Hejnová získala v Londýně další triumf

pátek 24. července 2015
Pátečním večerním programem odstartoval dvoudenní díl Diamantové ligy v Londýně. Česká atletika měla dnes v soutěžích dvojí zastoupení. Zuzaně Hejnové se podařilo opět zvítězit v závodě DL. V trojskoku nastoupila Lucie Májková.

Největší radost nám přinesla hned první disciplína hlavního programu, kterou již tradičně obstaral závod na 400 metrů překážek, tentokrát žen. Zuzana Hejnová si totiž nejlépe rozvrhla síly a v deštivém počasí získala své druhé vítězství na Diamantovém lize v letošní sezóně. I přes nepřízeň počasí zaběhla svůj druhý nejlepší letošní čas 53.99, nechala za sebou smolařku z americké kvalifikace Molinovou (54.24) i její reprezentační kolegyni Tateovou (54.36) a nasbírala již deset diamantových bodů, čímž se dotáhla na dva body na v Londýně absentující Spencerovou. "Jsem moc ráda za vítězství. Musela jsem tělo přemlouvat, aby se začalo hýbat. V tomhle počasí to nebyla sranda, takže jsem spokojená. Věřím v lepší časy, ale dnes k tomu nebyly podmínky," zhodnotila svůj závod svěřenkyně Dalibora Kupky.

Druhou českou zástupkyní byla Lucie Májková v soutěži trojskokanek, pro kterou to byla premiéra na nejprestižnějším atletickém podniku. V závodě obsadila sedmé místo skokem dlouhým 13.27. Vyhrála Rypakovová, která posledním pokusem dolétla na 14.33 a dostala se před Jamajčanku Williamsovou (14.15). Jeden bod za třetí příčku vybojovala Dana Velďáková ze Slovenska.

Jedním z největších taháků dnešního večera byl dlouho očekávaný návrat Usaina Bolta, který se po více než měsíční pauze vrátil na závodní dráhu. V Londýně se představil na nejkratším sprintu. Již v rozběhu naznačil, že se s ním musí pro MS v Pekingu počítat. Cílem proběhl v čase 9.87, navíc v protivětrů -1.2m/s. O necelou hodinu a půl později zopakoval stejný výkon i ve finále a zvítězil. S jamajskou hvězdou držel zdatně krok Američan Rodgers, který se již podeváté v letošní sezóně dostal pod 10 vteřin. Tentokrát si připsal 9.90. Na pomyslnou bednu se vešel i další zástupce jamajské sprinterské školy Bailey Cole, který si vylepšil osobní rekord na 9.92.

Na stovce překážek opět ukázaly svou letošní nadvládu rychlé Američanky. Tentorkát byla nejúspěšnější Stowersová, která vyhrála v rekordu mítinku 12.47. Druhé místo pro sebe utrhla Harper-Nelsonová (12.64) o pouhou setinku před Rollinsovou (12.65).

Stodesítku ovládl někdejší mistr světa Richardson za 13.19. V těsném finiši pokořil Lagarda (13.22) a Ashe (13.26). Vítěz minulého závodu a držitel nejlepšího letošního světového času Kubánec Ortega zaváhal na čtvrté překážce a doběhl do cíle na pátem místě (13.32).

Sprint na 200 metrů neměl jednoznačného favorita a tomu odpovídal i průběh celého závodu. Velice vyrovnaný souboj pro sebe získal domácí Hughes, který si vylepšil osobní rekord na 20.05 a znovu porazil ve vzájemném souboji Jihoafričana Jobodwanu (20.20), jenž byl třetí. Mezi tyto dva borce s vklínil ještě Američan Dukes (20.14).

Díky svému nejrychlejšímu běhu sezóny (50.24) se mohla radovat z vítězství v závodě čtvrtkařek Američanka Hastingsová, která získala cenný skalp své krajanky McCororyové (50.67). Pro jeden diamantový bod si doběhla Jamajčanka McPhersonová (50.91).

Přestože běh na 3000 metrů nebyl diamantový, byl pro domácí fanoušky nejočekávanější disciplínou, protože se v něm představil domácí hrdina Mo Farah. Ten své příznivce opět nezklamal a s přehledem zvítězil v nejrychlejším čase sezóny 7:34.66. S více než dvouvteřinovým odstupem si za ním doběhl pro osobní rekord Maročan El Goumri (7:36.71). Třetí byl Keňan Kipsang (7:37.05). Další radost domácímu publiku přinesla vítězka závodu na 1500 metrů Britka Weichtmanová, která využila neúčasti nejlepších mílařek a doběhla do cíle na první pozici v čase 4:06.09. Zdatně jí šlapalo na paty duo Američanek Grunevaldová (4:06.35) a Mackeyová (4:06.54).

Favorit soutěže výškařů Katařan Barshim opět ukázal, že není v úplně ideálním rozpoložení. Musel se spokojit "pouze" se třetím místem za výkon 228. Sektoru tentokrát vládli Italové. Vítězem se stal Fassinoti, který zvládl jako jediný 231 cm a následně se pokoušel o vylepšení italského rekordu na 235, zatím neúspěšně. Hned za ním skončil jeho reprezentační kolega a držitel současného národního maxima Tamberi, který skočil stejně jako Barshim 228, ale měl lepší zápis.

Překvapivého vítěze měl závod diskařů. S mokrým kruhem si nejlépe poradil Belgičan Milanov, který zaskočil všechny favority a hodem dlouhým 65.14 získal plný počet bodů. Druhé místo obsadil Polák Urbanek (64.47) a třetí byl Australan Harradine (63.98).

V předprogramu se představily také štafety na 4x100 metrů žen. Vyhrála sestava USA v rekordu mítinku 42.32 před Nizozemkami (42.69) a Britkami (42.80).