přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. října 2009, 16:19

Hlavní česká atletická hvězda počtvrté patronkou středoškoláků

Oštěpařka Barbora Špotáková, olympijská vítězka a světová rekordmanka, je patronkou i dalšího, 28. ročníku Corny Středoškolského atletického poháru (SŠAP).

Na 13. října se do Břeclavi znovu sjede 16 nejúspěšnějších týmů středních škol z okresních a krajských kol, aby se utkaly o celorepublikový pohár. A opět jejich snažení podpoří oštěpařská šampionka Barbora Špotáková, která je již čtvrtým rokem patronkou Corny SŠAP. Soutěže začnou v jihomoravském městě v 10 hodin, aktuální vicemistryně světa dorazí kolem jedenácté. Na 13. hodinu je naplánována charitativní část jejího programu v Břeclavi.

Už předloni vynesl hod Špotákové příspěvek pro místní Denní centrum Utilis. Loni si na sebe měly vydělat samy děti, které házely molitanovým náčiním a součet jejich výkonů v metrech dal stejně jako před dvěma lety výslednou částku v tisících. Nakonec se ale Špotáková rozhodla vylepšit jejich bilanci a oštěpem hodila z místa za 24 metrů, celkově tedy připadlo břeclavskému Centru 78 tisíc korun. Pro letošek byl zvolen stejný model jako před rokem.

Patronát nad Corny Středoškolským pohárem převzala oštěpařka Špotáková od desetibojaře Tomáše Dvořáka, trojnásobného mistra světa, v současné době šéftrenéra ČAS. Mistryně světa i olympijská vítězka letos potvrdila stříbrem v Berlíně příslušnost ke světové špičce, když na čtvrté velké akci v řadě získala cenný kov. Její popularita pomáhá mladé adepty přitáhnout ke královně sportu.


Oběma patronům se v době spojení jejich jmen s Corny SŠAP závodně daří/dařilo - foto z předávání štafety v roce 2006: J. Čech

Letos bojují mladé atletické naděje o pohár již po dvacáté osmé. Soutěž je určena pro studenty 1. až 4. ročníku SŠ (také pro kvinty až oktávy víceletých gymnázií), konkrétně sportovce narozené 1990 až 94 včetně. Krajská kola se uzavřela 2. října, finále pořádá skoro již tradičně 13. října Břeclav. Za školu může v kvalifikačních kolech soutěžit až dvanáct atletů, pro finále jsou pak týmy desetičlenné. Hodnotí se podle bodovacích tabulek dva nejlepší výkony v jednotlivých sedmi disciplínách. Dívky běhají 60, 200 a 800 m, a hází tříkilovou koulí, chlapci mají na programu 100, 400 a 1500 m, a kouli 5 kg. Pro obě kategorie pak platí výška, dálka a štafeta 100-200-300-400 m.

Z okresního kola postupovaly nejlepší týmy do krajského. Z něj pak pokračují do finále vítězové ze 14 krajů, spolu s nimi pak ještě dvě družstva s nejvyšším bodovým ziskem z 2., popř. 3. místa. Celkově tedy atmosféru finále zažije 16 středních škol z celé České republiky. Loňské poháry získali chlapci Církevního gymnázia Německého řádu v Olomouci historickým součtem 10004 bodů a dívky ze Slezského gymnázia v Opavě (8986).

Olomoučtí gymnazisté vstoupí do letošního finále znovu v roli velkého favorita, když už v měření sil v kraji atakovali svůj loňský rekord. Naopak jejich opavské kolegyně titul neobhájí, neboť se do Břeclavi neprobojovaly, naopak právě domácí gymnazistky jsou před úterkem v pozici hlavních adeptek prvenství. Postupující do finále i výsledky z jednotlivých krajů najdete zde.

Corny Středoškolský atletický pohár pomáhá nejen přivádět nové naděje ke krásnému sportu. Podchycuje také mladé lidi ve věku, kdy mají jiné, mimosportovní zájmy.

Michal Procházka

Vytisknout