Holuša díky osobnímu rekordu druhý v Moskvě

středa 30. června 2010
Běžec Jakub Holuša posunul na osmistovce své maximum na 1:45.56 a nestačil jen olympijského vítěze z Atén Jurije Borzakovského.

Závodník pražské Dukly Jakub Holuša se momentálně nachází ve velké pohodě a dokazuje to snad v každém závodě, do kterého nastoupí. Před deseti dny patřil k hlavním strůjcům postupu národního týmu do ME družstev, když vyhrál patnáctistovku a na půlce skončil druhý, v úterý se při mítinku Moskva open dočkal dalšího posunu svého osobního maxima z osmistovky, když si časem 1:45.56 vylepšil dosavadní rekord ze Zlaté tretry Ostrava o 31 setin. Dvaadvacetiletý svěřenec Josefa Vedry se tímto výkonem posunul na páté místo aktuálních evropských tabulek, stejnou pozici pak zaujímá i v českém historickém žebříčku, ztrátu na Jozefa Plachého však stáhl na tři setiny. K 12 let starému národnímu rekordu Lukáše Vydry by potřeboval stáhnout ještě více než sedm desetin.

Holuša obsadil v Moskvě druhou příčku, lepší byl v ruské metropoli pouze domácí Jurij Borzakovskij, který bývalého juniorského mistra Evropy ve stýplu a medailisty z patnáctistovky z ME do 22 let  porazil o 39 setin. Třetí byl v čase 1:45.85 Keňan Ismael Kipngetich Kombich.

Druhou českou zástupkyní na mítinku kategorie EA Premium byla kladivářka Lenka Ledvinová, která v soutěži obsadila šestou příčku s výkonem 65.76, který jí ke splnění nominačního kritéria pro ME nestačí o téměř 4 metry. Zvítězila bývalá světová rekordmanka Taťjana Lysenková z Ruska, jíž změřili 73.89.

Mezi vrcholy mítinku patřila i dvoustovka žen, v níž se hned pětice závodnic dostala pod 23 vteřin a vítězná Ruska Alexandra Fedorivová se s časem 22.60 usadila v čele evropských tabulek. Obdobnou úspěšnost měla i čtvrtka, jíž dominovaly také domácí závodnice Anastasia Kapaščinská (50.16) před Antoninou Krivošapkovou (50.56). Lepší čas 51 vteřin měly i Taťjana Firovová, Ukrajinka Jefremovová a další Ruska Ksenija Zadorinová. Denisa Rosolová se tak po tomto závodu se svým parádním výkonem ze Zlaté tretry propadla v evropských tabulkách z druhé na šestou příčku.

Zajímavý výsledek nabídly i překážky, kde Maďar Daniel Kiss spolu s Polákem Arturem Nogou běželi shodně 13.20. Jejich výkon však znehodnotila nepovolená podpora větru 3.1 m/s.