přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. července 2009, 21:15

Hejnová v národním rekordu druhá, porazila olympijskou vítězku

Překážkářka Zuzana Hejnová vylepšila na mítinku v Lausanne vlastní český rekord na 54.94. Oštěpařka Špotáková skončila rovněž druhá, výškař Bába svou soutěž vyhrál.

Z českého pohledu byla nejsledovanější postavou na lausannské Super Grand Prix pochopitelně Barbora Špotáková. Tentokrát však zůstala ve stínu Zuzany Hejnové, neboť ta se zaskvěla národním maximem 54.94, čímž vylepšila vlastní nejlepší čas o 2 setiny. „Na to, že jsem běžela v první dráze, ve které se mě i obecně běhá blbě, jsem nastydlá a bylo asi patnáct stupňů a mrholilo, tak si myslím, že jsem formu, kterou mám, prodala dobře. Myslím si, že bych se mohla v dalších závodech ještě zlepšit,“ věřila po závodě Hejnová.
Dnes ji předčila jen Američanka Tiffany Ross-Williamsová, o 21 setin, naopak na štítě staronové české rekordmanky zůstala o tři desetiny olympijská šampionka Melaine Walkerová z Jamajky, v cíli čtvrtá až za Polkou Jesienovou (55.01). „Porazit olympijskou vítězku „nakřáplá“ je super, říkala jsem si, že bych je mohla překvapit. Nikdo vlastně nic moc nezaběhl, takže jsem ráda, že se to povedlo mně. Zatím nečekám žádné velké pozvánky,“ mírnila nadšení z výkonu svěřenkyně Martiny Blažkové, „teď pojedu od úterý trénovat do Nymburka a pak mě čeká závod v Monaku, na který se moc těším. Bude to poslední před mistrovstvím světa, pak znovu přitrénujeme v Nymburce před „světem“,“ poodhalila další plány. „Rýma je asi nejhorší nemoc, docela si tu notujeme s Bárou (Špotákovou) na pokoji,“ uzavřela s úsměvem nyní osmá žena světových tabulek.

Právě oštěpařka Barbora Špotáková se dnes musela při výkonu 64.38 sklonit o 99 cm před Němkou Steffi Neriusovou. Přesto z toho světová rekordmanka nesmutnila. „S výkonem jsem maximálně spokojená. Po dovolené mi chyběl patřičný tonus a zároveň ještě doznívá rýma a kašel, takže jsem ani lepší výsledek nečekala. Jsem navíc ráda, že jsem hodila i o trochu lépe než vloni v Aténách také po dovolené,“ uvedla svěřenkyně Rudolfa Černého po závodě. „Steffi (Neriusové) dnešní vítězství přeji, má tento stadion ráda a loučila se s diváky pěkným výkonem, měla velké ovace," dodala na adresu své dnešní přemožitelky, pro niž je letošní sezona poslední. Na druhou stranu Špotákovou může těšit navýšení svého skóre z duelů s mladší z Němek Christinou Obergföllovou, která dnes předvedla 62.31. Za šedesátku se dostaly také Rumunka Stoianová (60.62) a Australanka Mickleová (60.27).

Výškař Jaroslav Bába si s danými náročnými podmínkami poradil nejlépe, když jako jediný dokázal zdolat 226 cm. Za ním se podle čistoty zápisu na 223 srovnala trojice Ital Talotti, Rus Uchov a Švéd Thörnblad.

Počasí tolik nevadilo sprinterům, bývalý světový rekordman Asafa Powell zvládl stovku za 10.07 v protivětru 1.8 m/s. Skvělých 200 m - 19.59 - zaběhl ten současný rekordman na obou tratích Usain Bolt. Mezi ženami se radovaly rovněž jamajské sprinterky, Shelly-Ann Fraserová (11.03) a Kerron Stewartová (22.73). To středotraťařské časy už tak zázračné nebyly, na půlce zvítězili Súdánec Ismail (1:44.80) a Ruska Zbrožeková (2:01.24), v obou případach skončili až pátí mistři světa Kirwa Yego a Jepkosgeiová.  Jen ženskou patnáctistovku ovládla Etipoanka Burkaová za vynikajících 4:00.67, mezi muži se prosadil nepříliš známý Alžířan Zerguelaine (3:37.15). Na trojce porazil čtveřici Keňanů etiopský Deresse Mekonen (7:37.62).

Vynikající úroveň měla ženská stovka s překážkami, kde se čtveřice dokázala dostat pod 12.70. Australanka Sally McLellanová zaběhla 12.60. Jamajčanka  Foster-Hyltonová a Kanaďanka Lopes-Schliepová se shodly na čase 12.64 a pro prvně jmenovanou rozhodly tisíciny. Čtvrtou do party byla jamajská Ennis-Londonová (12.68). Mezi muži se prosadil Dayron Robles, Kubánec se nepřiblížil času z Ostravy, když mu změřili 13.18, o tři setiny zpět skončil americký cestovatel po mnoha evropských mítincích Dexter Faulk. Stabilní formu potvrdil jamajský čtvrtkař překážkář Isa Phillips časem 48.18.

V tyči se prosadil olympijský vítěz Steve Hooker, který jako jediný překonal 575 cm. Francouzi Lavillenie a Dossévi se takto za Australanem seřadili podle pokusů, oba zdolali 570. Na 8 metrů a dále se dostali tři dálkaři, ovšem i vítězný jihoafrický Mokoena jen o 5 cm. Další dva letci z Madridu Američan Phillips a Australan se za ním srovnali s 803 a 800. Z kategorie jednoznačných je výhra Kubánky Yargelis Savigneové, která se na 9 cm přiblížila 15 metrům.

Kompletní výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout