přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Hicham El Guerrouj poběží v Ostravě

Na dnešní tiskové konferenci v pražském hotelu Corinthia Panorama nastínili představitelé Zlaté tretry její 45. ročník.

Ohlédli se trochu do historie a objasnili, jak je to s novými seriály závodů IAAF.

45. ročník Zlaté tretry se uskuteční 30. května 2006 v Ostravě, tedy jen dva dny před Golden League v Oslu. Hlavní hvězdou, jejíž start pořadatelé prozradili již nyní, je dvojnásobný olympijský vítěz na 1500 a 5000 metrů a světový rekordman na 1500 metrů, míli a 2000 metrů - Hicham El Guerrouj. Po pauze v roce 2005 se Maročan představí 30. května 2006 právě v Ostravě na Zlaté tretře a bude to jeho vůbec první start od OH 2004 v Aténách. Již předtím ale poběží v Moskvě na halovém MS, kde chce útočit na zlato.

Hicham El Guerrouj běžel na Zlaté tretře v roce 2003 na dráze 5000 m a na Ostravu má krásné vzpomínky: "V roce 2003 se mi tam velmi líbilo, diváci byli výborní a rád se tam vrátím." Příští rok poběží v Ostravě závod na 3000 m, vypsaný jako Memoriál Emila Zátopka. Jeho marocké rekordy na tuto vzdálenost jsou 7:23.09 venku (druhé místo v historii) a 7:33:73 v hale (páté místo v historii).

Z českých hvězd přislíbila osobně účast diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová. "Můj start beru jako předčasný dárek k narozeninám, které mám v sobotu. Zdraví mi slouží a nic mi nebrání naplno trénovat." Věra zahájila kondiční přípravu již v polovině října a v půlce prosince se vydá na Kanárské ostrovy doladit kondičku. Mezitím ji čeká sobotní vyhlášení ankety Atlet roku a pendlování mezi Prahou a Nymburkem, kde začne naplno trénovat. "Máme novou skupinu, už tam nejsem sama ženská mezi chlapy. Je tam třeba diskařka Jana Kárníková, nebo kladivářka Lucka Vrbenská," doplňuje první žena letošních světových tabulek.

Alfonz Juck (manažer Zlaté tretry) vysvětlil, jak to je vlastně s novým seriálem závodů IAAF. Rada IAAF schválila v Moskvě dva seriály atletických závodů v rámci Světové atletické tour. První kategorií budou tzv. Super Grand Prix a druhou kategorií Grand Prix. Pro začlenění do elitnější skupiny závodů bylo vyžadována prize money (tedy odměna atletům) ve výši 500 000 dolarů. Alfonz Juck k tomu dodává: "Po zvážení všech pro a proti jsme se ucházeli o zařazení do druhé kategorie, tedy Grand Prix. Tam je vyžadována prize money ve výši 230 000 dolarů. V rozpočtu máme peníze na Super Grand Prixa, ale rozhodli jsme se ušetřit je tady a investovat je do přitáhnutí hvězd. Navíc nic nebrání tomu, abychom o zařazení do Super Grand Prix usilovali příští rok."

David Klempíř

Vytisknout