přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. září 2017, 22:20

Hejnová v Bruselu druhá, Hrubá třetí

Čtvrtkařka překážkářka Hejnová zůstala ve svém výkonu roku těsně od diamantového trofeje, výškařka Hrubá byla při finále prestižního seriálu třetí. Chladné bruselské počasí příliš nepřálo technikám ani krátkým sprintům, na čtvrtce žen však padl výkon roku a kvalitní časy byly k vidění v bězích. Každopádně ale Van Dammeho Memoriál přinesl řadu napínavých duelů a soubojů.

Jako lvice se bila o prvenství v Diamantové lize Zuzana Hejnová na čtvrtce překážek (na foto z minulého čtvrtka v Curychu). V sedmé dráze měla „pod sebou“ největší soupeřku Dalilah Muhammadovou. Američanka rozběhla závod rychleji, ale v druhé zatáčce svěřenkyně Dany Jandové, jak je jejím zvykem, zatáhla a náskok se nezvětšoval. Za poslední překážkou pak Zuzana zaútočila, ale ani mohutný finiš na vítězství nestačil. Muhammadová triumfovala za 53.89, Hejnová si na druhém místě zlepšila „letošňák“ na 53.93. „Musím být spokojená, sezóna byla hodně těžká. Čas pod 54 sekund se počítá. Jsem zklamaná, že jsem nevyhrála finále, ale věřím, že si to vynahradím příští rok a budu o to silnější,“ vzkázala z Bruselu. Zbylé soupeřky obě nejlepší nechaly daleko za sebou, třetí pozici brala další Američanka Spencerová (54.92).

Druhá česká zástupkyně v pátečním bruselském večeru Michaela Hrubá si ve výškařském sektoru poradila se 180, 184 i 188 napoprvé, a i když pak svěřenkyně Michala Pogányho třikrát nezvládla 191, právě díky čistému zápisu dosáhla na vynikající třetí místo, křížky totiž odsoudily domácí Thiamovou na čtvrté a Polku Ličwinkovou až na páté místo (obě rovněž nejlépe 188). "Pocity skvělé!" radovala se Michaela. "Splnili jsme s trenerém, co jsme řekli před závodem. Vybojovali jsme super umístnění a výkon vzhledem k počasí je v rámci možností. Jsme rádi, že jsme takhle ukončili sezónu na mezinárodním poli," pochvalovala si Hrubá. Druhá skončila Ukrajinka Levčenková, která zvládla 194, neporažena zůstala i dnes Ruska Maria Lasickeneová, která zdolala ještě o 8 cm více – 202 – a zastavilo ji až 208.

Doplňme, že včera se v centru Bruselu bil koulař Tomáš Staněk.

Krásný a kvalitní duel nabídly nejlepší dvě čtvrtkařky. Do cílové rovinky vbíhala jako první Salwa Eid Naserová, závěr však patřil Shaunae Miller-Uibové. Bahamská sprinterka tak po dvoustovce z Curychu získala v Bruselu druhou diamantovou trofej. Navíc přidala i výkon roku, jenž posunula na hodnotu 49.46. Poraženou Naserovou mohl těšit znovu vylepšený bahrajnský rekord – už na 49.88.

Drama a vysoká výkonnost nejlepší dvojice dobře charakterizují i ženskou patnáctistovku. V souboji rameno na rameno nakonec za pomyslný delší konec provazu tahala Faith Kipyegonová, mistryně světa z Keni si při vítězství vylepšila letošní čas na 3:57.04. Nizozemská reprezentantka Sifan Hassanová se musela sklonit o 18 setin (3:57.22), jen těsně nepokořila 4 minuty další Keňanka Winny Chebetová (4:00.18). Další čtyři mílařky se ještě dostaly pod 4:01, Švédka Bahtaová (pátá) si vylepšila osobák na 4:00.49. 

Na pětce neponechala nic náhodě velká favoritka Helen Obiriová, Keňanka diktovala po odstoupení vodiček tempo a bez větších potíží si doběhla pro triumf ve výborném čase 14:25.88. Jediná soupeřka, která ji trochu potrápila, krajanka Kipkiruiová se také dostala pod metu 14 a půl minuty (osobní rekord 14:27.55), třetí příčku už s větším odstupem vybojovala Etiopanka Teferiová (14:32.03).

Až do posledních metrů byl dramatický stýpl. Nakonec v závěru vydřel triumf mistr světa Conseslus Kipruto v čase 8:04.73, stejně jako v Londýně mu podlehl Soufiane El Bakkali – tentokrát o pouhou desetinu, těšit jej však mohlo, že vylepšil marocký rekord už na 8:04.83. Třetí místo vybojoval i přes pád na posledním příkopu Američan Jager (8:11.71).

Dominanci v tyčkařském sektoru potvrdila Řekyně Katerina Stefanidiová, která se přenesla přes 485 cm. Pro soupeřky zůstalo maximem 475. Zatímco pro druhou Američanku Morrisovou je takový výkon spíš zklamáním, Kanaďanka Newmanová měla velkou radost, vyrovnala tím vlastní národní rekord.

Na 110 m překážek, při nichž chyběl mistr světa McLeod, měl nejlepší úvod Američan Merritt, ale postupně se před něj dostal někde v polovině trati pozdější vítěz Rus Sergej Šubenkov a v závěru také Ortega ze Španělska. V cíli mezi nimi zůstaly třísetinové odstupy, Šubenkov sprintoval za 13.14, Ortega 13.17, Merritt 13.20.

Z Londýna odjela bez medaile, z Bruselu si poveze diamantovou trofej. Jamajčanka Elaine Thompsonová zvítězila na stovce v čase 10.92, když za sebou o jedinou setinu udržela sprinterku Pobřeží Slonoviny Ta Louovou (10.93).

Na půlce se nedařilo Keňanům, přesto měla afrického vítěze. Diamantovou náplast na světový nezdar si dal Nijel Amos, jenž dva okruhy ovládl v čase 1:44.53. Za druhým místem směřoval Polák Kszczot, dokonce si hlídal pozici pohledem přes levé rameno, zapomněl ale na pravé, odkud jej přefrčel krajan Lewandowski. Oba si nicméně vylepšili letošňáky, na 1:44.77, resp. 1:44.84.

Na dvoustovce svedla nejlepší trojice nesmírně vyrovnaný souboj a v cíli je dělily pouhé dvě setiny. Až třetí skončil mistr světa Ramil Gulijev ačkoli si vylepšil letošňák na 20.02. Před něj se dostalo duo Američanů, Ameer Webb (20.01) a nejvíce překvapivý byl vítěz, loňský junior Noah Lylels – za rovných 20 vteřin.

Suverénka diskařského sektoru Sandra Perkovičová sice letos poznala porážku, ale nejdůležitější dva finálové závody roku zvládla, v Bruselu si Chorvatka zajistila diamantový triumf výkonem dvěma hody za 68 metrů, ten delší se dostal na 68.82. Podobně jako na MS byla nejlepší soupeřkou Australanka Stevensová, ale tentokrát zaostala téměř o 3 metry (65.85).

Také mezi muži-diskaři se prosadil mistr světa, Litevci Andriusi Gudžiusovi by stačily k prvenství tři hody, ten nejdelší letěl na 68.16 m. Druhý byl Jamajčan Dacres s 66.31, třetí pozici vybojoval Polák Malachowski (65.73) před domácím adeptem Milanovem (64.76).

Dálkařky se v Bruselu nepřiblížily výkonům začínajícím sedmičkou, o to vyrovnanější však byla jejich bitva o prvenství, vždyť nejlepší pětice se vešla do jediného decimetru. Zklamání z Londýna si trochu vynahradila vítězstvím na tomto poli Srbka Ivana Španovičová, stačilo jí 670 cm, druhá byla Britka Ugenová (665), až pátá pak mistryně světa Reeseová (661).

Podobné drama se odehrálo v trojskoku, snad jen s tím rozdílem, že vážní adepti na vítězství byli jen tři. A triumfoval mistr světa Christian Taylor, jenž dolétl nejdál – na 17.49. Další Američan Claye zůstal o 14 cm zpět (17.35), třetí byl těsně za ním Kubánec Pichardo (17.32).

Na čtvrtce se nebojovalo o diamanty, ale je to disciplína, v níž září bratři Borléeovi. Ač byli všichni na startu a konkurence nebyla úplně hvězdná, nevešel se ani jeden na bednu. Triumfoval pak jediný Neevropan, Dominikánec Santos (45.67). Vloženou stovku ovládl Jamajčan Blake, ani on se však v bruselském chladu nedostal pod 10 vteřin (10,02). I patnáctistovka se běžela „nediamantová“ a měla ve svém poli mistra světa Manangoie, který také zvítězil (3:38.97).

Výsledky

Michal Procházka, foto: Jean-Pierre Durand

Vytisknout