přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. července 2009, 21:52

Hejnová přepisovala české tabulky, Špotáková vítězně

V Monaku proběhl mítink Herculis, jenž je součástí Super GP. Menší, ale významnou českou stopu zanechaly čtvrtkařka překážkářka Zuzana Hejnová a oštěpařka Barbora Špotáková.

V úžasném tempu se rozjely běžecké disciplíny na mítinku v monackém knížectví. Zuzana Hejnová byla u toho a vytěžila z toho na sedmém místě přes první dráhu další vylepšení vlastního českého rekordu na 400 m překážek. Tentokrát jej posunula o čtyři setiny na 54.90. "Jsem moc ráda, že jsem mohla v Monaku běžet, startovní listina byla plná velkých jmen. Měla jsem před sebou v dráze Polku Jesienovou, což je zkušená závodnice, tak jsem věřila, že mě vytáhne k dobrému výkonu. Bohužel dneska byla špatná, tak jsem aspoň ráda, že jsem ji porazila jako jedinou další Evropanku," uvedla po závodě svěřenkyně Martiny Blažkové, která znovu obdržela nepříliš příznivou vnitřní dráhu.

"Už dneska asi bylo na lepší čas, ale z první dráhy to jde těžko. Doufám, že v Berlíně nějakou lepší dostanu. A hlavně že si odpočinu, protože teď mám za sebou dva týdny tvrdého tréninku v Nymburce a dneska jsem byla tak utahaná, že jsem si myslela, že z toho snad ani nic nezaběhnu," divila se Hejnová. Na rozdíl od předešlého národního maxima v Lausanne však dnešní výkon nestačil na skvělé umístění, protože se běželo velice rychle.

Především vítězná Lashinda Demusová, jejíchž 52.63 je nejrychlejší čas od světové rekordu Pečonkinové před šesti lety. Celkově se Američanka zařadila na čtvrté místo historie (co do počtu atletek i časů). "Dobře se na to kouká. Vím,  že je to tři desetiny od světového rekordu a že za takový čas loni brala Jamajčanka na olympiádě zlato," ocenila česká rekrodmanka. Ale právě olympijská šampionka Melaine Walkerová zůstala o parník zpět, přesto se čas její, i Trinidaďanky Lucasové 54.20, resp. 54.21, zařadí vysoko v letošních statistických listinách. "Teď mě čeká ještě pět dní v Nymburce a poté už budu ladit před mistrovstvím světa," uzavřela Hejnová.

A neméně skvěle běželi "čtvrtku s ploty" i muži. Docela dlouho se letos čekalo na čas pod 48 vteřin, to už ale po dnešku neplatí a povedlo se to hned dvěma borcům. Jihoafričan LJ van Zyl vytřel svým závěrem všem zrak a v osobním rekordu 47.94 se protáhl k výhře, Američanu Bershawnu Jacksonovi nestačilo ani zlepšení jeho vlastního výkonu roku o 5 setin na 47.98. Další čtyři borci se dostali pod 49 vteřin, veterán Danny McFarlene se v 37 letech významně přiblížil časem 48.13 ke svému osobnímu maximu (48 rovných), portorický rekord rovněž o 13 setin na 48.29 posunul Javier Culson.

Bezpečně vládla oštěpu Barbora Špotáková. Výkon 65.37 je její až sedmý nejdelší v letošní sezoně, na druhou stranu lepší než před týdnem v Réthimnu. A také předčila svěřenkyně Rudolfa Černého svou přemožitelku z Lausanne Steffi Neriusovou, která tehdy předvedla totožný výkon jako dnes Špotáková. Němka dnes hodila 62.33, za 60 metrů se dostala i její krajanka Molitorová.

"Před Monakem jsem byla na soustředění, kde jsem byla bez svého trenéra (byl na MEJ) a hodně jsem trénovala. Vždycky, když trénuju bez trenéra, tak to s tréninkem nějak přeženu, jsem proto ještě pořád dost unavená. Ještě včera mě právě proto i dost bolely achilovky, ale dneska už to bylo lepší," popsala po závodě Špotáková. "Na stadionu byly ze začátku naprosto ideální podmínky, ale celkem dlouho jsme se rozcvičovaly. V průběhu soutěže ale začal foukat dost velký protivítr. Škoda, že jsem úplně netrefila první pokus, i když i tak letěl přes 60 metrů, kdyby ten se mi povedl, tak to mohlo být asi opravdu daleko," litovala světová rekordmanka. "S výkonem a vítězstvím jsem spokojená, závod jsem šla z plného tréninku a měla jsem z jednotlivých hodů dobrý pocit. Do Berlína si ještě odpočinu a vyladím formu. Jsem ráda, že jsme tady dneska se Zuzkou (Hejnovou) zanechaly dobrý dojem," uzavřela Špotáková.

Vynikající úroveň měly obě půlky. Víkendové světové maximum Rusky Alminovové mělo jepičí život, i když Maggie Vesseyová jej překonala jen o 2 setiny. Zato si Američanka vylepšila svůj osobák o více jak 2 vteřiny na 1:57.84, dosud bylo jejím stropem nedávných 2:00.04. Tabulkami však zahýbaly i její poražené soupeřky, s výjimkou poslední v cíli jich totiž dalších osm pokořilo 2 minuty, Ruska Savinovová a Britka Meadowsová dokonce i 1:59.

Mezi muži se značka WL neposouvala, zato se poprvé v sezoně dostala čtveřice půlkařů pod 1:44. Po lehčím zranění se vrátil Abubaker Kaki a už zase vítězí. Ale lehké to Súdánec neměl, Rusa Borzakovského udržel za sebou v čase 1:43.50 jen o 8 setin. Osobáky si vytvořili třetí Symmonds (1:43.83) i čtvrtý Lewandowski (o setinu zpět).

Mezi top disciplíny patřila také ženská patnáctistovka, kde se Marjam Džamálová znovu dostala pod 4 minuty, tentokrát o 1.17 s, totéž, jen o 44 setin, se povedlo také druhé v pořadí Etiopance Gelete Burkaové. Početná skupina, celkem pěti mílařek si za nimi vytvořila osobní rekordy v rozmezí 4:00.95 až 4:04.29, zvlášť se v ní vyjímá britský talent Twellová (4:03.48).
K ještě větší zářivosti mužských 1500 metrů chybělo snad jen pokoření 3:30, ke kterému scházelo Mehdi Baalovi 96 setin. Za Francouzem se celá další čtveřice mílařů dostala pod 3:32, dohromady 10 závodníků pak pokořilo metu 3:34.

Vynikající úroveň měly obě trojky. Na té hladké Mosesi Ndiema Kipsirovi jen 95 setin přebývalo na 7:30, a letošní maximum leželo jen o necelé 2 vteřiny dál. Za Uganďanem skončila s odstupem jeden a půl až dvou vteřin dvojice Keňanů S. Kipruto a S. A. Mutahu. Ve stýplu byl světový výkon dál, přesto se dokázalo čelní duo dostat výrazně pod 8:10 a vítěz z Bahrajnu Tareq Mubarak Taher zaznamenal čas 8:07.24.

Na hranici světového maxima se běžely oboje krátké překážky. Sally McLellanová za tím Lolo Jonesové zaostala při 12.50 jen o 3 setiny, Australanka však Američanku porazila o 11 setin a mezi nimi figurovala ještě Kanaďanka Lopes-Schliepová (12.54). Dayronu Roblesovi chyběly k jeho ostravskému WL dokonce jen 2 setiny, když časomíra ukázala 13.06. Daleko za Kubáncem byl zbytek pole v čele Joelem Brownem z USA (13.34).

Důvod pro oslavný taneček měla po nějaké době Blanka Vlašićová. Chorvatka zdolala sice jako její hlavní rivalka Ariane Friedrichová 203, proti Němce však hovořil horší zápis. Stabilní formu na vysoko položených laťkách potvrdil tyčkař Renaud Lavillenie. Od ME družstev 6metrový Francouz tentokrát jako jediný překonal 588 cm, jen o 8 cm méně zdolala trojice skokanů, jež se seřadila v pořadí Američan Walker, další Francouz Mesnil, Ukrajinec Mazurik. V dálkařském sektoru se prosadili významnějšími skoky jen Kubánka Savigneová (trojskok 14.89) a Jihoafričan Mokoena (dálka 828). Do kategorie méně výrazné výkony lze zařadit vítězství Churandy Martiny na stovce za 10.07. Lépe v tomto porovnání vycházejí ženy, kde se Shelly-Ann Fraserová i Debbie Ferguson-McKenzieová dostaly pod 11 vteřin, Jamajčanka o 9, Bahamanka o 3 setiny. Rozporuplná je mužská čtvrtka LaShawna Merritta, 44.73 nepatří obecně mezi top časy, ale zatím letos běžel nejlépe Američan sám (44.50).

Výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout