přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. února 2010, 21:16

Holuša druhý ve Stuttgartu, celkem padlo osm výkonů roku

Mítink IAAF přinesl záplavu skvělých výkonů, mj. ženskou šedesátku pod 7 s či málem úspěšný útok Defarové na vlastní SR. Češi se neztratili, Holuša skvěle 2., Svoboda po slibném rozběhu ve finále 5. Přidáváme i výsledky dalších mítinků s českou účastí.

Půlkař Jakub Holuša dosáhl dalšího skvělého výsledku na mezinárodní scéně, když týden po druhém místu v Karlsruhe, kde nestačil jen na olympijského vítěze z Atén Jurije Borzakovského, přidal stejné umístění z mítinku IAAF  ve Stuttgartu. Tentokrát byl jeho jediným přemožitelem súdanský supertalent Abubaker Kaki, který zaběhl čas 1:46.47. Holuša byl jen o 35 setin pomalejší. „Zase super umístění a zase bylo na to vyhrát. Ale je to paráda: třetí půlka pod 1:47! Ještě k tomu jsem včera strašně špatně spal a celý den mě trápí rýma. V takovém stavu si nelze víc přát. Supr!“ vzkazoval ze Stuttgartu jednadvacetiletý svěřenec Josefa Vedry.

 


Jakub Holuša na HMS ve Valencii, foto: www.graf.cz

 

Výtečně vstoupil do závodu i český překážkář Petr Svoboda, který předvedl nejrychlejší rozběhový čas ze všech (7.57) a jen o 7 setin zaostal za vlastním NR z minulého týdne. Ve finále však již tak úspěšný nebyl a po výkonu 7.75 doběhl na pátém místě. „Pokazil jsem to. Rozběh se mi povedl, běžel jsem ho tak na 70% maxima, ani technicky to nebylo nic moc, a jen jsem si hlídal postup. Ve finále mi ale nevyšel start, na čtvrtém kroku se mi podlomila noha a jak jsem to chtěl dohnat, přeskočil jsem první překážku strašně vysoko, což mě následně po došlapu rozhodilo. To se v takové rychlosti nedá dohnat. Pak už jsem si akorát hlídal, abych se nezranil,“ líčil svěřenec svého jmenovce Ludvíka Svobody okolnosti závodu. Vyhrál světový rekordman Dayron Robles z Kuby, který předvedl výkon roku 7.48. Jen o setinu pomalejší byl Američan David Oliver.

 

Spolu s mužskými překážkami se letošní tabulky přepisovaly hned v osmi disciplínách. Nadchla asi především sprinterka Laverne Jonesová-Ferretteová, která na hladké šedesátce předvedla nejlepší výkon za posledních 11 let a časem 6.97 se zařadila na šesté místo historických tabulek, pět setin za světový rekord Iriny Privalovové. Atletka z Panenských ostrovů s přehledem porazila i hvězdu loňského podzimu Carmelitu Jeterovou z USA, která finišovala v čase 7.05.


Etiopanka Meseret Defarová i s pomocí českého „zajíce“ v podání Marcely Lustigové po třech letech nadějně atakovala na trojce svůj světový rekord, nakonec jí po výkonu 8:24.46 utekl o pouhých 74 setin.

Ve výborné formě je brazilská tyčkařka Fabiana Murerová, která vytvořila výkonem 481 cm rekord mítinku a vyrovnala tak vlastní jihoamerický rekord z loňského mítinku v Doněcku. Druhá byla Polka Anna Rogowská se 471 cm.   

Kanaďanka Priscilla Lopes-Schliepová uspěla v přímém souboji s halovou mistryní světa Lolo Jonesovou a po čase 7.82 ji nahradila i na čele letošních tabulek. Američanka Jonesová byla druhá s 7.97.
Další maxima sezony předvedli Etiopan Deresse Mekkonen, jemuž na patnáctistovce změřili čas 3:34.17, jeho krajanka z téže trati Gelete Burkaová s 4:03.44 a Keňan Eliud Kipchoge, který zvládl trojku za 7:32.94.

 

Výsledky z mítinku ve Stuttgartu zde. 

 

Do francouzského Val-du-Reuil vyrazilo duo skokanek. O 4 cm vylepšila své, a tedy i národní maximum sezony trojskokanka Martina Šestáková, 13.75 je však nadále daleko od normy pro HMS, přesně 4 decimetry. Svěřenkyně Michal Pogányho nicméně podlehla jen Slovence Daně Velďákové, která potvrdila formu pro Dauhá se 14.29 metry. Výškařce Barboře Lalákové se nepovedlo navázat na zlepšení maxima po zranění 187 cm, dnes překonala o 6 centimetrů méně a skončila čtvrtá. O vítězství se podělily favoritky Nicole Forresterová a Melanie Melfortová, Kanaďanka i Francouzka překonaly všechny výšky až do 192 napoprvé, o 2 cm výš už neuspěly.
Na mítinku jinak nebyly k vidění nějak zářné výkony, za zmínku nicméně stojí start domácího mladíka Christopha Lemaitra, jenž ve finále zvládl 60 m za solidních 6.63. Na popularitě v zemi Galského kohouta evidentně nabírá halová kuriozita v podobě 400 m s překážkami. Někdejší mistr světa Felix Sánchez už dokázal stlačit svůj "osobní rekord" pod 50 vteřin na 49.73, běžel tedy o 1.2 s rychleji než v Bordeaux.

 

Výsledky z Val-du-Reuil zde.

 

finského Tampere si odvezl těsné vítězství Roman Novotný, s výkonem 7.57 m však bude asi sotva spokojen.

 

Výsledky z Tampere zde.

Adam Pražák

Vytisknout