Hejnová Sportovkyní roku, Veselý druhý!

středa 18. prosince 2013
Atleti vládnou tuzemskému sportu. Vítězkou 55. ročníku odborné ankety pořádané Klubem sportovních novinářů se stala překážkářka Zuzana Hejnová před dalším mistrem světa a vítězem Diamantové ligy, oštěpařem Vítězslavem Veselým.

Po titulech Evropské a tuzemské Atletky roku, finálovém umístění v hlasování o Atletce světa podle IAAF a triumfu v Armádním sportovci ČR se paleta ocenění Zuzany Hejnové za báječnou sezonu 2013 rozšířila o další prestižní vavřín. V pražském Top hotelu byla svěřenkyně Dalibora Kupky korunována Sportovkyní roku. Stalo se tak díky názoru celkem 208 žurnalistů, kteří se do hlasování zapojili. “Toto je pro mě nejhezčí dárek, co jsem si mohla přát,“ prohlásila letos neporažená atletka, která zítra (čtvrtek 19.12.) slaví své 27. narozeniny. Její vládu nad večerem i celým sportovním rokem v ČR stvrdilo i divácké hlasování prostřednictvím Deníku Sport a internetových stránek isport.cz.

Hejnová svým triumfem navázala na loňské prvenství oštěpařky Barbory Špotákové, která víceméně celou letošní sezonu vynechala kvůli mateřství. Její disciplína však mezi oceněnými nechyběla díky Vítězslavu Veselému, který v anketě obsadil druhou příčku a stejně jako Hejnová tak symbolicky porazil ostatní tuzemské sportovní hvězdy.

Tím však atletická stopa slavnostním večerem zdaleka nekončila. V kategorii junior roku obsadila třetí příčku Anežka Drahotová, když ji podle mínění hlasujících předčily jen dvě snowboardistky – Eva Samková a vítězná Ester Ledecká. A mezi legendy byla přizvána Jarmila Kratochvílová, která letos mohla oslavit 30. výročí svého světového rekordu v běhu na 800 m. „Už jsem se s tím rekordem naučila žít a je to vcelku příjemné, už je ale asi na čase, aby si ho převzal někdo jiný. Myslím, že už někde trénuje závodnice, která se o něj v dohledné době pokusí,“ prohlásila při slavnostní inauguraci, při které jí průvodkyní byla další atletická legenda – Dana Zátopková. „Světový rekord sportovce potěší, ale ještě víc to, pokud mu lidé přejí úspěch,“ nechala se slyšet legendární oštěpařka.

ZAJÍMAVOSTI

Z celkových 208 hlasujících novinářů zařadilo na první místo Zuzanu Hejnovou 155. Tomáš Berdych obdržel 14 prvních míst, Roman Kreuziger 11. Pouze dva hlasující zařadili vítězku ankety na poslední desáté místo.

Jeden bod za dvacet tisíc! Páté místo získala s náskokem jediného bodu biatlonistka Gabriela Soukalová před cyklistou Romanem Kreuzigerem. Přepočteno na finanční odměny ten bod přišel na dvacet tisíc korun. Páté místo je honorováno odměnou 120 000 korun, za šesté je rovných sto tisíc.

Zuzana Hejnová získala nejvíce bodů i v úvodním kole hlasování, v němž se volilo z neomezeného okruhu českých sportovců. V této volbě byl druhý veslař Ondřej Synek, ale ve druhém kole jej předstihli Vítězslav Veselý s Tomášem Berdychem. Soukalová si mezi hlasovacími koly polepšila ze sedmého místa na páté, Jágr z desátého na osmé.

Adam Pražák, foto: J. Kucharčík