přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. července 2011, 21:33

Hejnová vyhrála závod Diamantové ligy v novém českém rekordu, zářili také Bába a Špotáková

V Paříži se zaskvěly české hvězdy. Hejnová, Špotáková i Bába si vylepšili letošní maxima a rozšířili svá konta v bodování prestižního seriálu.

Fantazie! Spanilá jízda Zuzany Hejnové sezonou nekončí.  Ve francouzské metropoli vybojovala druhé prvenství v závodu Diamantové ligy za sebou, přičemž předčila ještě kvalitnější konkurenci než prve v Oslo. Navíc vylepšila vlastní národní maximum na 400 m př. o téměř šest desetin a výkonem 53.29 vede světové tabulky. Od čtyřiadvacetileté svěřenkyně Martiny Blažkové to je již druhá korekce českého rekordu během krátké doby,  v součtu s výkonem na ME družstev ve Stockholmu jej za tři týdny zkvalitnila o bezmála vteřinu!

Dnes se sice nepotkala s dosavadní vládkyní tabulek Američankou Lashindou Demusovou, na dálku však její výkon z Eugene předčila o dvě setiny.  Na dráze jí pak byla největší soupeřkou Jamajčanka Kaliese Spencerová, která doběhla na druhém místě se ztrátou 16 setin. Obě mají shodně osm bodů v hodnocení Diamantové ligy a vévodí průběžnému pořadí své disciplíny.

Další prvenství, byť dělené s Rusem Alexejem Dmitrikem, přidal výškař Jaroslav Bába. Oba skočili 232 cm, o dva centimetry výše už úspěšní nebyli, a protože měli vyrovnaný zápis, mělo následovat rozeskakování. To však rozhodčí nakonec zrušili a přiznali oběma první místo. Pro Bábu je každopádně dnešní výkon jeho letošním maximem.
 
Výtečně se vedlo i oštěpařce Barboře Špotákové, která si v závodě posunula letošní maximum na 67.57 a nestačila jen na úvodní pokus Němky Christiny Obergföllové, která jako první letos překonala 68metrovou hranici (68.01). "S výkonem jsem spokojená, protože podmínky nebyly zdaleka ideální. Cítím, že to jde kupředu správnou cestou, ale musím být ještě trpělivá. Věřím, že vítězství zase přijde,“ prohlásila Špotáková, aktuálně třetí žena pořadí Diamantové ligy za Obergföllovou a Ruskou Marií Abakumovovou. Ta dnes po výkonu 65.12 obsadila třetí příčku.

Vedle  400 m př. a oštěpu byly dnes k vidění další dva výkony roku. V trojskoku dolétla Kubánka Yargelis Savignová do vzdálenostui 14.99 a o centimetr vystřídala v čele tabulek Olgu Saladuhaovou, která dnes byla druhá (14.81). Na pětce se připomněla Etiopanka Meseret Defarová výkonem 14:29.52. Bitva hvězdných překážkářů Dayrona Roblese a Davida Olivera vyzněla o tisíciny pro prvně jmenovaného, když oba mají ve výsledcích čas 13.09. A superstar jménem Usain Bolt přidal další vítězství v čase, který není na jeho poměry oslnivý - dvoustovku, která byla dlouho odkládaná kvůli problémům s časomírou, zvládl za 20.03 (-0.6). Domácí fanoušky potěšil druhým místem za 20.21 Christophe Lemaitre.

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout