Hejnová kralovala v Birminghamu

neděle 20. srpna 2017
Dva čeští atleti se představili na mítinku Diamantové ligy v britském Birminghamu. Zuzana Hejnová dokázala vyhrát běh na 400 metrů překážek. Tomáš Staněk skončil v soutěži koulařů na třetí příčce.

První českou atletkou, která zasáhla do programu, byla Zuzana Hejnová na čtvrtce překážek a svěřenkyně Dany Jandové si vedla na výbornou, když dokázala svůj běh opanovat ve svém sezónním maximu 54.18 a v těsném doběhu porazila Američanku Dalilah Muhammadovou (54.20). Hejnová tak naznačila, že před finálovým závodem Diamantové ligy, který ji čeká 1. záři v Bruselu je ve skvělé formě. "Mám velkou radost. Po mistrovství světa jsem byla především psychicky unavená. Věděla jsem, že formu mám. Věřím, že se teď dobře zkoncentruju na finále diamantovky v Bruselu," uvedla.  Třetí příčku brala Jamajčanka Janieve Russellová (54.67).

Druhým českým zástupcem byl koulař Tomáš Staněk. Jeho nejdelší pokus měřil 21.16, čímž obsadil třetí místo a zajistil si tak účast ve finále Diamantové ligy. I pro něj se jedná o závod v Bruselu. V Birminghamu mu byli přemožiteli vítězný Novozélanďan Tom Walsh, který poslal svou kouli na 21.83 a druhý Američan Ryan Crouser, jenž zaznamenal 21.55.

Roli letošní jasné výškařské jedničky potvrdil katarský světový šampion Mutaz Essa Barshim. Ten sice na hodnotě 231 centimetrů opravoval až napotřetí, ale následně zdolal ještě další dvě postupné výšky a výkonem 240 centimetrů vylepšil své vlastní letošní světové maximum. Zároveň posunul hodnotu historického maxima mítinku. Druhé místo obsadil Syřan Majed Aldin Ghazal za 231 centimetrů.

Velmi rychlé časy byly k vidění na trojce žen. Zde se mohla těšit nejen z prvenství, ale také z nového nizozemského národního rekordu 8:28.90 Sifan Hassanová, která tímto výkonem též vylepšila historické maximum mítinku. Národní rekord své země posunula i druhá Němka Konstanze Klosterhalfenová, když proběhla cílem za 8:29.89. Třetí byla v novém osobáku 8:30.11 Keňanka Margaret Kipkemboiová

Další dráhové loučení před domácím publikem absolvoval Mohamed Farah a tentokrát bylo vítězné, když opanoval závod na 3000 metrů v čase 7:38.64. Při absenci etiopských a keňských favoritů doběhl na druhé příčce Španěl Adel Mechaal (7:40.34). Třetí finišoval nepříliš známý mladičký Keňan Davis Kiplangat (7:40.63).

V dramatickém doběhu čtvrtky žen měla nejvíce sil mladá Bahrajnka Salwa Eid Naserová a brala prvenství v čase 50.59 a připsala si další cenný skalp zkušené Američanky Allyson Felixové (50.63). O tři setiny zpět finišovala další zástupkyně ze Spojených států Courtney Okolová (50.66).

Nejkratší sprint na 100 metrů žen se stal kořistí Jamajčanky Elaine Thompsonové, když prolétla rovinku za 10.93 a alespoň částečně si tak spravila chuť po nevydařeném světovém šampionátu, kde zůstala bez medaile. Druhá byla stříbrná medailistka z Londýna Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny (10.97). Třetí Jamajčanka Jura Levyová se již pod jedenáct vteřin nedostala (11.08).

Na dvoustovce mužů se radoval z dalšího prvenství překvapivý světový šampion na této trati Ramil Guliyev z Turecka, kterému časomíra ukázala 20.17. Druhý dosprintoval Američan Ameer Webb za 20.26 a třetí doběhl Kanaďan Aaron Brown (20.30).

V dálkařském sektoru byl nejlepší Američan Jarion Lawson, jenž dolétl na 819 centimetrů. Druhý byl bronzový medailista z nedávného světového šampionátu Jihoafričan Ruswahl Samaai za 803. Osmimetrovou hranici zdolal ještě třetí Američan Michael Hartfield (802).

Na vítězné vlně pokračuje řecká mistryně světa ve skoku o tyči Katerina Stefanídiová. Tentokrát jí v Birminghamu stačilo k triumfu překonat 475 centimetrů. Druhé místo obsadila domácí Britka Holly Bradshawová za 461. Stejnou hodnotu skočila i třetí Švédka Michaela Meijerová.

V trojskoku žen získala plný počet diamantových bodů Kolumbijka Caterine Ibargüenová, když doskákala na 14.51 a v samotném závěru se dostala před do té doby vedoucí Jamajčanku Kimberly Williamsovou (14.44). Třetí byla Olga Rypakovová z Kazachstánu (14.29). Naopak vůbec se nedařilo čerstvé mistryni světa Yulimar Rojasové z Venezuely, která nepřeskočila ani čtrnáct metrů (13.94) a skončila sedmá.

Další jednoznačný primát si vyházela v diskařském kruhu chorvatská suverénka této disciplíny Sandra Perkovičová. Její náčiní dolétlo do vzdálenosti 67.51. Na pomyslné stupně vítězů ji doprovodila dvojice Kubánek Denia Caballerová (65.24) a Yaimi Pérezová (65.11).

O vítězi stodesítky překážek setiny rozhodovaly pouhé dvě setiny. Ty hrály ve prospěch Američana Ariese Merritta, jenž bral plný počet diamantových bodů za čas 13.29 a těsně porazil Rusa závodícího pod neutrální vlajkou Sergeje Šubenkova (13.31). Třetí finišoval další překážkář ze Spojených států Devon Allen (13.40).

Na mužské osmistovce jasně kraloval Nijel Amos z Botswany, který se vyvezl za vodičem a až do cíle před sebe již nikoho nepustil. Jeho vítězný čas měl hodnotu 1:44.50. Následovala ho dvojice Poláků. Drtivý finiš vynesl druhé místo Adamu Kszcztovi (1:45.28) a třetí skončil Marcin Lewandowski (1:45.33).

Půlka žen tentokrát nebyla diamantovou disciplínou, přesto se běželo poměrně svižně. Hned dvěma závodnicím se podařilo stlačit své časy pod dvě minuty. Zvítězila Etiopanka Habitam Alemuová za 1:59.60 a o tři setiny pokořila tuto hranici Britka Lynsey Sharpová (1:59.97).

Běžkyním na 1500 metrů tentokrát v Birminghamu čtyřminutová hranice odolala. Nejblíže se k ní dostala vítězná Etiopanka Dawit Seyaumová, která vyhrála v čase 4:01.36. Následovaly ji druhá Keňanka Winny Chebetová (4:02.24) a Maročanka Rababe Arafiová (4:02.95).

Ani na mužské čtvrtce se nerozdávaly diamantové body. Trochu překvapivým vítězem se tak stal Brit Dwayne Cowan v novém osobním maximu 45.34 a nechal za sebou jak zkušeného Američana Vernona Norwooda (45.52), tak reprezentačního kolegu Rabaha Yousifa (45.58).

Sprint na 100 metrů mužů byl výhradně britskou záležitostí. Nechyběli ani dva borci z vítězné štafety, která před týdnem vybojovala zlato na světovém šampionátu. Zatímco Adam Gemili byl diskvalifikován pro předčasný start, jeho parťák Chijindu Ujah vyhrál za 10.08.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben