přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. listopadu 2017, 10:21

HMS v Birminghamu bez ruských reprezentantů

Mezinárodní asociace atletických federací IAAF rozhodla o prodloužení zákazu startů ruských atletů na mezinárodních soutěžích. Ruští reprezentanti tak budou chybět na halovém světovém šampionátu v Birminghamu a velmi pravděpodobně se nepředstaví ani na ME v Berlíně.

Nadále tak pokračuje suspendace jedné z nejsilnějších atletických federací, o které bylo rozhodnuto v listopadu 2015. Ruští atleti nemohli startovat na loňských olympijských hrách v Riu ani na letošním mistrovství světa v Londýně. O prodloužení zákazu závodníků z této země se rozhodlo na nedělním koncilu v Monaku. Ruské reprezentanty tak neuvidíme na halovém mistrovství světa v Birminghamu a velmi pravděpodobně se nezúčastní ani evropského šampionátu v Berlíně.

Zásadní vliv na rozhodnutí rady IAAF měl verdikt Světové antidopingové agentury WADA, která před deseti dny v Soulu rozhodla, že ruské antidopingové agentuře RUSADA prozatím nevrátí akreditaci pro provádění testů.

Také IAAF je přesvědčena o tom, že situace v Rusku není taková, aby byla ruské antidopingové agentuře licence navrácena. „Některé podmínky byly splněny, ale jiné důležité body dosud ne. Proto jsme na radě IAAF navrhli, aby opětovné přijetí ruské atletické federace neschválila. Rada s tím jednomyslně souhlasila,“ uvedl šéf zvláštní vyšetřovací skupiny Rune Andersen.

Zástupci WADA uvádějí, že Rusové nadále odmítají jeden z klíčových požadavků, jelikož nadále odmítají veřejně uznat, že v jejich zemi docházelo k systematickému dopování řízenému státem. „Bez uznání tohoto bodu neexistuje jistota, že se to nestane znovu,“ doplnil Andresen. Zároveň dodal, že komunikace s ruskými funkcionáři pro něj byla velkým zklamáním.

Nadále tak platí, že na mezinárodních soutěžích mohou startovat pouze ruští atleti, kteří prokázali, že byli delší dobu testováni mimo ruský antidopingový systém. Nemohou však startovat v národních barvách, ale jako neutrální atleti. 

Petr Jelínek

Vytisknout