přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. července 2010, 18:48

Historické zlato pro Slovensko, stovku ovládl francouzský mladík

Soutěž kladivářů patřila Charfreitagovi, zkušenější sprintery předčil Lemaitre. Do elitní osmičky postoupily dvě české čtvrtkařky, překážkářka Hejnová a na hladké Rosolová.

Medailové bitvy
Historickou medaili, první na mistrovství Evropy pro Slovensko, vybojoval v kladivu Libor Charfreitag a hned tu nejcennější. Lídr evropských tabulek se usadil v čele druhým hodem, kterým překonal o 2 cm osmdesátku a pak již před sebe nikoho nepustil. Přitom za ním zuřila bitva o další medaile. Dlouho třetí Ital Nicola Vizzoni se v poslední sérii ocitl mimo stupně vítězů. V závěru ale zabojoval a posunul se výkonem 79.12 dokonce na stříbrný stupínek, o 6 cm před Maďara Krisztiana Parse. "Získat zlato je odměna za roky tvrdé práce. Technicky to dnes nebyla žádná sláva, počítá se ale výsledek," prohlásil mistr Evropy Slovenska.


všechna foto v článku: www.graf.cz

Sprinteři nakonec nesvedli bitvu pod deset vteřin, jak někteří odhadovali, mj. proto, že foukal metrový protivítr. Přesto diváci viděli napínavé představení. O vítězi, dvacetiletém mladíkovi Christophu Lemaitrovi, nebylo v čase 10.11 pochyb - Francouz ovládl i semifinále s 10.06. Za juniorským a nyní i seniorským šampionem starého kontinetu se zmáčkla hned čtveřice stovkařů do jedné setiny, konkrétně 10.18. Nedošlo však k žádné dělbě pořadí, na tisicíny se vylouplo následující pořadí: druhý Brit Mark Lewis-Francis, třetí další Francouz Martial Mbandjock. Čtvrtý skončil obhájce titulu Obikwelu, až pátý spolufavorit na zlato Chambers.

Mistryní Evropy v hodu diskem se při neúčasti Věry Cechlové stala nejmladší finalistka, stejně jako Lemaitre teprve 20letá Sandra Perkovičová. Chorvatka si zlatou medaili vybojovala posledním pokusem dlouhým 64.67 metru. Za sebou nechala hned tři soupeřky v řadě starší o generaci. Stříbro brala od úvodní série vedoucí Rumunka Nicoleta Grasuová za 63.48, bronz si z Barcelony odveze Polka Joanna Wisniewská (62.37). Až osmá dnes překvapivě skončila vedoucí žena evropských tabulek Němka Müllerová.

Vynikající úroveň měla soutěž dálkařek. O titulu pro Inetu Radevicovou navíc rozhodly až druhé nejlepší pokusy, ten nejdelší, (národní rekord) 692 cm měla Lotyška shodný s Portugalkou Naide Gomesovou. Až právě poměr skoků 687 ku 668 hovořil pro Radevicovou. Také o bronz se urputně bojovalo, se 684 si jej zasloužila Ruska Olga Kučerenková. Čtvrtou a sedmou dálkařku dělilo 7 cm, ani osobní rekord 671 nastačil Slovence Medgyesové na lepší pozici než na konci této čtveřice.

Desítka žen se stala vcelku snadnou kořistí v Etiopii narozené turecké běžkyně Elvan Abeylegesseové, která při svém triumfu zaběhla evropský výkon roku 31:10.23. Zatímco o zlatu nebylo pochyb před poslední třetinou závodu, o stříbru se rozhodlo až v závěrečném okruhu. Strojově běžící Portugalka Jessica Augustová nestačila na stupňované usilí Ingy Abitovové, nakonec je dělily v cíli 3 vteřiny. Ruska ztratila na šampionku 12.6 s.

Výborného tahouna měla před sebou v prvním rozběhu čtvrtkařek Denisa Rosolová v Rusce Krivošapkové. Po 150 metrech ji seběhla a ač získala nad svěřenkyní Martiny Blažkové náskok, Rosolová se s ní vytáhla na druhé, přímé postupové místo, které mohla dokonce v cílové rovince kontrolovat. "Běželo se mi těžce," přiznal sprinterský objev této sezony, "protivítr na první dvoustovce, to byla hrůza. V zatáčce jsem myslela, že je Britka McConnellová vedle mě, ale pak už jsem na obrazovce viděla, že je dál. Tak jsem to pustila. Chtěla jsem pošetřit síly na finále," vysvětlila Rosolová, proč nebojovala o první místo za každou cenu a do cíle doběhla v čase 52.34. (Více o první české čtvrtkařce ve finále ME od 1998 najdete v článku zde.)


Jitka Bartoničková po doběhu

Jitka Bartoničková se s větrnými podmínkami na stadionu také prala. "Když jsem viděla časy předešlých běhů, říkala jsem si, že to bude s větrem složité. Doufala jsem, že bude alespoň na protilehlé foukat trochu do zad, že se rozběhnu a nějak to pak přetlačím. Bohužel se to točilo a byl tam proták a v cílové rovince ještě větší," popsala situaci Rosolové kolegyně z tréninkové skupiny. "Spokojená nejsem, čas 54.16 není žádná sláva, ale neberu to ani jako tragédii," dodala Bartoničková, kterou čeká ještě štafeta, neměla by chybět již v sobotním rozběhu, jen ještě není jasné, který půjde úsek. "Ještě to není na pořadu dne," uvedla.

Zuzana Hejnová bez větších potíží doběhla na druhé pozici ve svém semifinále 400 m překážek za 54.61 a uvidíme ji v pátečním bitvě o medaile. Česká rekordmanka kontrolovala třetí přímo postupující příčku a po závěrečné překážce svou pozici ještě vylepšila. "Jsem naprosto spokojená, co víc dodat. Finále byl můj hlavní cíl. Tam se budu snažit vybojovat co nejlepší umístění," řekla po doběhu sedmá z olympiády. (Více od Zuzany Hejnové, první Češky ve finále 400 m př. na ME v rozhovoru zde.)


Zuzana Bergrová v dnešním semifinále

Čtvrtá do party "Rychlých holek", Zuzana Bergrová, se držela slušně v první polovině trati, druhých dvě stě metů jí však nevyšlo a v cíli z toho byl čas 57.41 a celkové 15. místo. "Ten čas je tragédie, druhý nejhorší v sezoně. Bohužel jsem běžela tak maximálně do dvoustovky, v závěru jsem, lidově řečeno, "vytuhla jako prase". Protivítr byl dneska takový, že by tu mohli testovat vysokohorské stany. Jak nejsem žádný velký technik nad překážkami, tak mi to moc nepomohlo. Asi se půjdu utopit," neztrácela svůj obvyklý břitký humor a velikou nadsázku Bergrová. "Teď už s tím nic neudělám," zhodnotila však realisticky svou situaci, které před startem určitě také nepomohla zapomenutá akreditace v hotelu. "Byla jsem z toho na kýbl," přihodila další bonmot, "ještě že sem jela Lenka Ledvinová, prohrabala mi rychle věci a včas mi ji přivezla," popsala své patálie čtvrtkařka, kterou ještě rovněž čeká boj se štafetou.

Dnes probíhal také první den desetiboje, kde po letech chybí český zástupce. V polovině soutěže vede letošní vítěz kladenské TNT-Fortuny, Ukrajinec Oleksij Kasjanov s 4409 body o 20 b před Litevcem Draudivilou, rovnou stovku ztrácí Bělorus Kravčenko. Medailový boj je však teoreticky otevřen i po dnešku dvanáctému v pořadí.

Český čtvrteční program
Zítra se na startu objeví tucet našich atletů, dopoledne odstartují kvalifikace a rozběhy polovina z nich. Od 10:15 tyčkaři Balner s Kudličkou, půl hodiny nato začnou rozběhy překážkařů Mazáče se Svobodou (přesné časy: 10:52 a 10:59) a nakonec od půl dvanácté dvoustovkaři Vojtík se Szeteiem (časy: 11:30 a 11:38).

Dočkáme se také konečně českého reprezentanta v boji o medaile. V 18:30 zahájí podvečerní program výškař Bába, ostře sledované oštěpařská finále s Klimešovou a se loktem zápasící Špotákovou se rozjede ve 20:40. O možnost sáhnout si na medaili budou hrát také překážkáři Uhlík (19:30) a Prorok (19:38), půlkař Holuša (20:50) a v případě dopoledního úspěchu také dvoustovkaři - od 19:55.

Výsledky druhého dne

FOTOGALERIE

Karolína Farská, Michal Procházka

Vytisknout