Holuša zahájil limitem

středa 3. února 2016
V německém Düsseldorfu se konal mítink EA. Na startu byl i jeden český zástupce. Byl jím Jakub Holuša, který doběhl v závodě na 1500 metrů třetí a stal se dalším limitářem pro HMS v Portlandu.

Jakub se od začátku závodu držel okolo šestého místa. Postupně se však propracovával dopředu. Zhruba 300 metrů před cílem pak útočil na čelo závodu, tam se mu však nepodařilo dostat a doběhl na třetím místě v čase 3:40.94. "Jsem celkem spokojený. Trošku mě mrzí zbytečné obíhání, ale pokud se chce člověk v závodě pohybovat vepředu, tak to musím podstoupit. Běželo se mi celkem dobře, až v posledních padesáti metrech mi trochu došlo. Samozřejmě jsem byl trošku nervózní, protože to byl první start. Pozitivně hodnotím, že jsem dokázal držet krok s těmi nejlepšími a bojoval o vítězství. Teď už to půjde jen nahoru," zhodnotil svůj běh Holuša. V keňském souboji ovládl závod Eliah Manangoi, který proběhl cílem v čase 3:39.89 před svým krajanem Bethwelem Birgenem (3:39.89). Manangoi se tímto časem dostal do čela průběžných světových halových tabulek na 1500 metrů.

Na šedesátce překážek se poprvé od svého přestupu do španělských barev představil Orlando Ortega a premiéra to byla vítězná. Závod opanoval v novém vedoucím výkonu roku 7.49. Na druhém místě skončil Francouz Dimitri Bascou (7.52) a třetí byl jeho reprezentační kolega Garfield Darien (7.62).

Ve stejné disciplíně žen si to rozdaly překvapivé medailistky z loňského MS v Pekingu. Rychlejší byla nakonec Běloruska Alina Talayová, která byla v čase 8.00 v cíli o setinu dříve než Němka Cindy Rolederová (8.01). Třetí doběhla Serita Solomonová z Velké Británie.

V nejkratším sprintu na šedesát metrů hladkých se očekával souboj trojice Collins, Rodgers a Reus. Američan Mike Rodgers byl však diskvalifikován za ulitý start. Závod se stal tedy kořistí nestárnoucího Kima Collinse, který dokázal časem 6.53 vyrovnat nejlepší světový výkon roku Juliana Reuse. Ten byl tentokrát třetí za 6.59. Mezi tyto dva sprintery se ještě vklínil Američan Joe Morris (6.59).

Na stejné trati žen byla nejrychlejší Polka Ewa Swobodová, která proběhla šedesátimetrovou rovinku za 7.16 před Britkou Desiree Henryovou (7.21) a Nizozemkou Jamile Samuelovou (7.25).

Také v sektoru dálkařek se přepisovaly letošní světové tabulky. Nejdále dolétla Srbka Ivana Španovičová, která si zapsala výkon 679 centimetrů. Žádná žena ještě letos neskočila dále, zároveň také vylepšila rekord mítinku. Nový osobní rekord 672 centimetrů vynesl na druhé místo domácí Němku Alexandru Westerovou. Třetí byla Britka Shara Proctorová.

Velmi silné obsazení měl závod tyčkařů. Domácí publikum vkládalo největší naděje do Raphaela Holzdeppeho. O to větší bylo jejich zklamání, když jejich hvězda nezvládla ani základní výšku. První tři skokani dokázali zdolat 560 centimetrů. Nejlepší zápis pak vynesl triumf Řekovi Konstantinu Filippidisovi. Druhé místo bral Kanaďan Shawn Barber a třetí příčku obsadil Číňan Huang Bokai.

V závodě na 800 metrů mužů zvítězil Polák Adam Kszczot za 1:46.00. Druhý doběhl Piere Ambroise Bosse z Francie (1:46.79). Stejného času dosáhl i vítěz druhého běhu Katařan Musaeb Balla. Půlku žen vyhrála Etiopanka Habitam Alemuová (2:01.99), která ve finiši porazila Němku Christinu Heringovou (2:02.19) i Polku Joannu Jozwikovou (2:02.29).

Mužskou trojku ovládl Keňan Augustine Choge, když doběhl do cíle ve výkonu roku 7:39.23. Nedaleko za ním finišoval Caleb Ndiku (7:39.82). Třetí byl Etiopan Yenew Alamirew (7:40.24).

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík