Hooker stíhá Bubku

Olympijský vítěz Steven Hooker z Austrálie skočil 606 cm a posunul se na druhé místo historických tabulek. Na mítinku v Bostonu padly navíc dva americké rekordy a několik výkonů roku.

K vítězství stačily Hookerovi při bostonských Reebok halových hrách pouhé dva skoky. Začal na 562 cm, kdy už čtyři ze sedmi tyčkařů v soutěži skončili. Posléze vynechal a další jeho výška byla až 587 cm, kterou stejně jako základ překonal na první pokus. A vzhledem k tomu, že poslední soupeř, domácí Derek Miles, laťku nepřekonal, mohl si Hooker již jako jistý vítěz diktovat následující výšku. Na stojany si nechal nastavit 606 cm, což je hodnota australského národního rekordu a na třetí pokus uspěl. Hooker posléze ještě atakoval i 16 let staré světové maximum Sergeje Bubky, 616 cm však odolalo.

Národní rekord padl i v soutěži žen, kde Američanka Jennifer Stuczynská skočila 482 cm a o centimetr tak překonala 5 let starý výkon Stacy Dragilaové. Ani její pokusy na světový rekord, který drží Jelena Isinbajevová, nebyly zdailé, nicméně i tak to pro ni znamená posun na třetí místo historických tabulek za Světlanu Feofanovou.

A do třetice změna národních tabulek přišla v běhu na 5000 m. Domácí Shalane Flanaganová v něm svedla souboj na prsa s Sentayehu Ejiguovou, když obě finišovaly v čase 14:47.62. O nakonec vítězné Etiopance rozhodla cílová kamera, která jí přisoudila o pět tisícin lepší výkon. Pro Flanaganovou však může být útěchou, že zkompletovala sbírku vytrvaleckých rekordů své země. Aktuálně jí patří maxima na halové trojce i pětce a venkovní pětce a desítce.

Na míli zaběhl světový výkon roku Novozélanďan Nick Willis, jemuž změřili 3:53.54.  Na dvoustovce se totéž povedlo Shalondě Salomonové, když běžela 23.17.  Rychle se běželo i na šedesátce, kde se o vítězství praly Lisa Barberová (7.19) a Carmelita Jeterová (7.20). Mezi muži byl nejlepší Michael Rodgers s 6.58. Terrence Trammell vyhrál překážky s 7.53.