přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Helsinskou atletiku ničí průtrž mračen, bouřka, blesky a vichr

Větrná smršť s deštěm, jež přechází v klasickou bouřku, dnes zasáhla Helsinky a kvůli krajní nepřízni počasí muselo být přerušeno mistrovství světa v atletice. Disk žen byl přesunut.

Ačkoliv se pořadatelé snažili povrch vysušit a závody opět zahájit, pauza ještě potrvá. Nezávodí se již tři čtvrtě hodiny a bouře opět zesílila.

Meteorologové podobný rozmar počasí předvídali, organizátoři proto krátce před jeho příchodem odmontovávali satelity a komunikační přístroje ze střechy stadionu. Ten byl dnes díky kvalifikaci hodu oštěpem zaplněn od rána do posledního místa a domácí naděje Tero Pitkämäki i Aki Parviainen natěšené fanoušky nezklamali.

Diváci však zaplatili velkou daň, neboť kromě hlavní a zčásti i protější tribuny není helsinský Olympijský stadion zastřešen. Drtivá většina fanoušků tak hledala útočiště před provazy vody v zákulisí stadionu.

Přerušeny byly desetiboj s vedoucím mužem závodu Romanem Šebrlem a Tomášem Dvořákem, finále hodu diskem žen s Věrou Cechlovou-Pospíšilovou i rozběhy na 100 metrů překážek žen, do kterých nakonec nenastoupí Lucie Martincová. Ta se na poslední chvíli při rozcvičení zranila.

Povrch mondo na stadionu je stále pod vodou, z plochy zmizeli úplně všichni organizátoři. Poryvům větru neodolal snad žádný z deštníků. Z amplionů na stadionu se prekérní situaci snaží zmírnit píseň revivalové skupiny Creedence Clearwater s názvem "Who'll Stop The Rain" (Kdo zastaví déšť).  Podle meteorologů nelze v nejbližších chvílích čekat razantní zlepšení.

Situace si vyžádala již přesun disku žen. Tato disciplína s Věrou Cechlovou Pospíšilovou se přesouvá na 11. srpna na 20 hodinu.

                                                                                                   ČTK