Holuša stříbrný na HMS

neděle 20. března 2016
Jakub Holuša si odveze z Portlandu stříbrnou medaili ze závodu na 1500 metrů a uzavřel tak tím nejlepším způsobem české vystoupení na HMS. Dálkař Radek Juška obsadil ve finále desáté místo.

Česká republika může slavit druhou medaili na halovém mistrovství světa v Portlandu, a to díky Jakubu Holušovi. Ten opět předvedl svůj famózní finiš v závěrečném okruhu závodu na 1500 metrů, do kterého vbíhal na sedmém místě a probojoval se až na stříbrnou pozici v čase 3:44.30, pouhých osm setin za vítězem Mattem Centrowitzem (3:44.22). "Američané by mohli dělat, co by chtěli, ani kdyby jich bylo dvakrát tolik co v Praze, nedokázali by to, co lidi tam, to se stane jen jednou za život. Myslím, že tato medaile je zase něco velkého a neuvěřitelného v téhle konkurtenci, která byla opravdu veliká. Karty hrály pro mě. Mám to v hale naběháno, jsem rychlý, prodal jsem úplně všechno, co bylo ve mně. Lehká chyba byla, že jsem mohl být víc vepředu a mohl útočit na zlato, myslím, že na to bylo. Ale to je závod. Je těžké najít optimální cestu. Dneska jsem nespal úplně dobře, převaloval se celou noc. V závodě se naštěstí běželo pomalu. Snažil jsem se držet vepředu. Zaútočil jsem v poslední kole. Viděl, že tuhnou. Šel jsem do plných, zavřel oči a finišoval. Posledních 14 dní jsme vsadili na jednu kartu. Běhal jsem jen kopce a rychlost. Mezitím jsem klusal a vyplatilo se to. V nohách jsem našel sílu, rychlost, a to jsem potřeboval," uvedl čerstvý světový medailista. Naopak sedm setin zpět zaostal za Holušou bronzový Novozélanďan Nick Willis (3:44.37), před kterého se dostal opavský rodák až v závěrečných metrech. Hlavní favorit Ayanleh Souleiman z Džibutska zůstal hluboko v poli poražených.

Druhým českým zástupcem v dnešním programu byl dálkař Radek Juška. Ten zaznamenal jediný měřený pokus, a to hned v první sérii, když skočil 788 centimetrů, což stačilo na desátou příčku v celkovém pořadi a do užšího finále se neprobojoval. "Nemohl jsem se srovnat s rozběhem. Evidentně dnes nemám svůj den. Bylo to celé takové zvláštní. Soupeři skákali daleko, takže pak už jsem ani nedoufal, že je to palubovkou. Teď musím zapomenout na HMS a jít do přípravy s čistou hlavou," řekl svěřenec Josefa Karase. V závodě kraloval leader světových tabulek Marquis Dendy ze Spojených států, který dolétl na 826 centimetrů. Nový kontinentální rekord 825 centiemtrů vynesl stříbrný cenný kov Fabrici Lapierreovi z Austrálie a pro bronz si doskákal v novém osobním rekordu 821 centimetrů Číňan Changzhou Huang.

Ze semifinále na 60 metrů překážek postoupili bez problémů všichni očekávaní kandidáti na cenné kovy. Nejrychlejší byli hned tři borci. McLeod, Martinot-Lagarde a Jarret Eaton běželi 7.52. První dva jmenovaní si pak skutečně sáhli i na medaili, když Američanu Eatonovi k ní nepomohl ani nejlepší letošní osobní výkon 7.50. Mistrem světa na 60 metrů překážek se stal ve vyrovnaném nejlepším letošním světovém výkonu 7.41 Jamajčan Omar McLeod. Ve vyrovnaném závodě si doběhl pro stříbro Francouz Pascal Martinot-Lagarde v čase 7.46 a bronzový byl jeho reprezentační kolega Dimitri Bascou za 7.48.

Etiopský souboj generací vyzněl na trojce žen lépe pro Genzebe Dibabaovou. Ta ovládla závod naprosto suverénním způsobem, když se po jednom kilometru dostala do čela závodu a svůj náskok už jen zvyšovala. Na zlatou medaili jí stačil čas 8:47.43. Etiopský double doplnila druhým místem zkušená Meseret Defarová (8:54.26). Domácímu publiku udělala radost třetí v pořadí Američanka Shannon Rowburyová (8:55.55).

Jen dvě setinky chyběly vítězce finále osmistovky Francine Niyonsabaové k pokoření hranice dvou minut. Časomíra se zastavila na 2:00.01 a Burunďanka vyhrála v nejlepším světovém výkonu letošní halové sezóny. O svém triumfu rozhodla nástupem dvě kola před cílem. Pro stříbro si dospurtovala domácí favoritka Ajee Wilsonová (2:00.27). Na bronzový stupínek vystoupá Keňanka Margaret Wambuiová (2:00.44).

Finále běhu na 3000 metrů bylo dlouhou dobu vedeno takticky a první kilometr se téměř klusalo. Výrazně se na tempu přidalo na metě dvou kilometrů, stále však běžela celá skupina pohromadě. Přes svůj mladý věk, dokázal skvělou taktickou vyspělost Etiopan Yomif Kejelcha. Ten se rozhodl pro dlouhý finiš, na který nedokázal žádný z jeho soupeřů odpovědět a osmnáctiletý mladíček si doběhl pro titul mistra světa v čase 7:57.21. Vynikající závěrečné metry předvedl Ryan Hill (7:57.39), který se na cílové šachovnici dostal před nakonec bronzového Keňana Augustina Chogeho (7:57.43).

Teprve osmnáctiletá Američanka Vashti Cunninghamová opanovala finále výškařek, když se jako jediná prvním pokusem dostala přes laťku ve výšce 196 centimetrů a potvrdila tak své vedoucí postavení v letošních světových tabulkách. Ve stejném výkonu, ale na druhý pokus, se radovala ze stříbra zkušená Španělka Ruth Beitiaová. Napodruhé zdolala 196 centimetrů i Polka Kamila Licwinková. Horší zápis ji však zařadil za Beitiaovou na bronzovou příčku.

Pro očekávané zlato si doběhly ve štafetě na 4x400 metrů sprinterky Spojených států amerických. Vítězný čas čtveřice Hastingsová, Hayesová, Okolová, Spencerová má hodnotu 3:26.38. Jejich cesta ke světovému titulu byla o to snadnější, že jejich nějvětší soupeřky z Jamajky závod po kolizi nedokončily. Stříbro vybojovaly Polky za 3:31.15 a na bronzový stupínek vystoupají Rumunky (3:31.51).

Američané opanovali i štafetový závod mužů, kvartet Clemons, Smith, Giesting, Norwood se prezentoval velmi kvalitním časem 3:02.45. Nový národní halový rekord vylepšili stříbrní Bahamané (3:04.75) i sprinteři z Trinidadu a Tobaga, kteří doběhli třetí za 3:05.51.

Petr Jelínek, foto: A. Gräf