Holuša v Paříži vylepšil NR

sobota 30. června 2018
Seriál diamantové ligy se přesunul do francouzské metropole. Česká atletika měla zastoupení v mílaři Jakubu Holušovi, který po sobě zanechal výraznou stopu, když vylepšil vlastní národní rekord. Padaly i další jedinečné výkony.

Jakub Holuša neměl zrovna ideální vstup do sezóny. Před jejím začátkem ho trápily zdravotní problémy, ale nyní se zdá, že je vše zažehnáno a svěřenec trenéra Lewandowskeho se dostává před srpnovým evropským šampionátem do životní formy. V průběhu pařížského závodu se po většinu času držel na chvostu čelní skupiny. V závěrečném okruhu ovšem předvedl svůj pověstný finiš a probil se jako nejlepší Evropan na páté místo v novém českém rekordu 3:32.85 a ze svého předešlého maxima ukrojil půl vteřiny. Navíc se vyhoupl do čela letošních evropských tabulek. „Cítil jsem se skvěle. Poslední tři týdny na soustředění ve Svatém Mořici byly kvalitní. Chtěl jsem to rychle rozběhnout, abych věděl, jak na tom jsem. Na čas jsem nemyslel. Mým záměrem bylo běžet blízko nejlepších Evropanů, zejména Ingebrigtsena. Běželo se mi snad nejlépe v životě. V průběhu závodu jsem si držel pozici. Možná se zdálo, že v posledním kole zaostávám, ale jen jsem plynule pokračoval ve svém tempu s úmyslem zabrat v poslední dvoustovce. To se mi přesně podařilo. Neměl jsem žádnou krizi. Naopak jsem cítil ještě rezervu. Chtěl bych před ME běžet ještě dva závody na Diamantových ligách v Rabatu a Monaku,“ sdělil své plány staronový rekordman.  Závod ovládl Keňan Timothy Cheruiyot, jenž potvrdil roli leadera letošních světových statistik a jako první se v tomto roce dostal pod 3:30. Jeho vítězný čas měl hodnotu 2:29.71.

Závod na 400 metrů překážek je v této sezóně ozdobou každého mítinku Diamantové ligy a vždy se o to postará zázračný katarský mladík Abderrahman Samba. Ten si nejenže udržel svou letošní neporazitelnost, ale zapsal se také do historie jako druhý muž, kterému se kdy podařilo běžet čtvrtku překážek pod 47 vteřin. Samba jasně dominoval v čase 46.98 a za světovým rekordem Američana Kevina Younga zaostal o pouhé dvě desetiny. Na třetí příčku historických tabulek tak posunul Raie Benjamina a Edwina Mosese. Zároveň opět vylepšil hodnotu letošního nejlepšího světového maxima i rekordu Diamantové ligy. Z vylepšení národního rekordu Britských panenských ostrovů se mohl těšit Kyron McMaster, jenž proběhl cílem za 47.54. Třetí skončil i přes kolizi na deváté překážce světový šampion Karsten Warholm z Norska (48.06).

Běžecké galapředstavení předvedla na ženské půlce Jihoafričanka Caster Semenyová. Suverénka této disciplíny posledních let neprohrála od semifinálového závodu na světovém šampionátu v Pekingu 2015 a v Paříži vyhrála ve velkém stylu způsobem start-cíl. Časomíra jí navíc ukázala čas 1:54.26, čímž se zařadila na čtvrté místo historických světových tabulek se vteřinovou ztrátou na světový rekord Jarmily Kratochvílové. Jedinou soupeřkou, která se alespoň část závodu dokázala Semenyové držet, byla druhá Francine Niyonsabaová z Burundi. Odměnou jí byl čas 1:55.86. Třetí finišovala Američanka Ajee Wilsonová za 1:57.11.

Poprvé v letošním roce byl k vidění stýpl žen pod devět minut. Hned od startu se od zbytku startovního pole odpoutala dvojice keňských favoritek, která svůj náskok už jen navyšovala. V závěrečném finiši měla více sil Beatrice Chepkoechová, když proběhla cílem za 8:59.36. Skvělou formu před juniorským mistrovstvím světa v Tampere potvrdila světová rekordmanka této kategorie Cellphine Chespolová (9:01.82). Keňskou dominanci podtrhla třetí Hyvin Kiyengová (9:03.86).

Parádní úroveň mělo také klání tyčkařů. V něm byl nejúspěšnější Američan Sam Kendricks, když se jako jediný přenesl přes laťku o hodnotě 596 centimetrů a stal se tak novým leaderem letošních světových tabulek. Velmi zdatně mu sekundoval juniorský světový rekordman Švéd Armand Duplantis, jenž zapsal 590 centimetrů a opět dokázal porazit legendárního Francouze Renauda Lavillenieho (584).

Dalším vertikálním skokem, kde svítila na tabuli u vítězného výkonu značka WL, byla výška žen. Ruská dominátorka této Maria Lasickeneová vylepšila své letošní světové maximum na 204 centimetrů. Mezi specialistkami si velmi dobře vedla Belgická vícebojařka Nafissatou Thiamová se 197 centimetrů. Stejného výkonu dosáhla i třetí Ukrajinka Julia Levčenková.

Na stovce mužů došlo k vyrovnání letošního nejrychlejšího času, když Američan Ronnie Baker opanoval nejkratší sprint v čase 9.88. O druhém místě rozhodovaly tisíciny, které hovořily ve prospěch Francouze Jimmyho Vicauta před Číňanem Bingtianem Su. Oba borci zaběhli 9.91. V případě Číňana se jedná o vyrovnání vlastního kontinentálního rekordu.

Asijský rekord byl nakonec i překonán. Stalo se tak zásluhou mladé Bahrajnky Salwy Eid Naserové, která si poradila se silnou jamajsko-americkou konkurencí a triumfovala v novém kontinentálním rekordu 49.55. Letos to pro ni bylo již čtvrté vítězství v rámci Diamantové ligy. V cíli jí následovaly Američanky Jessica Beardová (50.39) a Phyllis Francisová (50.50).

Mužskou dvoustovku opanovali mladíci z amerických univerzit, kteří v podstatě teprve sbírají zkušenosti na evropských kolbištích. Nejrychlejší byl Američan Michael Norman v novém osobním rekordu 19.84. Pod dvacet vteřin stlačil svůj čas i druhý Rai Benjamin (19.99), který je specialistou na čtvrtku překážek. Třetí skončil ekvádorský rekordman Alex Quiňonez (20.08).

Na stejné trati žen se radovala z primátu Jamajčanka Shericka Jacksonová, která se mohla těšit z nového kariérního maxima 22.05. Na letošní nejrychlejší světový čas Nigerijky Blessing Okagbareové ztratila jen setinu. Druhá dosprintovala Američanka Jenna Prandiniová (22.30) a třetí skončila Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny (22.50).

Nový rekord mítinku obstarala chorvatská diskařka Sandra Perkovičová. Její kilové náčiní dolétlo na 68.60. Na pomyslné stupně vítězů ji doprovodilo kubánské duo Yaimé Pérezová (66.55) a Denisa Caballerová (63.13). Stejné disciplíně mužů kraloval vedoucí muž světových tabulek Jamajčan Fedrick Dacres za 67.01 před olympijským šampionem z Ria Němcem Christophem Hartingem (64.88) a Polákem Robertem Urbanekem (64.68).

Jediný centimetr dělil od vyrovnání letošního nejlepšího světového výkonu v trojskoku dnešní vítězku Kolumbijku Caterine Ibargüenovou, která v Paříži doskákala na 14.83. Druhou příčku brala Jamajčanka Kimberly Williamsová za 14.56 a třetí byla Američanka Tori Franklinová (14.49).

Velmi rychlé časy nabídla i mužská půlka, která se stala kořistí keňských běžců. Mohutným finišem si doběhl pro plný počet diamantových bodů Ferguson Rotich (1:43.73), který se na cílové šachovnici dostal před krajana Jonathana Kitilita (1:43.83). Třetí Španěl Saul Orgoněz vylepšil časem 1:44.36 letošní nejlepší evropský čas.

Velké zklamání prožil na stodesítce překážek Rus Sergej Šubenkov. Ten byl jasně nejrychlejší v rozbězích v čase 13.05, ale ve finále byl diskvalifikován za předčasný start. Toho využil Jamajčan Ronald Levy, jenž zvítězil za 13.18 před reprezentačním parťákem Hanslem Parchmentem (13.22) a Američanem Devonem Allenem (13.23).

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben