přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Hlavními favority PIMu budou Keňané

V neděli se uskuteční již 11. ročník Pražského mezinárodního maratonu. Keňan Wilson Kiprotich Kebenei se bude pokoušet o překonání traťového rekordu, favoritkou ženské kategorie je Keňanka Salina Jebet Kosgeiová.

Rekord trati v mužské kategorii drží Elijah Lagat, který v roce 1998 zaběhl pražský maraton v čase 2:08:52 hodiny. Keňan Wilson Kiprotich Kebenei, který se dosud soustředil hlavně na půlmaraton, se cítí na to, že Lagatův rekord překoná. Musí ovšem dopomoci i počasí. Podle předpovědi by mělo být horko, což pro závodníky nebude úplně ideální.
Mezi závodníky se kromě Kiproticha Kebeneie najdou i další adepti na překonání traťového rekordu. Především ti, u jejichž osobního rekordu je příznivější čas - jsou to Keňané Robert Kiprotich Cheruiyot, Bor Noah, Steven Matebo Cheptot nebo loňský vítěz Barnabas Koech. Ve startovním poli, a tedy i na mistrovství republiky v maratonu, bude chybět náš nejlepší vytrvalec Róbert Štefko, který se soustředí na půlmaraton. Splnil totiž v této disciplíně limit na mistrovství světa. Adepty na titul budou tedy především Jan Bláha či Pavel Novák.

Afrika bude dominovat i v ženské části závodu. Favoritkou bude Keňanka Salina Jebet Kosgeiová, představí se ale také ruské vytrvalkyně - například Irina Timofejevová nebo Světlana Ponomarenková a další. Chybět bude naše Anna Pichrtová, která se připravuje v USA. Šanci na medaili z mistrovství republiky tak bude mít například Radka Churaňová či Ivana Martincová.

Závod odstartuje v neděli v 9 hodin na Staroměstském náměstí. Prozatím je přihlášeno přibližně 4500 závodníků, kolem patnácti tisíc dalších by se mělo objevit v doprovodných bězích.

Karolína Farská

Vytisknout