přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Hlavní úlovek Bolt by rád stovku za 9.8

V síti Zlaté tretry Ostrava uvízla bezpochyby největší ryba v podobě trojnásobného olympijského šampiona i světového rekordmana. Za SR má slíbeno sto tisíc dolarů, jeho by uspokojil i čas o desetinu pomalejší.

Bolt má rád Ostravu, Ostrava má ráda Bolta, tak by se dalo parafrázovat pouto mezi jamajskou ikonou a největším českým mítinkem. Už před třemi lety tu takřka jako neznámý sprinter proběhl za zimy dvoustovku 20.28. Před rokem se Usain Bolt prezentoval časem o 17 setin pod 20vteřinovou hranicí. Zítra se poprvé představí na 100 metrech. Na trati, po které loni vyrazil za skvostnou sezonou s unikátním vrcholem při OH se třemi zlaty a stejným počtem světovým rekordů. Vyneslo mu to srovnání i s plavcem Phelpsem, majitelem osmi nejcennějších kovů z Pekingu.

„Cítím se tu výborně, počasí se mi líbí a snad vydrží až do zítřka,“ nechal se Usain Bolt slyšet na dnešní tiskové konferenci, při níž znovu nezapřel svůj komický naturel předváděním různých póz, včetně ukázky bicepsu. Po vážné otázce však vždy zvážněl. Cítí se být nejlepším atletem současnosti? „Ne, jsem jeden z více, pracuju na tom, abych byl jedním z nejlepších v historii. K tomu je potřeba být na vrcholu každý rok, dokázat pravidelně na velké akci uspět. A také být třeba více roků nejlepší. Mně by určitě pomohl světový rekord na 400 m,“ zmínil konkrétní příklad, který by jej vynesl z jeho pohledu mezi legendy. „Moc se mi do toho (čtvrtky) nechce, pokud se mi ale povede v Berlíně to co v Pekingu, bude to po mně trenér chtít,“ usmál se.

Čerstvě se však po bok slavných sportovních osobností zařadil i oceněním Laureus, které obdržel v Torontu právě před Ostravou. „Pro mě je to čest být v takové společnosti (např. tenista Federer), zatím jsem se nikým z nich nepotkal, snad se mi to poštěstí.“ V Kanadě také závodil a po autonehodě z toho bylo rovných 10 vteřin. „Nemůžu říct, že bych nebyl zklamaný, i když podmínky nebyly dobré. Koneckonců každý má dobré i špatné dny, ale vždycky se snažím dostat ze sebe maximum.“ Na Zlaté tretře Ostrava chce pochopitelně lepší výkon, i když přiznává: „Nemám tady stejnou formu jako před rokem, ale měl jsem mnohem nabitější společenský program, pak také tu nehodu. Chci se v sezoně vrátit tam, kde jsem byl loni. Dráha je tu skvělá. Může to být dobré. Spokojen bych byl s 9.8,“ pokrčil rameny, jestli tento údaj novinářům stačí. Často kladenou otázkou je, kam až jde podle něj zlepšit rekordy. „Všude jsou nějaké limity, můj osobní je tak na 9.5,“ odvětil s úsměvem. Na téma „100 metrů“ také rezolutně odmítl spekulace, že by v Londýně neobhajoval olympijský titul. „To jsem nikdy neřekl.“

Sprintu se velmi týká další možné přehodnocení pravidel, každá chyba atleta na startu se trestá vyloučením. „Ještě jsem nikdy nebyl diskvalifikován, ani neulil,“ tvrdil. „Mně by to rozhodně nevadilo.“ Po skvělém výkonu Tysona Gaye na 200 m se stále více ozývá téma jejich souboje ještě před Berlínem, a také, kterou z tratí by si Bolt vybral. „Pro mě je jedno, jestli závodím na 100 a 200 metrů. Klidně tam může být i Gay, alespoň mě to motivuje k výkonu,“ prohlásil. Poněkud méně na tělo byly otázka na jeho čutání s dětmi v Ostravě a případnou smlouvu v Manchesteru United. „Fakt jsem si užíval hrát tu fotbal s dětmi. Jsem atlet světové třídy, takže si zasloužím slušné peníze,“ vtipkoval. Při novinářských dotazech také vyšlo najevo, že netuší svůj závodní kalendář před MS. „Vždy se trenér rozhodl s mým plánem dobře a budu se tím řídit i dál.“

Minifotogalerie Usaina Bolta z objektivu Aleše Gräfa - www.graf.cz

ZT09_0186-1.jpgZT09_0234-1.jpgZT09_0199-1.jpg
ZT09_0243-1.jpgZT09_0242-1.jpgZT09_0245-1.jpg

Michal Procházka

Vytisknout