přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. března 2010, 07:32

Holuša bude ve finále, Šebrle bojuje o páté místo

Dopolednímu programu vévodil z českého pohledu sedmiboj, semifinále půlky a štafetové rozběhy mužů.

Roman Šebrle je po šesti disciplínách sedmiboje na páté příčce.  Den začal výkonem 8.30 na překážkách, v tyči pak přidal 480 cm. Před Ukrajincem Kasjanovem, který po nepovedené tyči spadl z třetího na průběžné šesté místo, má náskok 35 bodů. "U překážek to hodně ovlivnil opakovaný start. Takové situace neumím. Bojím se, že uleju a vyhodí mě. Pak je to opatrné a ty první kroky nestojí za nic. Snažím se to dohnat, na první překážku vyskočím a to už je úplně špatně. Naštěstí se mi to pak podařilo aspoň trochu rozjet. No a v tyči, tam vyjma Claye, pro něhož je pět metrů dobrých, neskákal nikdo nic zvláštního. Je to vůbec zvláštní závod, čekal jsem že to bude mnohem nabitější. Co se mě teď týče, budu bojovat, abych udržel to páté místo. Ale Kasjanov je velmi dobrý běžec, z nás co jsme od třetího do šestého místa asi nejlepší. Bude to ještě zajímavé," zhodnotil svěřenec Dalibora Kupky svou pozici před závěrečným kilometrem. Průběžné vedení patří s 5441 body Clayovi o 46 bodů před jeho americkým krajanem Hardeem. Třetí příčku zatím drží Rus Drozdov, který má o 57 bodů za sebou Bělorusa Kravčenka. "Tyhle kluky určitě atakovat nebudu, ti si mě pohlídají," má jasno Šebrle.   

10_DOHA1534.jpg

 

V druhém semifinále běhu na 800 metrů se předvedl Jakub Holuša. Svěřenec Josefa Vedry velice pomalu rozběhnutý závod zvládl skvěle takticky a ukázal, že v závěru dokáže být hodně rychlý. Nejprve se držel na zadní pozici, přibližně v polovině závodu se však začal tlačit dopředu a na poslední dvoustovce si již jistil druhé postupové místo za Španělem Luisem Albertem Marcem, které uhájil až do cíle v čase 1:51.08. "Nečekal jsem, že se poběží takhle pomalu. Za tohoto průběhu jsem si říkal, že první čtvrtku nebudu řešit, na pětistovce se mi podařilo se posunout a pak ještě jednou, což bylo rozhodující. Poslední stopadesátku jsem šel už úplně naplno. Celkově to bylo mnohem lepší než včera, při prvním startu bývám nervózní, teď už mnohem méně. Navíc se mi i díky zdejšímu teplému moři podařilo dobře zregenerovat. Také je asi znát, že mám hodně natrénováno. Zítra nemám co ztratit, půjdu do toho naplno. Bude to určitě jiný závod než dnes, Súdánci za to vezmou, jako Kaki v prvním rozběhu," řekl Holuša, který se ve finále potká vedle Kakiho s dalším Súdáncem Ismailem, dále Španělem Marcem, Keňanem Lalangem a Polákem Kszczotem.

10_DOHA2054.jpg

Mužskou štafetu, která běžela ve složení Jiří Vojtík, Josef Prorok, Pavel Jiráň a Teodor Jareš a musela se vyrovnat s nepříznivou první dráhou, ve finále neuvidíme. Ve svém rozběhu se čeští čtvrtkaři drželi od prvního úseku na páté příčce a přestože se Jareš ještě v závěru pokusil zaútočit na Brity a prodrat se na čtvrté místo, nakonec zaostal o 17 setin zpět. Přitom právě Britové postupovali spolu s Dominkánskou republikou, která si zde i za pomoci překážkáře Felixe Sáncheze zaběhla národní rekord 3:06.30, na základě výkonu. Čeští štafetmani odjedou z HMS se sedmým místem a výkonem 3:09.76.   

V hale Aspire Dome se též rozběhl ženský pětiboj. Nejlépe do něj dle očekávání vstoupila britská mistryně světa z Berlína Jessica Ennisová, která přeběhla překážky za 8.04. Další vynikající překážkářka Hyleas Fountainová z USA za ní zaostala o 16 setin. Stejné pořadí pak měla i výška, kde Ennisová navýšila díky výkonu 190 cm svůj náskok na Američanku, která skočila o 3 cm méně, na 75 bodů. Své vedení si mistryně světa z Berlína udržela i po kouli, byť jí soupeřky donutily předvést nejlepší letošní výkon v sezoně 14.01. Na druhé místo se díky dílčímu vítězství v disciplíně za výkon 16.43 m vyhoupla olympijská vítězka z Ukrajiny Natalia Dobryňská. Dálka, která následuje, však může s pořadím ještě hodně zamíchat.   

FOTOGALERII naleznete zde. 
 
Kompletní výsledky

Adam Pražák

Vytisknout

Související články