Holuša zaběhl na DL český rekord

pátek 15. července 2016
Jakub Holuša vylepšil na mítinku Diamantové ligy v Monaku svůj národní rekord. Čtvrtkař Pavel Maslák si vylepšil nejlepší letošní čas a Barbora Špotáková skončila třetí.

Mílař Jakub Holuša si vylepšil chuť po nešťastném evropském šampionátu, když dokázal v závodě na 1500 metrů posunout hodnotu svého vlastního národního rekordu na 3:33.36 a doběhl osmý. „Jsem nadšený. Je to tady neskutečné. Dává mi to hodně síly do Ria a také je to důkaz, že v Amsterdamu byla velká forma. Příprava přináší výsledky, které jsem nemohl ukázat na evropském šampionátu. Věřím, že to může být ještě lepší. Cítím rezervy,“ řekl bezprostředně po závodě. Překvapivým vítězem se stal Keňan Ronald Kwemoi za 3:30.49 před krajanem Elijahem Manangoiem (3:31.19). Třetí finišoval Alžířan Taoufik Makhloufi (3:31.35).

Pavel Maslák využil v Monaku rychlého závodu a v sedmé dráze si doběhl pro šesté místo a svůj nejlepší letošní čas 45.13. Závod vyhrál Jihoafričan Wayde Van Niekerk za 44.12. Za ním si doběhli pro osobní rekordy druhý Machel Cedenio z Trinidadu a Tobaga (44.34) a třetí Grenaďan Bralon Taplin (44.38).

Oštěpařka Barbora Špotáková vybojovala čtyři diamantové body za třetí místo, které si vyházela výkonem 63.34. „Jsem spokojená. Cítila jsem, že mám i na druhé místo, ale bohužel to nedopadlo. Při čtvrtém, pátém a šestém pokusu mi to lítalo moc nahoru, ale konečně jsem na to běžela. Škoda, že ani jeden z těch posledních dvou pokusů jsem netrefila. Konečně jsem měla pocit, že běžím a má to energii. Teď budu moci trénovat odhod z plného rozběhu, což je možné, protože noha mě už vůbec nebolí, takže k Riu vzhlížím pozitivně,“ uvedla. Vítězství z Amsterdamu zopakovala Běloruska Taťána Kaladovičová. Mistryně Evropy tentokrát triumfovala hodem dlouhým 65.62. Druhá byla Australanka Kathryn Mitchellová (63.80).

Nejlepší letošní čas a rekord mítinku 1:55.33 padnul na osmistovce žen a neměl ho na svědomí nikdo jiný než Jihoafričanka Caster Semanyaová. Pro ni to zároveň znamená i nový národní rekord. V pekelně rychlém závodě vylepšila historické maximum Burundi i Francine Niyonsabaová (1:56.24). Pro osobní rekord si doběhla třetí Keňanka Nyairera Wambuiová (1:56.64).

Skvělé výkony padaly ve výškařském sektoru. Ital Gianmarco Tamberi totiž překonal laťku ve výšce 239 centimetrů, což je nový národní rekord a připravil tak první letošní porážku dnes druhému Ukrajinci Bohdanu Bondarenkovi. I on si však vylepšil letošní maximum na 237. Třetí byl Syřan Majed Ghazal za kvalitních 234 centimetrů.

Trojskok měl očekávanou vítězku a tou byla Kolumbijka Caterine Ibargüenová, která doskákala v závěrečné sérii na 14.96. Šest bodů za druhé místo získala Yulimar Rojasová z Venezuely (14.64) a na bednu se dostala i Jamajčanka Kimberly Williamsová (14.47).

Na čtvrtce překážek prokázala stoupající formu Britka Eilidh Doyleová, která triumfovala v osobním rekordu a též nejlepším letošním evropském čase 54.09. Skvělým závěrem se dostala na druhé místo Američanka Cassandra Tateová (54.63). Třetí doběhla evropská šampionka Sara Petersenová z Dánska (54.81).

Nejen v evropské, ale i ve světové konkurenci uspěla Nizozemka Dafne Schippersová, když byla v monackém knížectví nejrychlejší na stovce za 10.94. Druhá Veronica Campbell-Brownová se již pod jedenáct vteřin nedostala (11.12). Jen o dvě setiny zpět pak zaostala Jihoafričanka Carina Hornová (11.14).

Na dvojnásobné trati mužů byl nejrychlejší Alonso Edward z Panamy za 20.10. Evropský minisouboj o druhé místo vyzněl lépe pro Francouze Christopha Lemaitra (20.24) před Nizozemcem Churandim Martinou (20.29).

Na stodesítce překážek přišel o svou letošní neporazitelnost Jamajčan Omar McLeod, kterého postihnul pád. Naopak svůj nejlepší letošní čas si vylepšil vítěz dnešního závodu Španěl Orlando Ortega (13.04). Za ním se seřadila dvojice Francouzů Dmitri Bascou (13.12) a Pascal Martinot Lagarde (13.17).

V koulařském sektoru si pojistila vedení v seriálu Novozélanďanka Valerie Adamsová, která si vylepšila své sezónní maximum na 20.05. Druhá byla čerstvá mistryně Evropy Němka Christina Schwanitzová (19.81) a třetí skončila Američanka Michelle Carterová (19.58).

Řecká tyčkařka Ekateríni Stefanídiová pokračuje na vítězné vlně. Tentokrát opanovala závod ve výkonu 481 centimetrů. Druhá Kubánka Yarisley Silvaová zvládla o deset centimetrů méně (471). Třetí byla Brazilka Fabiana Murerová (465).

V disku kraloval Polák Piotr Malachowski, který poslal dvoukilové náčiní do vzdálenosti 65.57. Druhou příčku si vyházel Švéd Daniel Stahl (62.87) a na pomyslné stupně vítězů se vešel ještě Kolumbijec Mauricio Ortega (62.27).

Mezi dálkaři byl tentokrát nejlepší Jamajčan Damar Forbes. Ten dolétnul na 823 centimetrů a o dva centimetry porazil Australana Fabrice Lapierra (821). Rovných osm metrů vyneslo třetí místo Xinglongovi Gaovi.

Na půlce se radoval z vítězství teprve devatenáctiletý Keňan Alfred Kipketer, který finišoval v čase 1:44.47. Na druhém a třetím místě doběhli v dobré formě závodící Poláci Adam Kszczot (1:44.49) a Marcin Lewandowski (1:44.59).

Závod na 3000 metrů žen byl ryze keňskou záležitostí. Nejrychlejší byla Hellen Obiriová, která zaostala časem 8:24.27 jen vteřinu za letošním nejrychlejším světovým časem Etiopanky Almaz Ayanové. Druhá byla její krajanka Mercy Cheronová (8:27.25) a třetí skončila další zástupkyně této běžecké velmoci Janet Kisaová (8:28.33).