Holušovi chyběl kousek, Rosolové kus

neděle 8. února 2009
Čeští reprezentanti se snažili proniknout do nominace pro HME. Půlkař Holuša běžel v Gentu, Rosolová závodila ve víceboji v Tallinnu.

Běžec Jakub Holuša útočil na mítinku IAAF v belgickém Gentu na nominační kriterium pro HME. Nakonec mu na půlce po čase 1:48.87 chybělo necelých sedm desetin sekundy. V závodě juniorský mistr Evropy ve stýplu z roku 2007 obsadil čtvrtou příčku, vyhrál Bahrajňan Ali Belal Mansoor s 1:46.48.
Druhou českou zástupkyní na mítinku, nepočítáme-li pacemakerku Marcelu Lustigovou na míli, byla koulařka Jana Kárníková, která byla taktéž čtvrtá s výkonem 16.30 m. Zvítězila Kubánka Misleidiz Gonzalesová s 18.37 m.
Nejlepší výkon mítinku pak podal Keňan Haron Keitany, který při své první halové patnáctistovce v životě zaběhl nejlepší čas posledních dvou let 3:33.96 a v závodě jasně předčil svého krajana Daniela Komenam, jenž skončil druhý s časem o devět desetin sekundy horším.

Výsledky z Gentu zde.

Tallinn
Velkým překvapením skončila mužská část víceboje v Tallinnu, když zvítězil takřka neznámý Holanďan Eelco Sintnicolaas, který jako jediný ze startovního pole překonal po výkonu 6036 šestitisícovou hranici. Jeho nejvíce bodovanou disciplínou byly překážky (7.93), tyč (5.15) a dálka (7.49), naopak relativně nejméně bodů nasbíral ve výšce (1.89) a kouli (13.90).
Na druhém místě skončil již známější Estonec Anders Raja se součtem 5966 bodů, třetí příčka patřila olympijském medailistovi Leoneli Suárézovi z Kuby (5959).
Ženský pětiboj vyhrála k radosti domácího publika Estonka Kaia Kandová v národním rekordu 4580 bodů. Druhá byla s odstupem 54 bodů Holanďanka  Yvonne Wisseová, třetí pak v dalším z národních rekordů Lotyška Aiga Grabusteová. Česká závodnice Denisa Rosolová byla čtvrtá, když nasbírala 4309 bodů. Plánovaný útok na limit v dálce nevyšel. "Závody to byly super, ale já byla úplně bez šťávy. Překážky ještě ušly - 8.33, u výšky jsem se nemohla sejít s rozběhem (1.72). V kouli jsem sice v rozcvičování hodila za 12 m, ale pak bylo znát, že mi docházejí síly. Až třetím pokusem jsem dala 11.84. V dálce jsem to vůbec nebyla já, ale někdo jiný. Vůbec jsem na to neběžela. 1. a 3. skok byl přešlap, ten druhý 6.27.  Osmistovku jsem dala za 2:22, třetí místo mi bylo vzdálené," psala svěřenkyně Aleše Dudy prostřednictvím textové zprávy z Tallinnu.