přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. března 2017, 09:21

Koulaři a sprinteři jdou dál

V průběhu dopoledního programu druhého dne HME se podařilo čtyřem českým reprezentantům postoupit do dalších kol. Koulaři Tomáš Staněk a Ladislav Prášil si zahází finále. Do semifinálových běhů na 60 metrů se dostali Jan Veleba a Klára Seidlová. Svou soutěž zahájili i vícebojaři. Po dvou disciplínách je Adam Sebastian Helcelet sedmý a Jiří Sýkora desátý.

Vícebojaři zahájili svou dvoudenní pouť na šedesátce. Dvojice Adam Sebastian Helcelet a Jiří Sýkora zaklekla do bloků v druhém běhu, který se podařilo odstartovat až na třetí pokus. Oba pak finišovali v čase 7.06. Nejrychlejší byli Španěl Jorge Ureňa a Rakušan Dominik Distelberger za 6.94. 

V dálkařském sektoru si polepšil Helcelet, který v druhé sérii dolétl na 741 centimetrů. Naopak Jiří Sýkora se pral s rozběhem. Prvním pokusem zajistil rovnými sedmi metry a v závěrečném pokusu přidal deset centimetrů. To je však výkon, který je pod jeho možnosti. Nejlepším dálkařem mezi vícebojaři byl Brit Ashley Bryant, který zaznamenal 766.

Po úvodních dvou disciplínách figuruje Adam Sebastian Helcelet na sedmém místě se ziskem 1774 bodů. Jiří Sýkora je průběžně desátý (1699 b.). Ve vedení je zatím Francouz Kevin Mayer, který posbíral 1845 bodů. 

Naprosto bez problémů postoupily do finále oba naši koulaři. Ladislav Prášil si zajistil postup hned prvním pokusem, kdy jeho koule dolétla na 20.68.  „Jsem rád, že se mi podařilo hodit kvalifikační limit prvním pokusem a pošetřil jsem síly do finále. Čekal jsem, že to poletí tak na dvacet metrů, ale nakonec koule dolétla dál. Kruh mi sedí. Je v podstatě stejný jako ten, ve kterém trénujeme ve Stromovce. Hlavním cílem bylo postoupit do finále a uvidíme, co bude dál. Budu se snažit podat maximum,“ uvedl.

Tomáš Staněk sice prvním pokusem přešlápl, když se neudržel v kruhu, ale v tom druhém poslal svou kouli na 20.94 a konečně tak prolomil prokletí kvalifikací na velkých mezinárodních akcích. „Moc se mi ulevilo. Když jsem přešlápl druhý pokus, tak jsem myslel, že snad někoho zakousnu. Druhý pokus pak byl fantastický. Hlídal jsem si to, co mám a na co jsme si dávali bacha na tréninku a koule letěla daleko. Uvidíme ve finále. Tam už se půjde rovnou do plných, ale když z tak pomalého pokusu dám skoro jednadvacet metrů, tak obavu nemám. Trošku mě tahá noha, ale nějak zásadně mě to nelimituje,“ řekl.

Na výbornou zvládla svůj premiérový rozběh na 60 metrů při velké mezinárodní akci sprinterka Klára Seidlová, když doběhla na třetím místě v čase 7.35 a přímo tak postoupila do semifinále. „Před startem jsem byla trošku nervózní. Přeci jen to je má první velká akce, ale říkala jsem si, že nemám co ztratit. Naštěstí se mi celkem podařil start, pak už jsem se snažila soupeřek držet a s časem jsem také spokojená. V semifinále bych byla moc ráda, kdyby se mi podařilo vylepšit osobní rekord,“ řekla. 

Méně už se dařilo druhé české zástupkyni na šedesátce. Barbora Procházková zaspala na startu a ztrátu se jí už nepodařilo dohnat. Byl z toho čas 7.51 a celkové třicáté místo. „Vůbec jsem nečekala, že tentokrát startér pustí náš běh tak rychle. Celou dobu tady strašně dlouho čekají. Měla jsem to naposlouchané, byla na to připravená a najednou úplně něco jiného. Když jsem viděla, jak kluky vícebojaře dvakrát vraceli, tak jsem přirozeně měla strach do toho startu jít. Pak už jsem se dostala do křeče a nešlo to. Moc mě to mrzí, zvlášť když je tak lehký postupový klíč. Jsem moc zklamaná,“ litovala. 

Přímý postup do semifinále si na šedesátce zajistil i Jan Veleba, který si zkušeně pohlídal druhou pozici v rozběhu a cíloval v čase 6.77. „Bylo to pohlídané od startu až do cíle. Nějak extra se mi neběželo. Nevím, jestli to bylo tím, že se běželo ráno tou palubovkou. S časem nejsem spokojen, ale v rozběhu jsem cítil, že figuruju na postupové pozici za Mancinim, tak nemělo cenu to nějak rvát. V semifinále bych samozřejmě rád vylepšil čas z rozběhu a uvidíme, na co to bude stačit,“ zhodnotil.

Cesta prvním velkým šampionátem skončila pro výškaře Martina Heindla v kvalifikaci. Prvním pokusem sice dokázal překonat 221 centimetrů, ale další výška 225 již byla nad jeho síly a v celkovém pořadí obsadí dělené jedenácté místo. "Snažil jsem se držet čistý zápis, což se mi do 221 dařilo, ale bohužel na postup bylo třeba skočit 225 prvním pokusem. Nedá se nic dělat. Dnes jsem pořádně netrefil ani jeden pokus. Bylo to vždy takové urvané, ale beru to jako zkušenost a z tohoto šampionátu ve mně převládají kladné pocity," sdělil

V dálkařské kvalifikaci zazářila domácí největší medailová naděje Ivana Španovičová, když hned prvním pokusem dokázala vylepšit letošní halové světové maximum na 703 centimetrů. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: A. Gräf

Vytisknout