Hejnová je v nominaci na světového atleta roku

čtvrtek 5. listopadu 2015
Jen den po svém zvolení armádním sportovcem roku byla Zuzana Hejnová nominována do širšího okruhu kandidátů na světového atleta uplynulé sezóny 2015.

Naše mistryně světa z Pekingu byla nominována za překážkové disciplíny společně s ruským světovým šampionem na 110 metrů překážek Sergejem Šubenkovem. Hejnová se dokázala v letošním roce vrátit po nepříjemném zranění. Po vlažném začátku se postupně zlepšovala směrem k vrcholu sezóny. Postupně začala sbírat body v Diamantové lize a od závodu v Paříži začala v nejprestižnějším atletickém seriálu dominovat a ovládla i jeho celkové pořadí. Na mistrovství světa v Pekingu si pak počínala suverénně a doběhla si pro svůj druhý titul mistryně světa. Ve finálovém závodě navíc zaběhla i nejlepší světový čas sezóny 53.50.

Druhý nominovaný překážkář Sergej Šubenkov dokázal na MS v Pekingu porazit všechny americké, karibské a francouzské soupeře a vybojoval zlatou medaili. Navíc vylepšil svůj vlastní národní rekord na 12.98.

Kandidáti byli odhaleni i v jiných disciplínách. Za sprinty je to očekávaná dvojice Dafne Schippersová a Usain Bolt. Schippersová se stala evropskou halovou mistryní na ME v Praze. V létě dokázala vyhrát finále dvoustovky v Pekingu, a to v novém rekordu šampionátu 21.63. K tomu přidala ještě stříbro na stovce, kde vylepšila hodnotu nizozemského národního rekordu na 10.81. To jamajský blesk opět dokázal, že umí vyladit formu na ten správný čas. Z Pekingu si odvezl tři zlaté medaile, když dvakrát v přímém souboji porazil sprinterského suveréna posledních dvou let Justina Gatlina. Stovku vyhrál v čase 9.79, dvoustovku zvládnul vítězně za 19.55, což je nejrychlejší světový čas sezóny. Na závěr MS přidal ještě zlato ze štafety na 4 x 100 metrů.

Za střední a dlouhé tratě na dráze byli vybráni Genzebe Dibabaová a Mo Farah. Etiopská běžkyně nejdříve překonala světový rekord v hale na 5000 metrů, který má nyní hodnotu 14:18.86. Pod otevřeným nebem pak dokázala zaběhnout letitý světový rekord na patnáctistovce, když na mítinku DL v Monaku proběhla cílem v čase 3:50.07. Na světovém šampionátu pak získala zlato v závodě na 1500 metrů a bronz na pětce. To britský běžecký fenomén Mo Farah dokázal v Pekingu obhájit zlato v závodech na 5000 i 10000 metrů. Dařilo se mu i na silnici, když zaběhl nový evropský rekord v půlmaratonu 59:32. Patří mu také nejrychlejší světový čas letošního roku na trojce (7:34.66).

V silničních bězích padla volba na Mare Dibabaovou a Eliuda Kipchogeho. Dibabaová odstartovala svou sezónu vítězstvím v Xiamenu v čase 2:19:52, což byl až do berlínského maratonu nerychlejší čas roku. Na bostonském maratonu doběhla druhá a na MS v Pekingu se mohla radovat z titulu mistryně světa. Kipchoge dokázal vyhrát maratony v Londýně a Berlíně. Navíc jeho berlínský čas 2:04:00 vévodí letošním světovým tabulkám.

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík