrovství Evropy juniorů v Tampere, pro které Bába představuje největší naději české výpravy, se uskuteční v termínu 24.–27. července.

Tomáš Klement

Vytisknout