Hejnová i Veselý v červnu druzí

středa 17. července 2013
Pravidelnou anketu Evropské atletiky o atleta měsíce vyhráli Bulharka Lalovová a Ukrajinec Bondarenko. Hned za nimi skončili v hlasování fanoušků, médií a statistiku oba čeští zástupci.

Evropská atletka května, čtvrtkařka překážkářka Zuzana Hejnová, své vítězství neobhájila, v červnové anketě ji předčila sprinterka Ivet Lalovová. Bulharka se blýskla především při diamantovém mítinku v Oslu 13. června, kde na stovce pobila konkurenci v kontinentálním výkonu roku 11.04 s. Na čistě evropském poli pak Lalovová zvítězila v Dublinu, kde spolu s Kateřinou Čechovou překonaly nejlépe obří protivítr o síle 5.5 m/s (11.79 a 11.85). Hejnové pak minulý měsíc vyšla nejlépe domácí Zlatá tretra, v Ostravě 27.6. běžela jen těsně za tehdejším českým rekordem – 53.32 s. Třetí skončila v anketě chorvatská diskařka Perkovičová, stejně jako svěřenkyně Dalibora Kupky letos ještě neporažená.

Co se nepovedlo Hejnové, dokázal Bohdan Bondarenko. Ukrajinský výškař ze všech pěti startů minulý měsíc odešel jako vítěz a poslední červnový den to korunoval 236 centimetry v diamantovém Birminghamu. Jak dobře víme, byla to jen předzvěst senzačním 241 cm, které zdolal o čtyři dny později a s největší pravděpodobností Bondarenkovi zajistí nominaci i pro červenec. Druhou příčku aktuální ankety obsadil Vítězslav Veselý, stejně jako Hejnová za výkon při Zlaté tretře Ostrava, při němž svěřence Jana Železného dělily po 87.58 m jen centimetry od tabulkové jedničky Pitkämäkiho. I Veselý zvládl vítězně závod při ME družstev, stejně jako na třetím místě ankety britský vytrvalec Farah, který k tomu přidal evropský čas roku na pětce 13:05.88.