přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. dubna 2011, 17:07

Hon na limity začíná

Prvním dubnem se otvírá nominační období na největší akce letošní sezony – MS seniorů a dorostu a evropské šampionáty juniorů a kategorie do 22 let. Výkonnost je většinou třeba potvrdit.

Dnešek je důležitým datem nejen pro vtipálky, kteří s oblibou častují okolí aprílovými žertíky, ale i pro atlety s reprezentačními ambicemi. Pro věkové kategorie od dorostu výše totiž začíná nominační období na světové a kontinentální akce na dráze. Dostat se na vrcholy sezony je přitom o něco obtížnější, než tomu bylo v minulosti. Splnění nominačního kritéria totiž často bývá jen prvním krokem, k němuž je pro účast na dané akci třeba ještě něco udělat. Podmínky se liší šampionát od šampionátu a také zde existuje řada výjimek (doporučujeme bedlivé prostudování nominačních kritérií), většinou však jde o potvrzení výkonnosti v jiném termínu.

Tyto starosti už nemusí trápit chodkyně Zuzanu Schindlerovou a Lucii Pelantovou, které stejně jako jejich kolegyně a kolegové z disciplíny, a také maratonci, mohly plnit nominační kritéria už od začátku roku. Schindlerová měla jasno už po závodech v Luganu, kde vyhověla nejpřísnějšímu kritériu, tedy že zašla limit IAAF na závodě zaručené kvality. Pelantová dosáhla tamtéž  času o něco horšího a musela jej potvrdit dalším výkonem. Povedlo se jí to už při dalších závodech v Dudincích.
Obdobný případ jsou talentované chodkyně Anežka a Eliška Drahotovy, které mají splněno dokonce hned na dvě akce a dvě trati. Pro dráhovou pětku na MS do 17 let jim stačil oficiální mezičas ze závodů v České Lípě, pro MEJ a dvojnásobnou trať bylo třeba českolipský výkon potvrdit, což učinily v již zmiňovaném Luganu.

Na další atlety souboj s nominačními kritérii teprve čeká. Přestože hlavní vlnu ataků lze čekat až s plnokrevným začátkem dráhové sezony v květnu, neznamená to, že by do té doby měla pozornost atletických fanoušků vypnout. V plném běhu už totiž je třeba sezona v USA, kde studuje a také závodí několik talentovaných českých atletů. A např. minulý týden zaběhli kvalitní pětku v Palo Alto Jakub Živec a Martina Bařinová, pro kterou by její čas – 16:27.94, kdyby ho běžela ode dneška dále, znamenal  splněný limit ČAS pro ME do 23 let v Ostravě.     

Adam Pražák

Vytisknout