přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. dubna 2011, 12:36

Holuša po návratu z Maroka váhá nad výběrem trati

Aktuálně nejlepší český středotraťař se vrátil ze soustředění v Africe fit a v dobrém rozpoložení. Zatím však ještě nemá jasno, zda se zaměří spíše na půlku nebo patnáctistovku. Zkusí oboje.

Jakub Holuša strávil spolu s dalšími elitními běžci čtyři týdny na soustředění v marockém Ifrane. Může to znít exoticky, skutečnost je ale jiná. Desetitisícové městečko v podhůří Atlasu  působí velmi evropsky a upraveně (však se mu prý také přezdívá Malé Švýcarsko) a spolu s okolím poskytuje perfektní podmínky pro přípravu špičkových atletů. „Je tu stadion, optimální nadmořská výška okolo 1600 metrů, příjemné klima, mírně zvlněný terén a všechny možné typy povrchů. Hlavně pro běžce ideální místo,“ popisuje Holuša lokalitu, v níž se to jen hemžilo domácími reprezentanty, ale také třeba Francouzi či Španěly. „Letos byla na víc vyschlá jezera, která jsou jinak plná vody, a místní upravili hliněné dno jednoho z nich a vytyčili na něm dvoukilometrový okruh, rozměřený po sto metrech. Dalo se tam běhat i v tretrách,“  pochvaloval si novinku svěřenec Josefa Vedry.


Foto Aleš Gräf, www.graf.cz

Ze soustředění se finalista posledních tří šampionátů vrátil před Velikonocemi s dobrým pocitem. „Hlavně jsem zůstal zdravý, což je klíčové. Cítím se ještě lépe než před rokem, některé z tréninků jsem odběhal kvalitněji a dobře vyšel i srovnávací test po návratu. Snad tedy jdeme správným směrem,“ doufá třiadvacetiletý atlet Dukly Praha, který v minulosti sbíral úspěchy na rozličných tratích, přestože sám se cítí být především půlkařem. V roce 2007 se stal juniorským evropským šampionem ve stýplu, o dva roky později získal na patnáctistovce evropský bronz kategorie do 22 let, vloni sbíral pátá místa v osmistovce na HMS a ME a v březnu na HME přidal další, tentokrát ovšem opět mezi „mílaři“.

Dilema, zda se zaměřit spíše na 800 či 1500 m, nemá Holuša zcela vyřešené ani na startu nové sezony, v níž by ho měl čekat start na MS v korejském Tegu. Zatím se jazýček vah kloní spíše ke kratší z tratí, v případě solidního času na patnáctistovce by však zvažoval i tuto variantu. „Hodně taky bude záležet, jak se mi bude dařit plnit nominační kritéria, která jsou letos těžší, protože je třeba čas potvrdit. Snad seženu dost kvalitních závodů, na nichž půjde takové časy zaběhnout,“ říká s tím, že se jeho privátní soutěžní kalendář zatím teprve rýsuje.

Jistý tak ještě není ani jeho start na Zlaté tretře Ostrava, na níž přislíbil přijet světový rekordman v běhu na 800 m David Rudisha. „Záleží, jak se manažeři dohodnou. Mě akorát mrzí, že se letos nepoběží osmistovka, ale kilometr, protože mi tím ubyla jedna dobrá možnost plnit limity,“ lituje Holuša, který v poslední době udělal další krok k tomu, aby se postavil na vlastní nohy nejen v tom závodním, ale i osobním životě. Opustil dukláckou ubytovnu a s přítelkyní se sestěhoval do společného bydlení. „Snad bude ta změna znát i na dráze,“ přeje si.

Adam Pražák

Vytisknout