přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. července 2009, 14:32

Holuša získal bronz, Klučinová nakročila do Berlína

Vlitevském Kaunasu se završilo ME do 22 let. Poslední soutěžní den přinesl národnímu týmu čtvrtou medaili a vícebojařce Klučinové limit pro MS.

Tři stříbra a bronz, taková je definitivní medailová bilance českého týmu z letošního ME do 22 let, které hostil litevský Kaunas. K druhým místům chodkyně Schindlerové, oštěpaře Frydrycha a kladivářky Šafránkové se dnes čtvrtou medailí přidal mílař Jakub Holuša. "Není to sice pět medailí jako z posledního šampionátu v Debrecínu, ale jinak musím říct, že to dopadlo výborně. Mám dobrý pocit z výsledku i z této generace, z které někteří určitě a jiní možná budou závodit na příštích OH v Londýně," poznamenal k tomu šéftrenér výpravy Václav Fišer, jehož trochu mrzela snad jen nenaplněná očekávání v případě tyčkařů Maláčové a Kudličky, kteří nakonec na medaile nedosáhli. "Na druhou stranu jsme nečekali medaili od Kuby Holuši, takže je to vlastně asi v pořádku," uzavřel Fišer.    
Co do počtu medailí se letošní šampionát zařadí z českého pohledu na 3. místo, přičemž úspěšnější bylo akorát ME do 22 let v roce 1997 v Turku a předloni v Debrecínu. Obdobná situace je v případě získaných bodů za umístění v elitní osmičce, těch letos Češi nasbírali 37. V tabulce národů jim za to náleží 12. příčka, podle počtu a hodnoty medailí jsou 19. Podle obou kritérií jsou nejlepší Rusové. 

Jakub Holuša doběhl třetí ve finále běhu na 1500 m, když v hromadném finiši uplatnil své rychlostní dovednosti, a navázal tak na předloňské stýplařské zlato z MEJ. K mílařskému prvenství by musel předvést výkon ještě o 27 setin rychlejší než jeho 3:51.46, na stříbro by stačilo ubrat dalších 13 setin. Zvítězil Rus Tuchtačev před Britem Brewerem. ´
"Byl to velmi taktický závod, hodně foukalo, a tak se nikomu nechtělo běžet a hodně se to strkalo. Snažil jsem se hlídat si v závětří dobré místo a pak zaútočit, ještě 50 m před cílem jsem byl pátý, medaili jsem urval na posledních deseti, když ostatní tuhli. Je to fantazie!" nešetřil nadšením z bronzu Holuša. Medailový úspěch je pro něj satisfakcí za osmistovku, na které nepostoupil do finále po kolizi s německým soupeřem. "Spravedlnost existuje. Hlavně jsem rád, že jsem ukázal, že jsem byl dobře připravený," doplnil Holuša, jemuž tak úplně nevyšla halová sezona a v létě mu na osmistovce scházejí dvě setiny k limitu pro MS. "Berlín je samozřejmě můj další cíl, ale budu na něj myslet zase až za tři dny. Teď si chci užít tu medaili!" prohlásil svěřenec Josefa Vedry.    

Eliška Klučinová má za sebou životní sedmiboj. Obhájkyně předloňského stříbra navázala na trojici osobních rekordů z prvního dne dálkou do vzdálenosti 629 cm (hraniční vítr + 4.0). Po oštěpu, který poslala na 44.67 m, jí před závěrečnou osmistovkou scházelo 12 bodů na bronzovou příčku Rusky Naděždy Sergejevové. V osmistovce si však spíše hlídala pokoření šestitisícové hranice, což je limit ČAS pro Berlín. "Na medaili jsem vzhledem k běžeckým kvalitám soupeřek ani nemyslela. I tak jsem běžela na krev, kvůli problémům s achilovkama totiž nemám natrénováno, kolik bych mít měla," říkala svěřenkyně Martiny Blažkové, ktrerá si za 6015 bodů si z letošního ME odveze čtvrtou příčku. A také limit na MS. Zda tam však nakonec odcestuje, není ještě jisté. "Mám před sebou volbu, zda jet na šampionát s rizikem, že tam zametu a zhorším si achilovky, které mě opravdu zlobí, nebo je budu léčit, aby se to konečně vyřešilo. Zkusím si naordinovat klid s návštěvami kryoterapie a rozhodnu se podle toho, jak to zabere," doplnila Klučinová.  

Kladivář Pavel Bukvic obsadil na ME devátou příčku, když nejdále poslal své náčiní ve druhé sérii, v níž mu naměřili výkon 68.61 m. Užší finále mu uniklo o 9 cm. Vyhrál Bělorus Jurij Šajunov výkonem 78.16, o stříbro se mezi sebou pobili Rus Poznjakov a Němec Ziegler. Ve prospěch prvně jmenovaného hovořilo nakonec po výkonu 72.42 m pouhých 10 cm.

Štafeta na 4x100 m ve složení Táborská, Branišová, Polonyiová a Čechová nebude bojovat o cenné kovy, v kvalifikačním kole nedoběhla do cíle.

V tyči skončily ambice Jana Kudličky na 530 cm. Svěřenec Boleslava Patery se přes tuto výšku nedokázal přenést a s výkonem 515 cm obsadí dělené osmé místo. S 565 cm vyhrál Němec Rafael Holzdeppe.  

Bez české účasti
Na stýplu neměl přemožitele Rus Paveljev, jenž dosáhl času 8:40.55. Trojskok vyhrál až posledním skokem, v němž si zlepšil svůj OR o více než půlmetr na 17.20, Ital Greco. Krátká štafeta mužů se stala kořistí Velké Británie, jejíž finišman protnul cíl v čase 39.09. Na té dlouhé se radovali Poláci, kteří po výkonu 3:03.74 o pět setin porazili Italy.  

Titulem z patnáctistovky se bude honosit Turkyně Sultan Haydarová, jíž k tomu dopomohl čas 4:14.12. Na pětce kralovala po výkonu 15:54.11 Ruska Natalija Popkovová. Stýpl vyhrála s téměř desetivteřinovým náskokem Rumunka Bobocelová, která tříkilometrovou trať s překážkami zvládla za 9:47.90. Titul z dálky si v poslední sérii vysloužila Němka Bauschkeová, která si zároveň vylepšila OR na výborných 683 cm. V oštěpu se po výkonu 61.43 radovala Ukrajinka Věra Rebryková. Tradici vítězství v dlouhé štafetě si podrželo Rusko (3:27.59), tu krátkou ovládly Britky (43.89).


Výsledky naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout