přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. října 2017, 11:07

Hlasování o světového atleta spuštěno

IAAF v úterý zveřejnila deset adeptek a deset adeptů na korunu pro nejúspěšnější atletický "pár" roku. Do jeho výběru mají šanci do poloviny října (16. 10.) zasáhnout také fanoušci. Jména vítězů ankety pak budou oznámena v pátek 24. listopadu.

Na výběru dvou desítek nominovaných se podílela mezinárodní skupina expertů, zastupujících všech šest kontinentálních asociací IAAF. Už nyní je jasné že bude mít atletika nového mužského krále, neboť žádný z kandidátů ještě korunu nezískal. Z žen se naopak po druhé mohou stát královnami loňská vítězka vytrvalkyně Ayanaová, anebo překážkářka Pearsonová, která vyhrála v roce 2011. Nejvíce zástupců - tři - mají Spojené státy americké, ale také Jihoafrická republika, po dvou Keňa a Polsko.

Nominace na světového atleta roku 2017
Muži Ženy
Mutaz Essa Barshim (QAT)
Pawel Fajdek (POL)
Mohamed Farah (GBR)
Sam Kendricks (USA)
Elijah Manangoi (KEN)
Luvo Manyonga (RSA)
Omar McLeod (JAM)
Christian Taylor (USA)
Wayde van Niekerk (RSA)
Johannes Vetter (GER)
Almaz Ayanaová (ETH)
Marija Lasickeneová (ANA)
Hellen Obiriová (KEN)
Sally Pearsonová (AUS)
Sandra Perkovičová (CRO)
Brittney Reeseová (USA)
Caster Semenyaová (RSA)
Katerina Stefanidiová (GRE)
Nafissatou Thiamová (BEL)
Anita Wlodarczyková (POL)

Poloviční váhu při volbě mají členové rady IAAF, čtvrtinovou pak takzvaná IAAF Family (například zástupci národních federací) a rovněž hlasy fanoušků přes sociální média. Během tohoto týdne by se měly na Facebooku a Twitteru objevit grafiky k jednotlivým nominovaným, přičemž prostým "lajkem" či "hvězdičkou" příslušná atletika či atlet obdrží hlas. Hlasování, z něhož vzejdou dvě trojice finalistů, potrvá do pondělí 16. října. Vítězové budou vyhlášení živě na pódiu při galavečeru IAAF v pátek 24. listopadu 2017 v Monaku.

Michal Procházka

Vytisknout