přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. února 2007, 20:14

Hlavní část výpravy dorazila do Birminghamu

Čeští atleti jsou již v dějišti halového mistrovství Evropy, zítra se k nim přidá největší medailová naděje Roman Šebrle.

Reprezentanti odletěli dnes ráno z Prahy v 9.50 hodin přes Curych do Velké Británie. Menším letounem společnosti Swiss Air se atleti přesunuli do Švýcarska, kde přestoupili na stejný typ stroje stejné letecké společnosti a zamířili do Birminghamu. Každý trávil let po svém. Denisa Ščerbová s Pavlou Rybovou četly knížky, výškař Svatoslav Ton hrál na mobilním Playstationu počítačovou hru FIFA 2007 a všem se chlubil, když dal „banána“. Oba krátké lety poznamenaly nepříjemné turbulence při přistání, které s malým letadlem házely ze strany na stranu. Denisa Ščerbová pak překvapila přítomné komentářem, že by chtěla letět ještě jednou. Nevypadala totiž, že to myslí ironicky.

Před letištní halou v Birminghamu stál připravený autobus, který naši výpravu dopravil přes město do hotelu. Zadní polovina autobusu byla vyčleněna české výpravě, vepředu seděli chorvatští atleti, z nichž nejznámější tváří byla výškařka Blanka Vlašičová. Romana Dubnova si tak mohla promluvit s jednou ze svých největších soupeřek na šampionátu.

Ihned po vstupu do hotelu čekalo překvapení na Romanu Dubnovou a Jiřího Vojtíka. V recepci totiž výškařka potkala svou tchýni a bývalou trenérku v jedné osobě, která je členkou holandské výpravy. Od roku 2003 v Holandsku trénuje a je na vedoucí pozici sekce skoku mládeže. Romana však netušila, že se její příbuzná do dějiště šampionátu vůbec chystá. Méně příjemné uvítání čekalo na českého sprintera Jiřího Vojtíka.  „Mr. Vojtík?“ dotázala se jedna z přítomných dam. Když český sprinter odpověděl kladně, legitimovala se dáma průkazkou DOPING a Vojtík si dříve než šálek kávy dopřál odběr krve.

V šestnáctipatrovém hotelu Jurys Inn patří našim atletům pokoje v nejvyšším patře. Po vstupní akreditaci týmu se však reprezentace „ubytovala“ na recepci, jelikož pro ni nebyly připraveny pokoje. Situace se řešila téměř dvě hodiny a ne k úplné spokojenosti vedoucího výpravy Františka Fojta: „Nechápu to,“ divil se po maratonu jednání s vedením hotelu. „Dva měsíce dopředu musíme zamluvit pokoje a nahlásit kdejakou maličkost a pak je stejně všechno jinak.“ Potíže s kapacitou hotelu Jurys Inn postihly ale také ostatní výpravy. Jen během dvou hodin v hotelové hale musely podobné otázky řešit také Slovinci, Nizozemci a Němci.

Unavení atleti (například Romana Dubnova vstávala ve 2 hodiny ráno) zaháněli čas četbou knížek. Tedy ti, co je s sebou měli. Zatímco Denisa Ščerbová měla rozečtené dvě najednou, již zmiňovaná Dubnova skuhrala, že zapomněla v letadle Sudoku. Únava má na svědomí také to, že dnešní odpoledne již atleti věnovali odpočinku a na trénink se chystají až ve čtvrtek. Rozcvičovací stadion je sice 7 km daleko, ale přímo v hale, kde bude celý šampionát probíhat,  je zítra v poledne na tři hodiny možnost trénovat včetně oficiální časomíry.

Tyče českým atletům dopravil jiný letoun, na jehož palubě byli kouč Boleslav Patera, tyčkař Adam Ptáček a vícebojař Josef Karas. Roman Šebrle s trenérem Daliborem Kupkou dorazí zítra.

 

David Klempíř

Vytisknout