Hejnová zaběhla v Paříži národní rekord

sobota 6. července 2013
Zuzana Hejnová suverénním způsobem prodloužila svoji letošní neporazitelnost na trati 400 m př. a potvrdila své jasné vedení v čele hodnocení Diamanatové ligy. Navíc výkonem 53.23 o šest setin posunula vlastní národní rekord, který zaběhla před dvěma lety právě na Stade de France v Paříži. O další český úspěch se druhým místem postaral tyčkař Jan Kudlička.

V závodě začala Zuzana Hejnová velice svižně, už od dvoustovky byla v čele a svůj náskok jen navyšovala. V závěru to byl jen její souboj s časem, jenž nakonec skončil přepisem národních tabulek. "Mám velkou radost. Doufala jsem sice, že konečně stlačím čas pod 53 vteřin, ale i za nový osobní a národní rekord jsem moc ráda," vzkázala z Francie svěřenkyně Dalibora Kupky.  "Tento týden jsem dost trénovala, takže byla znát únava. Je dobře, že i v takovém stavu umím běžet rychle. Věřím, že hranice 53 vteřin brzy padne," dodala Hejnová, která dnešním vítězstvím navýšila své skóre v rámci Diamantové ligy už na 16 bodů a je velkou favoritkou celkového vítězství.  Druhá je s odstupem obřích 12 bodů Britka Shakes-Draytonová, která totéž místo obsadila i v dnešním závodě, když na Zuzanu ztratila 73 setin.  Třetí za Američankou Molinovou byla další z českých závodnic Denisa Rosolová, jež si vylepšila své letošní maximum na 54.38, což je druhý nejlepší výkon v její nedlouhé čtvrtkařsko-překážkářské kariéře.

Obdobný úspěch si připsal i Pavel Maslák na trati 400 m, když doběhl  ve svém nejlepším letošním čase 45,13 na pátém místě."Jsem spokojený, jde to stále dolu. Chtěl jsem být ještě o jedno místo výše, ale potvrdil jsem post evropské jedničky," prohlásil s tím,  že přepálil prvních 200 - 250 m a nedokázal tak udržet třetí příčku, na níž vbíhal do cílové rovinky. "Ale formu připravujeme až na MS, takže všechno je jak má být. Teď si odskočím zaběhnout dvoustovku na ME do 22 let," dodal svěřenec Dalibora Kupky. Prvenství v závodě vybojoval Granaďan James, který i díky souboji s Američanem Merrittem jako první v sezoně pokořil hranici 44 vteřin. Svůj vlastní výkon roku srazil na 43.96. Merrit na něj ztratil 13 setin.

První body do hodocení Diamantové ligy si zapsal Jan Kudlička, díky úspěchu na 570 cm obsadil druhou pozici. Svěřenec Boleslava Patery posléze jako již tolikrát předtím útočil na český rekord, výška 582 cm mu však znovu odolala. "Dnes jsem se cítil skvěle a i průběh závodu tomu nasvědčoval. Byl však těžký kvůli nevyzpytatelnému větru a tudíž volbě tyče. Druhé místo je skvělé, ale opět chyběl kousek k 582 cm. Určitě na tu výšku mám a věřím, že ji před Moskvou ještě překonám," řekl Kudlička. Jeho jediným přemožitelem byl domácí fenomén Lavillenie, který se zdárně přenesl přes 592 cm.

Hvězdný Jamajčan Bolt si vzal zpět nejlepší letošní výkon na 200 m, když časem 19.73 (+0.2) o setinu předčil počin svého rivala Gaye z americké kvalifikace. Nejvyrovnanějším soupeřem v přímém souboji mu byl Jamajčan Weir, který za trojnásobným světovým rekordmanem zaostal o 19 setin. Třetí byl ve svém letošním maximu 20.07 domácí Lemaitre.

Stýpl mužů nabídl divákům letos premiérový čas pod osm minut. Zaběhl ho Keňan Kemboi, jenž tuto hranici překonal o 97 setin. Velice natěsno se s ním až do závěrečného vodního příkopu držel domácí Mekhissi-Bennabad, jehož úsilí bylo odměněno novým evropským rekordem 8:00:09.

Další výkon roku viděli diváci na pětce žen, kde ho časem 14:23.68 dosáhla Etiopanka Tirunesh Dibabaová. Za ní se k osobáku 14:25.84 vyvezla její krajanka Ayanaová.

Na půlce udržela letošní diamantovou suverenitu Burunďanka Nyonsabaová, v cíli byla po výkonu 1:57.26 o 38 setin před Maročankou Akkaouiovou. Pod 1:58 běžela ještě Američanka Montaňová. O prvenství na stovce se pobily Jamajčanka Fraser-Pryceová s Nigerijkou Okagbareovou, byly z toho kvalitní časy pro obě, které dělila jediná setina. Ta nakonec hovořila ve prospěch prvně jmenované, jíž kamera změřila 10.92. Na překážkách se na vítěznou vlnu vrátil světový rekordman Aries Merritt, Američan byl v cíli za 13.09. Tři setiny za ním si pro svůj osobní rekord doběhl domácí Martinot-Lagarde, jenž to také náležitě oslavil. Naopak málo důvodů k radosti měl bývalý světový rekordman Robles, který se po nadějném úvodu propadl až na poslední příčku.  Výsledný čas tohoto Kubánce, který kvůli neshodám s národní federací závodil za monacký klub, byl 13.40.