přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. listopadu 2010, 14:36

Hlavní zpráva z New Yorku: nečekaný ústup „Císaře“

Výkony vytrvalců při letošním posledním maratonském „majoru“ zastínilo překvapivé ukončení kariéry žijící běžecké legendy, Haile Gebrselassie. Etiopan nedokončil, vyhrál jeho krajan Gebremariam a Keňanka Kiplagatová.

Nečekané rozhodnutí učinil Haile Gebrselassie poté, co vzdal newyorský maraton po šestnácti mílích (necelých 26 km). 37letý vytrvalec přezdívaný Císař si před závodem stěžoval na potíže s kolenem – a jak ukázalo sobotní vyšetření, objektivně. Sám sice před startem popřel, že by to měl být závadou na výkonu, nakonec jej to však přeci jen „diskvalifikovalo“.


Po druhém světovém maratonském rekordu (Berlín 2008) - foto: www.graf.cz

Pryč jsou tedy plány na přiblížení rekordní maratonské hranice ke dvěma hodinám i zisku třetí zlaté olympijské medaile v Londýně 2012. „Nechci si po tomhle na něco stěžovat, což znamená, že bude lepší, když toho nechám,“ řekl držitel nejrychlejšího času 2:03:59 a patrně nejlepší vytrvalec všech dob.

14 medailí, 27 rekordů
I kdyby Gebrselassie své rozhodnutí nezměnil, zůstanou za ním bezpochyby impozantní výsledky. Úspěšnou kariéru předznamenaly už juniorské světové tituly na pět i deset kilometrů v Soulu 1992. Na delší z tratí zůstal při vrcholných akcích pod otevřeným nebem v letech 1993 až 2000 neporažený.

Nasbíral díky tomu čtyři tituly mistra světa v řadě (Stuttgart, Göteborg, Atény a Sevilla) a dva olympijské (Atlanta a Sydney). Do zlaté sbírky patří i halové vavříny: tři z trojky a jeden z poloviční distance. A bohatou medailovou kolekci doplňují dvě stříbra a bronz z dráhového MS, a bronzový úspěch má Haile na kontě také z krosu.

Samostatnou kapitolou Etiopana jsou nejlepší světové výkony, kterých statistici napočítali dvacet sedm. Patnáct z nich bylo nebo jsou oficiálními venkovní rekordy, pět překonal v hale. Zbývajících sedm patří do kategorie nejlepších časů, jež nebyly z různých důvodů uznané světovou asociací za rekordy.


Usměvavého si ho pamatuje i ostravské publikum Zlaté tretry 2007. Když zjistil, že ho zranění limituje, raději skončil. Nechce se prý na nic vymlouvat - foto: www.graf.cz

Mnozí si jistě vybaví jeho přetahování – úspěšné – o nejrychlejší čas na dráhové pětce s Keňanem Komenem, Haile však vedle toho ovládl i desítku. Jeho oba rekordní zápisy ze sezony 1998 vydržely šest let, než je během pouhých dvou týdnů překonal krajan Kenenisa Bekele. Desítku zlomil Haileho následník při Zlaté tretře v Ostravě, kam po něm zamířil i Gebrselassie před třemi lety, aby tu s úspěchem zaútočil na rekordy na dráhovou dvacítku a hodinovku.

To už se věnoval delším vzdálenostem a ani královskou vytrvaleckou trať nenechal bez povšimnutí. Dva z jeho historických zápisů připadají právě na maraton a i přes veliké výkonnostní vzedmutí běžecké obce v poslední době mu nadále patří tři z šesti nejlepších časů. Celkem čtyři světové rekordy zůstávají v platnosti, na pětce i desítce zůstává dvojkou, na trojce čtvrtým běžcem statistik. Teď však 37letý borec hlásí: „Nechte mě skončit a dělat jinou práci. Ať dostanou příležitost mladší.“

Světová scéna by snad nechala Gebrselassie v klidu, mnohem těžší to však bude mít doma v Etiopii. Ať už je jeho přesvědčení jakkoli silné a jeho zranění jakkoli objektivní, čeká ho obrovský tlak. Vždyť v jeho vlasti jej považují za poloboha a o mnohém vypovídá i jeho přezdívka. Určitě budou chtít, aby vydržel minimálně do Londýna. Jednoznačně to shrnul čerství vítěz newyorského maratonu, Haileho krajan, Gebre Gebremariam. „Myslím, že jeho konec všechny mrzí. Nejspíš bude muset své plány v Etiopii změnit,“ uvedl Etiopan.

Gebremariam a Kiplagatová
On sám si jako nováček maratonské tratě vedle nadmíru dobře, debutem 2:08:14 se hned zařadil na čtvrtou pozici historie závodu, navíc tu naposledy běžel rychleji keňský vítěz Rop před osmi lety. O rok před tím (2001) zaběhl Geremariamův krajan Jifar platný rekord 2:07:43.

Druhé místo bral Emmanuel Mutai za 2:09:17, který si rovněž připsal výborný debut, přestože ztratil prvenství na poslední míli. Na třetí příčku už stačil dalšímu Keňanovi Mosesi Kigenovi čas o 39 vteřin přes 2:10, když o 12 vteřin předčil Maročana Abderrahima Goumriho. Obhájce prvenství Meba Keflezighiho z USA (2:11:38) porazil ještě i James Kwambai (2:11:31). Z favoritů na čelné umístění nedokončili mistr Evropy Švýcar Röthlin ani Jihoafričan Ramaala.

Na čele ženského závodu panovaly menší rozdíly. Keňanka Edna Kiplagatová, vítězka z Los Angeles, časem 2:28:20 zaostala takřka o šest minut za traťovým rekordem. Vydařený první maratonský start má za sebou domácí Shalane Flanaganová, které chybělo k titulu dvacet vteřin. Jen o něco slabší nováčkovský výkon předvedla třetí Mary Keitanyová, keňská půlmaratonská šampionka ztratila dalších 21 s (2:29:01). Do půlminuty za ní se vešlo hned trio běžkyň: Ruska Inga Abitovová (2:29:17), Novozélanďanka Kim Smithová (2:29:28) i francouzská rekordmanka Christelle Daunayová (2:29:29).
Výsledky z New Yorku

Wanjiru a Šobuchovová vítězi WMM
New York už nezměnil jména šampionů seriálu velkých maratonů (WMM). Ve dvouletém cyklu 2009-2010 nasbírali nejvíce bodů Keňan Sammy Wanjiru a Ruska Lilija Šobuchovová, jejichž pozice byla prakticky neotřesitelná už po říjnovém Chicagu. Šampioni seriálu budou dnes oceněni při banketu WMM, oba si odnesou tučnou odměnu půl milionu dolarů. Keňan nasbíral za dva roky 75 bodů, o deset méně má na kontě Tsegay Kebede (65) a třetí místo patří včera druhému Emmanuelu Mutaiovi (50). Prvenství Rusky bylo s 85 body ještě jednoznačnější, druhá Irina Mikitěnková (41) a třetí Salina Kosgeiová (36) dají dohromady méně než ona.

Inkasováním 25 bodů sice včerejší vítězové neohrozili krále seriálu WMM Wanjirua a Šobuchovovou, zato si slušně založili pro sezony 2010-2011: Gebremariam se rázem vyšvihl na dělenou třetí příčku, když vede Kebede (40) před Mutaiem (30); Kiplagatová se dělí o druhou pozici za suverénní Šobuchovovou (50).
Pořadí v seriálu WMM

Rychlý Soul
Takřka identického času jako v New Yorku dosáhl včera v Soulu vítězný Keňan David Kemboi Kiyeng. S 2:08:15 mu chyběla vteřina do krále víkendu, více ho ale asi mohly mrzet dvě sekundy za traťovým rekordem. Stupně vítězů měli však v korejském hlavním městě kvalitnější, Maročan Mohamed El Hachimi totiž doběhl v osobním rekordu o pouhé dvě vteřiny zpět a třetí v cíli, Etiopan Wegayehu Girma, ztratil na šampiona deset vteřin (rovněž v OR). Vyrovnanost čela závodu podtrhl výborným debutem Jihoafričan Stephen Mokoka (2:08:33).

Michal Procházka

Vytisknout