přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. června 2008, 18:28

Holuša pátým "B limitářem" víkendu

Atmosféru Zlaté ligy mohl dnes okusit Jakub Holuša a využil ji k nominaci na OH. Na berlínském ISTAF se zrodily i jiné velmi zajímavé výsledky.

Jakub Holuša se na 800 m časem 1:46.15 vešel o 5 setin pod mírnější požadovanou hranici pro OH. Své jméno tak vepsal nejen na aktuální soupisku pro Peking, ale také na 5. místo českých tabulek všech dob. Lépe běželi jen rekordman Lukáš Vydra (1:44.84), Pavel Soukup, Roman Oravec a Jozef Plachý.
Holuša dnes v Berlíně vyběhl ve slabším ze dvou běhů na půlku, ovšem i to znamená na ZL velice kvalitní klání, jak potvrzuje sám aktér. "Závod se běžel úplně bezvadně, byl skvělý vodič a tempo bylo vysoké," pochvaloval si juniorský mistr Evropy ve stýplu. "Snažil jsem se držet co nejvíc vepředu. Do 600 m se mi běželo úplně lehce, tak jsem zkusil do cílové rovinky nastoupit a povedlo se mi atakovat první místo," vyprávěl o hladkém průběhu svěřenec Jana Škrabala. Pak však přišel krizový okamžik.
"Padesát metrů před cílem jsem vytuhl a tím pádem mě předběhli další závodníci." I tak byl však Holuša s 5. místem v běhu (celkově 13.) a především s časem "naprosto spokojený". "Hodně bych chtěl poděkovat svému manažerovi panu Juckovi, který mi závod zajistil, bez toho bych to nezaběhl. Myslím si, že áčko u nás již nikdo nezaběhne, ale nechtěl bych to zakřiknout. Uvidíme," sdělil. Sám se prý o tvrdší limit (jen o 0.20 přísnější) hodlá pokusit na Zlaté tretře před domácím publikem. "Strašně se na to těším." Nadšený byl také z dnešní atmosféry. "Zlatá liga je nepopsatelný zážitek, bylo 65 000 lidí!" uzavřel.
Holušův běh vyhrál Polák Czapiewski (1:45.19), celkově Udanďan Chepkirwok (1:44.53), který si tak připsal i 20 bodů do Světové atletické tour.


Takhle se Holuša radoval z titulu na loňském MEJ na 3000 m SC - foto: Pracný

Excelentní osmistovku viděl berlínský stadion v ženském provedení, která je i disciplínou, v níž se bojuje o milion USD. Mladičká Pamela Jelimová vystřihla trať za 1:54.99, a stala se 6. středotraťařkou, která zaběhla 800 m pod 1:55. Absolutně se celkem osmkrát běželo rychleji, dvakrát mj. Jarmila Kratochvílová, světová rekordmanka (1:53.28). Keňanka je však nejrychlejší půlkařkou v tomto tisíciletí, lépe běžela naposledy dokonce již před 11 lety Kubánka Quirotová (1:54.85, Köln). A to na sebe juniorka upozornila poprvé teprve nedávno vítězstvím na mistrovství Afriky, zdolala tam také Mariu Mutoloavou, královnu posledního desetiletí. Zpravodajská povinnost: Jelimová deklasovala soupeřky rozdílem třídy - druhá Ukrajinka Krevsunová finišovala za 1:58.98.

Nejlepší časy roku na mužské 1500 a 5000 m
Přísná měřítka snesou výkony na mílařské trati (1500 patří do ZL). Hned šestice překonala dosavadní nejlepší čas sezóny. V cíli se radoval Keňan Augustin Kiprono Choge (3:31.57) před krajany Danielem K. Komenem a Shadrackem K. Korirem. Ti se vešli pod 3:32 o 9 resp. o 1 setinu.
Podruhé se letos běžela pětka pod 13 minut, ačkoli není součástí boje o jackpot. Vítězný Keňan Moses Ndiena Masai ovšem tuto hranici pokořil výrazněji (12:50.55) a s ním se pod dosavadní WL Etiopana Kenenisy Bekeleho vešli i jeho bratr Tariku, Uganďan Kipsiro a další Etiopan Cherkos.

Ženský WL jen vyrovnaný
V ženských disciplínách nedošlo ke střídání na čele tabulek. Jen Chorvatka Blanka Vlašićová přidala ke svému skoku 203 cm z Dohá stejný i dnes v Berlíně. Dva metry (rovné) zdolala také Němka Friedrichová.
Výkon roku se otřásl také na 100 m př. Nebyla to však halová suverénka i rekordmanka Susana Kallurová. Tu v čase 12.50 předčila o 4 setiny Španělka Josephine Onyiaová. Třetí byla dnes halová mistryně světa LoLo Jonesová (12.57).

Zklamání Warinerovo a Saladinovo
Nekorunovaný nástupce Michaela Johnsona, Jeremy Wariner, dnes musel spolknout hořkou pilulku v podobě porážky od krajana LaShawna Meritta, který jej v čase 44.03 udržel o 4 setiny za sebou. Tím se Meritt "udržel" v čele letošních tabulek i v šanci na zlatý poklad. Pod 45 vteřin se vešel i třetí Bahaman Brown (44.68).
Irving Saladino nedávno upoutal dlouho neviděným letem na značku 873 cm. Dnes si však panamský dálkař vybral špatný den a s o 81 cm kratším skokem zůstal na 7. místě. Zázrak však dnes nepředvedl ani borec, který má šanci na jackpot. Saúdský Arab Hussein Taher Al-Sabee si připsal 821 cm.

Ve velkém výkonnostním stínu po včerejším SR dnes zůstala stovka Nesty Cartera za 10.08. Podstatné je snad jen to, že má krajan Bolta šanci na milionový podíl. V podobném hodnocení kvality času by se měl nést i výkon vítěze 110 s překážkami Davida Olivera (USA) 13.19. Ještě dál za letošním WL - takřka o vteřinu - zůstal vítěz "nepokladových" dlouhých překážek Bershawn Jackson (48.74). Podíl na milionu USD má po dnešku šanci získat Fin Tero Pitkämäki, oštěp z jeho ruky doletěl na 85.20, o jediný centimetr dál než největšího rivala Nora Thorkildsena. Doplňkovou tyč vyhrál Rus Lukjaněnko v druhém letošním výkonu 585 cm, před Ukrajincem Mazurykem (580) a krajanem Kučerjanem (575). Lepší druhý pokus dnes hrál pro íránského diskaře Hadadiho, jenž si připsal hodem 69.12 cennou výhru nad Litevcem Aleknou, Estonec Kanter byl až čtvrtý (66.12).

Dvoustovku dnes ovládla vcelku jasně Jamajčank Sherone Simpsonová za 22.43, a také ona bude v dalších pěti podnicích bojovat o "svůj" podíl. O prestiž a odměnu "jen" v dnešním závodě se utkaly vytrvalkyně na 5 km. Taktičtější závod zvládla nejlépe trojice Keňanek v čele se Sylvií Jebiwott Kibetovou (15:05.09).

Další díl ZL je na programu již v pátek 6. 6. v Oslo.
Kompletní výsledky z Berlína jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout